Skocz do zawartości

A na Helu wciąż się dzieje :)


Rekomendowane odpowiedzi

Jacenty2004 - do końca sierpnia powinna być wypiaskowana (piaskarz full profeszjonal to na Helu dobro rzadkie), jak będzie gotowa do pomalowania, można przyjechać i pomalować sobie. Propozycja MOW jest następująca: muzeum gwarantuje nocleg, jeden ciepły posiłek dziennie w zamian za 4 godziny pracy (dziennie) przy renowacji podstawy. Mile widziane minimum wiedzy o sprzęcie. Jeśli nie znajdą się chętni, 88kę pomalują pracownicy muzeum.

Swiety82 - napisz do mnie maila, dam Ci namiary na Arcziego.

malpa - coś mi się kojarzy, że jeden z :Zeszytów Helskich" zawiera nieco rysunków w interesującym Cię temacie, ale nie wiem, czy są też tam namiary.

Wieczorem podeślę kilka aktualnych fotek z postępu w pracach :)

Teslo - mogę wykorzystać Twoje zdjęcie szyny i opublikować na forum wąskotorowym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Pragniesz = możesz.

Jeśli tylko Ci nie przeszkadza, że po tych szynach żadne składy nie jeździły. Ale to też przecież Historia.
Na marginesie: gdzie jeszcze są w kraju NASZE zapory w takim stanie? Ktoś wie?

Jeśli Ci nie odpowiada rozdzielczość etc (dostosowana do wymogów tut. forum) - to niestety ( :-))) ), będzie trzeba poczekać. Biorę sobie wolne, żadnego internetu, pilnych maili na wczoraj, a za telefon z firmy z bzdecianymi problemami pracowników przez następny tydzień zabijam na odległość. Kk mnie nie interesuje... Nawet nie wiem, że jest takowy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
A na głównym forum - zaproszenie chętnych do pomocy przy dalszej odbudowie. Od 3 sierpnia przez tydzień, od 1 września przez 3 tygodnie.

Ta grochówa darmo będzie (co do ślicznej pani nie gwarantuję ;), takoż i spanie w bunkrze, wycieczki wojskową kolejką, i inne tam takie...

Zapraszam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mój ojciec na początku lat sześćdziesiątych pełnił służbę wojskową jako artylerzysta na Helu.Na działach kalibru 100 mm.Skierowanych bodajże na zatokę.Zdaję sobie sprawę że Was interesuje bateria przedwojenna, a nie powojenna.Ale mam takie pytanie,czy wszystkie te działa powojenne poszły na złom czy coś ocalało?Dzięki.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armata ze stanowiska 1004 wywieziona jest do MWP-Warszawa stanowisko 1003,1002 pocięte na złom .Stanowisko 1001 armata stoi na swoim miejscu.
1004 wywieziona w 1991 roku i w tym samym roku pocięte 1002 i 1003 gdzie fragmenty tych armat leżą przy stanowiskach.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosyjskie B-13 to pal licho, rewelacją było by ściągnąć do Helu obie oryginalne wieże z działami i zamontować je na swoich historycznych miejscach. Muzeum WP w Warszawie pewnie oddać wieży nie będzie chciało, ale drugą od Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni może dało by się wyciągnąć, albo zamienić na stojącą na stanowisku 130-stkę korzystając z dobrych stosunków między oboma muzeami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Riteks, tu jest zdjęcie jedynego ocalałego działa B34u 100m, po reszcie zostały tylko ślady podstaw i pocięte fragmenty nie zabrane na złom.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Armata_B_34u_kaliber_100_mm.JPG
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w pierwszych latach wolnej Polski taka wolnoamerykanka była, i sporo zabytków poooooszło! Na pocieszenie (???) dodam, że jeden z krzyży na drzewie przy krętej drodze Bór-Hel to złomiarz, który legalnie kupił i ciął zabytki...
Na głównym forum fotorelacja z prac w ostatnich dniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze starej bandy 5 osób, z forum Odkrywcy jedna (młody, ale robotny). Od paru dni Ogoniasty SAMOTNIE targa szyny i wkopuje podkłady, dziś w nocy jadę z Wrocka z 800 kg wkrętów do mocowania szyn na Hel, po wyładunku od razu wracam. Dzisiaj przyjechał tłuczeń do odtworzenia rozjechanego kawałka nasypu, jutro betonują przejazdy. Ogólnie niezła jazda jest, nikt nie przewidywał, że tak szybko pójdzie!
Efekty masz na razie na głównym forum w temacie Muzeum Obrony Wybrzeża zaprasza wolontariuszy", a jutro po powrocie, jak będę w stanie, wrzucę kolejne fotki

MP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj takie pytanko, jakieś specjalistyczne roboty macie(np. przy rekonstrukcji czy podobne), chodzi czy w jakiś sposób można pomóc na odległość, coś podarować etc...
Na wystawie resztek działa, w jednej sali widziałem nawet modele, więc się pytam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz (tu lub na priv) jaki mniej więcej zakres prac specjalistycznych wchodziłby w grę? Każda pomoc mile widziana, ale większość do wykonania na miejscu, niestety. Np na cito szukamy osób, które przeprowadziłyby renowację taboru (malowanie i przegląd wózków wagonów), no i oczywiście nieśmiertelna dotacja celowa" - tzn na przykład można zakupić nam brakującą zwrotnicę, która jest pilnie potrzebna, a na którą na razie funduszy brak. Na zdjęciu - właśnie przyjechał transport wkrętów torowych. Trasa - bagatelka 640 km w jedną stronę, 580 w drugą w jeden dzień, samochodem osobowym....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były wszędzie.... Czy warto było? Pewnie tak, gwoździe podarował szef firmy, zajmującej się remontem torowisk na Dolnym Śląsku, któremu spodobała się idea ożywienia helskiej kolejki... A że śrub było ponad tysiąc, a w sprzedaży jedna sztuka to ponad dwa złote... Warto było !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, to jest naprawdę niesamowite ! W najśmielszych planach nie myślałem, że dojedziemy choćby do 1/3 trasy, a tutaj na zdjęciu podkłady przygotowane do wkopania prawie na samym końcu... Kto przyjedzie na wrzesień, załapie się na pierwszy po ponad 60 latach przejazd tą trasą !! Osobiście poprowadzę skład (a tak, tak, od pół roku mam uprawnienia na takie cudeńka, jak na Helu stoją ;)

Kolejne zdjęcia na forum głównym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie