Skocz do zawartości

spadachroniarze


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 657
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W dniu ‎2019‎-‎07‎-‎12 o 18:25, Sedco Express napisał:

Chyba coś nie tak. Przed wojną nie produkowano aparatów marki  Hasselblad .

Doszukałem się, że własne aparaty Hasselblad zaczął produkować dopiero w 1940 r. (kopia niemieckiego) z przeznaczeniem dla wojska a "cywilne" dopiero po wojnie. Przed wojną firma handlowała aparatami innych producentów.

Jak wcześniej wspomniałem generalnie chodzi o fotografię wielkoformatową, bo z taką głównie pracowali i pracują wydawcy prasowi (sam z nimi pracuję od dekad). Hassel, czymkolwiek by się zajmował, słynie z tego, że zawsze preferował ponadstandardowe formaty materiału światłoczułego i tylko o to tutaj chodzi, bo taka fotografia daje szanse na jakość zdjęcia niespotykaną w małych obrazkach aparatów popularnych, amatorskich. Mój kolega fan LW ma np. takie zdjęcia z aparatów wielkoformatowych (w tym oryginały materiału światłoczułego), że na samolotach czyta się napisy eksploatacyjne i można liczyć nity, dzusy i co tam tylko kto chce. W przypadku tego wątku jest wiele takich zdjęć, w których ważna byłaby możliwość policzenia linek danego wzoru spadochronu, bo ona determinuje ilość klinów. Jakość wielu zdjęć na to nie pozwala, bo taka wtedy była jakość druku, że mamy tutaj niejednokrotnie tylko jakąś zbitkę linek w niewiadomej ilości, jeśli spadochron jest już po skoku, na ziemi. Gdybyśmy mieli oryginały zdjęć prasowych właśnie choćby ze szklanych płyt to spokojnie dałoby się liczyć linki i obserwować wszystkie inne szczegóły konstrukcyjne spadochronów. Dlatego rozmarzyłem się o ówczesnych profesjonalnych zdjęciach prasowych w wersji matek z danego materiału światłoczułego, czy to błony, czy płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Jedburgh_Ops napisał:

Skąd jest to zdjęcie? Czy to jest rzeczywiście rekonstruktor?

Znajomy podesłał mi kiedyś, ale nie dowiedziałem się skąd wziął. Uśmiechał się tylko. Na zdjęcie " z epoki" nie wygląda, więc opisałem jako współczesne.

Na tym zdjęciu w artykule z 1935 roku wrzuconym przez Bodzia, ten spadochroniarz centralnie  w jasnym kombinezonie, to " desant" z zagranicznej prasy.  " Matkę", jak znajdę, wrzucę ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, formoza58 napisał:

Znajomy podesłał mi kiedyś, ale nie dowiedziałem się skąd wziął. Uśmiechał się tylko. Na zdjęcie " z epoki" nie wygląda, więc opisałem jako współczesne.

No właśnie, na zdjęcie z epoki nie wygląda. Jeśli jest w Polsce kolekcjoner lub rekonstruktor, który ma oryginalną przedwojenną pilotkę spadochroniarzy, takiż kombinezon i jeszcze do tego spadochron przynajmniej plecowy to jest to rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, formoza58 napisał:

Na tym zdjęciu w artykule z 1935 roku wrzuconym przez Bodzia, ten spadochroniarz centralnie  w jasnym kombinezonie, to " desant" z zagranicznej prasy.  " Matkę", jak znajdę, wrzucę ....

Aaa, okay. Usiłowałem go czytać, ale nie wszystko tam jest czytelne, przynajmniej dla mnie. Lepsza rozdzielczość mile widziana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, formoza58 napisał:

Znajomy podesłał mi kiedyś, ale nie dowiedziałem się skąd wziął.

Bardzo ciekawią mnie zatrzaski LTD na tym spadochronie. Po pierwsze - czy Leslie Irvin po wyemigrowaniu z USA do W. Brytanii ufał tylko oryginalnym amerykańskim LTD i sprowadzał je do swojej nowej ojczyzny do produkcji spadochronów, czy korzystał z brytyjskich klonów LTD; po drugie - czy Polska robiła swoje klony LTD, czy importowała klony brytyjskie, albo może oryginały amerykańskie? Tak „na oko” to te LTD z tego zdjęcia wyglądają mi na amerykańskie, ale przy tej jakości zdjęcia mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie