Skocz do zawartości

Pogrom Kielecki 04 VII.1946r.-A MATACTWA!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy kilka uwag.
Pogrom kielecki i inne , podobne incydenty są brudną plamą na naszym , Polaków , honorze , i nic tego nie zmieni.
Jednocześnie my , Polacy , nie możemy dopuścić , a przynajmniej zgadzać się bez oporu na to by na podstawie incydentów budowano uogólnienia. Może to forum jest zbyt mało popularne by zadać kłam stereotypom , ale kropla drąży skałę..
Więc nie ma co sprawiać wrażenia że UB to byli Marsjanie , jak w stosunku do nazistów usiłują robić Niemcy . To , niestety , była swołocz miejscowego chowu , często przedwojenna endceja...
Jedyna droga do nagłośnienia prawdy o tym , i innych , podobnych wydarzeniach , jest pisanie na ten temat ale ...
Warunkiem sine qa non jest pisanie o tym na zimno . Kolega leszekranger11 popełnia jeden istotny błąd .Pozwala sobie a wartosciowanie.Jezeli relacja ma być wiarygodna ( a jak na razie zgodnie z moją wiedzą jest zgodna w 100%) i ma mieć jakikolwiek oddźwięk to nie można dać ponosić się najbardziej nawet uzasadnionym emocjom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 192
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
AKMS. Czytanie ze zrozumieniem.
A jak już ujawnią to się okaże, że nasi dziadkowie w tym samym plutonie KBW służyli hehe.
Jeszcze do niedawna nikomu do głowy nie przyszło aby ujawniać podłoże tamtych wydarzeń, kto za tym stal i dlaczego. O to mi chodziło, a nie o jakieś ufoludki.
pozdrawiam
stangret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AKMS- Ty się od misiów puszystych odturlaj. Miś Uszatek the best ( że o Misiowie puszyści i Siekierze nie wspomnę :-).
A tak a propos i exilibris wątku- zgodnie ze świecką tradycją i wątkami dotyczącymi mordów, zabójstw, pacyfikacji, rabunków, itp zaraz się okaże, że robili tak TYLKO Niemcy, Rosjanie, Żydzi, komuniści. A nawet jeśli się jakiś Polak zaplątał, to taki mocno nieuświadomiony politycznie lub przynajmniej skażony komunizmem. Przecież wszyscy prawdziwi Polacy to z ryngrafem z Matką Boską walczyli o prawo i sprawiedliwość. A ponieważ wśród naszych rodaków nie ma donosicieli ( tylko co z tym IPN'em ), pijaków, złodziei, mętów, szumowin, kanalii, psychopatów, to cała ta dyskusja nie ma sensu?
Pozdarawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi szeregowy użytkowniku forum stagrecie,
Obojętny stosunek do historii i ignorancja cechuje 99% populacji kuli ziemskiej i nasze dyskusje choćby najbardziej merytoryczne nic w tym względzie nie zmienią.
Pozwole jednak sie nie zgodzić z Tobą w kwestii istnienia prawdy uniwersalnej" zwłaszcza jesli chodzi o odtworzenie wydarzeń z przeszłosci.
Zawsze takie próby będą skażone choćby niemożliwoscią pełnego odtworzenia wydarzeń owocujące powstawaniem hipotez, domniemań.
Wracając zas do pogromu kieleckiego to w pełni zgadzam sie z tym co pisze Erih.
Ktokolwiek dokonał lub nie prowokacji, która wywołała pogrom kielecki faktem jest, że dokonali go Polacy, że własnie wsród naszych rodaków istniały emocje, poglądy które ten pogrom umożliwiły.
pozdrowienia


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 10:32 05-07-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie warto zobaczyć jak ta sprawa jest opisana w Wikipedia.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pogrom_kielecki
Myślę że będziemy zgodni wszyscy,co do tego że była to czyjaś zamierzona prowokacja.
Teraz warto zastanowić się,kto na tym zyskał,a kto stracił??,jeżeli znajdziemy największego profitenta to z pewnością 99% można powiedzieć,że to on pociągał za sznureczki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomsee nie zdzierżyłem i pozwolę zapytać sobie, czy Tobie faktycznie wystarcza ta dzisiejsza papkowata odwrotka historii, którą łykasz jak młody indyk kluski??? Czy też święcie w nią wierzysz??? Czy nie czytałeś o metodach polityki, propagandy i graniu na ludzkiej niewiedzy w podobnych do tej kwestii, o socjotechnice nie wspomnę. Czy tylko jesteś oportunistą? Lubo działasz w myśl zasady przepraszam, że jestem Polakiem. Jak do tej pory widzę, że nadal monotonie bez poparcia w innych źródłach zawierzasz jedynie słusznej wersji wydarzeń głoszonej przez pewne kręgi i uważasz, że to prawda .
Proszę postaraj się o obiektywne spojrzenie na dany temat lub napisz wprost, że to Polacy są największymi łotrami lubo daj sobie spokój z dalszymi tego typu insynuacjami.
Według świata to nie Niemcy byli winni całej tej wojnie, ludobójstwu tylko jacyś nieokreśleni hitlerowcy, naziści... Swymi stwierdzeniami doskonale wpisujesz się w ich tok myślenia i pragnienia , gdyż jednoznacznie stwierdzasz identyfikując iż to Polacy byli winni wielu zbrodnią na narodzie żydowskim. Tak zostanie dla potomnych Winni zbrodni na Żydach: polscy hitlerowscy naziści"- KUMASZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martian jak i gdzie w tym co pisałem dopatrzyłes się tresci, które wywołały Twoją dosadną reakcję.
Od jakiegos czasu upatrzyles sobie mnie jako swojego głównego antagonistę a ja baranieję czytając Twoje komentarze na mój temat bo się w tym wszystkim co piszesz nie odnajduję.
Co się z Tobą chłopie dzieje, ręce opadają :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol martian , czyżbyś zaprzeczał że pogromu kieleckiego dokonali Polacy ? Że o sprawstwo kierownicze podejrzewane jest polskie UB ?
PS mnie też używanie określenia naziści zamiast Niemcy denerwuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Cię juz pomsee za cholerę nie rozumiem.
Najpierw w jedną potem w drugą mańkę.
Pytanie. Czy osobiście chcesz aby historia w/w była dalej przedstawiana jak dotąd?
Cholera cały świat to historyczni ignoranci a ten jeden to opozycja.
Gdzie ja żyję? Ja pierdykam chyba się zakonspiruję aby ciemna strona mocy ignorantów mnie nie dopadla.
pozdrawiam
stangret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stangret - otwartym tekstem: Chciałbym aby historia pogromu kieleckiego została dogłębnie wyjasniona od początku do końca czyli od wyjasnienia czy była to a jesli tak to czyja prowokacja aż do analizy procesu jego uczestników i przedstawienia o ile to obecnie jest możliwe ewentualnych manipulacji stalinowskiego sądu, który ich skazał.
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może by IPN jako do tego powołany za ciężkie moje pieniądze luknął w kwity czy przypadkiem któryś UBek zaraz po tym wydarzeniu nie awansował nagle? Mielibyśmy głównego podejrzanego... Kol leszekranger11 do dzieła !
Moim drugim podejrzanym są środowiska endeckie z Kielc , ale to jest hipoteza trudniejsza do weryfikacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dajcież już spokój - ludzie w samych Kielcach nie mają nic może innego do roboty tylko może kajać się wiecznie i wszyscy grzebać w historii z Plant.

Dla niebywalców oświadczam, że Planty praktycznie weszły już do reprezentacyjnego deptaka Kielc - ulicy Sienkiewicza, Po drugiej stronie Silnicy tuż za mostami są pawilony handlowe, dobre lokale gdzie ludzie się relaksują, gdzie ja też bywałem, jadłem, piłem mając przed oczami budynek z tablicą i większego wrażenia nie robiło to na mnie - od spraw historycznych jest właśnie IPN i niech się sprawą zajmuje. Dla współczesnych to tylko tablica przypominająca pewne makabryczne zdarzenie niewyjaśnione do końca i historię sprzed ponad 60 lat, to wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomsee sorry nie Ciebie osobiście, jedynie Twoje źródła i Twoją zapiekłą tendencje do ich cytowania( może i po trosze poglądy). Postaraj się spojrzeć na to z mojej strony(i nie tylko mojej). Tendencja do wypaczania historii po prostu mnie przeraża, bez znajomości historii, ta relatywna historia stanie się faktem w umysłach naszych potomków. Nie wiem czemu obrałeś taką tendencję do samo biczowania. Na przykładzie USA(o których wiesz wiele więcej niż ja), Niemiec, Rosji, Japonii może zrozumiesz, że my to jednak pikuś jesteśmy na którego to próbują zrzucić odium win za całe zło. Tam w tych krajach stara się z dużym skutkiem z wciskać do głowy kult prawego bojownika o ojczyznę ze zwykłej nieraz kanalii i mordercy, a u nas wręcz odwrotnie ze zwykłego kanalii i mordercy stara się zrobić typowego Polaka. Mnie to boli.... Proszę nie dziw się iż moja reakcja może być alergiczna na podobne sprawy, gdyż biorę je w szerszym kontekście... Ja wierzę, że bez sprawczej działalności nie było by Kielc.
Polacy w ówczesnym okresie to sobie mogli g.. sami z siebie.... bez bratniej pomocy... i inspiracji....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ot całe sedno.
Aha. Jesli ktoś zamierza wystosować jakiekolwiek listy z przeprosinami za cały Naród Polski, za jego zbrodnie i kłamstwa, za matactwa itp. to bezemnie proszę.
Za sprawy oczywiste i wyjaśnione całkowicie do końca, jeśli takowe są - może być.
Do dzisiaj w Naszej wyśnionej Wolnej Polsce dalej uginamy karku, przepraszamy, prosimy o wybaczenie, jakbyśmy byli winni całemu złu II Wojny Światowej i jej okrucieństw.
Jak tak dalej będzie to nasze prawnuki gotowe będa myśleć, ze to My byliśmy sprawcami tego całego zła, a wojnę rozpętał Franek Dolas.
pozdrawiam
stangret
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo się zastanawiałem czy zabierać głos w tym wątku, a to z dwóch powodów: po pierwsze kol. Leszekranger11 jak zawsze pisze bardzo emocjonalnie, a to niestety podważa Jego wiarygodność, wiarygodność chłodnego odkrywcy-analityka, a po drugie kol. Erih w poście z 2008-07-05 [01:09:54] ujął to tak, że praktycznie ja tylko mogę się jedynie pod tym podpisać, bo nikt lepiej od Niego na tym forum tego nie zrobił.
Pozwolę sobie zacytować fragment Pogrom kielecki i inne, podobne incydenty są brudną plamą na naszym, Polaków honorze i nic tego nie zmieni. Jednocześnie my, Polacy, nie możemy dopuścić, a przynajmniej zgadzać się bez oporu na to by na podstawie incydentów budowano uogólnienia." Nic dodać nic ująć!
I żadne emocje i osobiste odczucia tego nie zmienią, bo jedno co wiemy tak naprawdę to to, że do pogromu doszło i że to Polacy zamordowali wtedy kilkudziesięciu Żydów. I nic tego już nie zmieni, bo nawet jeżeli była to prowokacja, to sam fakt, że wystarczyła przysłowiowa iskra", aby do takiego pogromu doszło o czymś świadczy...
Czy była to prowokacja? A jeżeli tak, to czyja? [UB, endecji, czy kogoś kto poczuł się zagrożony utratą pozyskanego podczas okupacji pożydowskiego majątku] - od tego jest właśnie IPN aby wyjaśnić tą sprawę. Podobnie jak pokazowy proces, jaki miał miejsce po pogromie, bo bardzo prawdopodobne, że przynajmniej część z tych skazanych to byli przypadkowi gapie, a sam proces na pewno nie rzymał" współczesnych standardów - jak to zresztą po wojnie często bywało i to nie tylko u nas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balans, masz rację, że pogrom kielecki stanowi plamę na naszym honorze (podobnie jak Jedwabne), tym niemniej nie należy zapominać o całym kontekście tego wydarzenia. Zarówno wydarzenia z 1946 roku, jak i 1968 były zaplanowane przez władze komunistyczne. Cel tych planów był jasny- władzom zależało na zniszczeniu stereotypu żydokomuny", społeczeństwo miało przestać kojarzyć aparat partyjny i UB z Żydami, którzy w służbach bezpieczeństwa posiadali rzeczywiście zadziwiającą nadreprezentację. Pogrom kielecki był wstępem do wygnania" Żydów w 1968 roku.Moja znajoma była w latach 50 sekretarką w bydgoskim UB, jej przełożonym był niejaki Radziwiller, który nie ukrywał swego żydostwa i chętnie opowiadał o problemach z tym związanych. On również odczuwał nacisk władz na zerwanie ze stereotypem żydokomuny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogrom kielecki stanowi plamę na naszym honorze"

Jak to na aszym" ??? Co to za jakieś bezczelnie szerokie uogólnienie ?

Wszyscy Polacy dokładali ręki w Kielcach i Jedwabnym - NIE

Więc proszę nie używać takich stwierdzeń i przypisywać z automatu wszystkim łatek. Proszę się także nie wypowiadać w imieniu innych, chyba że upoważnili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bandolero, co do 68 roku to pełna zgoda, ale co do 46 roku to byłoby to [wg. mnie] zupełnie niezrozumiałe, a i efekt odwrotny od [potencjalnie] zamierzonego. Mam na myśli oczywiście to co napisałeś o chęci zniszczenia stereotypu <żydokomuny>" przez ówczesne władze. Nie jestem też przekonany, aby już w 46 roku komuniści planowali jakieś wygnania Żydów z Polski, tym bardziej, że jak sam napisałeś, to właśnie żydzi byli nadreprezentowani w różnych organach władzy, w tym i w tych siłowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acer masz rację! To stwierdzenie powinno brzmieć: pogrom kielecki stanowi plamę na honorze Polski", a nie na aszym honorze". Bo ani Ty, ani ja, jak i pozostali forumowicze do tego pogromu nie przyłożyliśmy ręki, a i wszyscy pewnie się nim brzydzimy.
Zgadzam się również z tym co napisałeś wcześniej, że nie powinno się obecnie zupełnie niepotrzebnie rozdrapywać starych ran. No chyba, że znajdą się jakieś nowe dokumenty rzucające zupełnie nowe światło na tamte tragiczne wydarzenia.
To samo dotyczy również tych, którzy starają się na siłę przekonać, że pogromu nie było, bo tak aprawdę" to UB dokonało prowokacji, a wiadomo kto był wówczas w UB, a więc to sami żydzi się na siebie zamachnęli"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acer, przyznaję Ci rację, chodziło mi oczywiście o plamę na honorze Polski", choć pewnie i ta formuła nie każdemu odpowiada. Niemniej, czy nam się to podoba czy nie, te wydarzenia są częścią historii Polski i brali w nich udział Polacy, niestety...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę, że ci którzy dalej z uporem klasyfikują wszystkich w tym kraju do sterty rudnych szmat", bez względu na co kto nosi, powinnni dostać na odlew taką mokrą ścierą po po pysku, tak,żeby zęby zadzwoniły.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie