Skocz do zawartości

74 pp we wrześniu 1939


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!
Ostatnio byłem u mojej rodzinki w okolicach Przysuchy i na cmentarzu znalazłem groby żołnierzy polskich.Nieopodal jest pomnik ku czci 74 pp.
Czy może są to groby żołnierzy ocalałych z mordu pod ciepielowem???
Poniżej kilka fotek z cmentarza.
Będę wdzięczny za informacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jakieś szczątki 74 PP z Lublińca mogły się zaplątać w te okolice. Ewentualnie mogą to być ranni wycofani z taborami 7 DP.

Sprawdziłem nazwiska ze sfotografowanych nagrobków i nie ma ich w Księdze Pochowanych.

Piszesz o okolicach Przysuchy. W jakiej miejscowości znajduje się ten cmentarz.

Na temat cmentarza w Przysusze znalazłem ciekawy artyków pod adresem: http://www.medianet.pl/~naszapol/0738/0738gari.php

pozdrawiam
stifz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!
Dzięki za zainteresowanie.
Zdaje się że to mała miejscowość Zawada niedaleko Gożdzikowa.
Myślisz że da się coś ustalić odnośnie tych pochowanych tam żołnierzy?
pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamień ze Smogorzowa został wydziergany" przez żołnierzy 74 pp przed wojną. Odnaleziony w latach 90-tych na przedwojennym poligonie został sprowadzony przez ks. Michała Wierzbickiego i ustawiony pod kościołem w Smogorzowie ku pamięci żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do żołnierzy pochowanych na miejscowym cmentarzu, walczyli oni w 77 pp z Lidy, siedmiu (?) po oddaniu się do niewoli zostało rozstrzelanych przez Niemców koło wsi Goździków, jeden zginął we wsi Marysin.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bjar_1 :)
Wiesz coś może o tamtych okolicach??
Bywam tam u rodzinki i zastanawiam się czy warto tam polatać z wykrywką.Wiesz coś może o kolumnie niemieckiej rozbitej w goździkowie??Ja wiem o żołnierzach polskich którzy we wrześniu po walkach odpoczywali w niedalekim lesie.
mój nr gg 9976015.
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie