Skocz do zawartości

Ordensburg in Krossinsee in Pommern


sapertorun

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 4 weeks later...

Jak to mawiają... szukam, szukania mi trzeba... Aż mi się wierzyć nie chce że to może być stamtąd... N S. Ordensburgen - Nazi Schule? Eeeee.... :] Dziadek mojej kobiety dostał tą łychę w latach 50` od gościa - Polaka, który kolaborował z Niemcami. Jeśli pojawią się jakieś pomysły odnośnie N S. to walcie jak w dym :)

Pozdrawiam serdecznie i życzę wesołych świąt Wielkiej Nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
a czy ktoś ma pojęcie, jak obecnie wygląda cały obiekt w środku? I, czy jest jakiś pomysł jak tam można się dostać? Jak dodzwoniłem się do jednostki i przedstawiłem sytuację, że co do zasady dokumentuję sobie różne obiekty na Pomorzu Zachodnim i czysto dla celów prywatnych chciałbym obejrzeć, od razu spuścili mnie na drzewo, że to jednostka i osoby prywatne wstępu nie mają. Cóż, nie wierzę ze się nie da...;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest prosta metoda - umów się na rozmowę z kadrowym w sprawie pracy - troszke z nim pogadasz, a potem możesz pooglądać. Nie wejdziesz wszędzie ale najważniejsze budowle są łatwo dostepne, niedaj się tylko złapac na robieniu zdjęć w armii tego bardzo nie lubią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...
Mieszkam niedaleko tego obiektu. mialem okazje dokladnie go zwiedzic -łącznie z cześcią podziemi. kopaliśmy tez troszke - szalu nie ma ale jest na czym oko zawiesic...
mam sporo informacji zeznan ludzi, ktorzy widzieli...
jest tam teraz jednostka wojskowa, natomiast nie stanowi to problemu bo do czesci podziemi mozna sie dostac z zewnątrz. podziemne strzelnice, korytarze, KOLEJ, i wiele innych. na kominach bylem, tzn na jedny bo w drugim zapada sie wewnętrzna klatka schodowa. pomiędzy nimi pod ziemią jest kotłownia,olbrzymie piece, OLBRZYMIE, ... czekam na propozycje współpracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jest tam teraz jednostka wojskowa, natomiast nie stanowi to problemu bo do czesci podziemi mozna sie dostac z zewnątrz..."

A może kolega konkretnie wskazać owo miejsce poza terenem jednostki", z którego można dostać się do podziemi Ordensburga?
Mieszkałem w Budowie wiele lat, wycierając się po koszarach oraz bliższej i dalszej okolicy, ale rewelacje, które kolega tu przedstawił słyszę po raz pierwszy. Szczególnie owo tajemnicze wejście poza murem jednostki mnie zaintrygowało, więc gdyby mógł kolega je precyzyjnie umiejscowić w terenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mnie skręca, a ja tam dwa tygodnie przesidziałem na rybach w Głęboczku, tubulcy to nic nie wiedzą, ba jak się zapytałem o te kominy to powiedzieli, że to z jednostki wojskowej, ale w przyszły roku też będzie jesień i ryby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Witam wszystkich , z dużym zaciekawieniem czytałem powyższe wypowiedzi .Tym bardziej że prawie 2 lata odbywałem służbę w tym miejscu , a konkretnie w JW 1013.W czasie kiedy tam przebywałem (1978,79 r)był to 68 pułk czołgów średnich. Obecnie jest tam już ponoć inna formacja.Budynek w którym koszarowałem na górze wyglądał jak zwykły pawilon parterowy w kształcie czworoboku ,natomiast klatka schodowa schodziła kilka pięter w dół.Moja kompania mieściła się w najniższej kondygnacji tegoż budynku. Może tyle na początek bo nie wiem czy jeszcze ktoś interesuje się owym obiektem , w każdym bądź razie mam z nim związane swoje wspomniena z lat młodości i w cale nie zawsze najgorsze hi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam Sz.P
W latach 60 służyłem w 68 pczś jako oficer przez 8 lat. Miałem dośc czasu aby zapoznać się z terenem ,obiektami i wszystkim co nazywało się infrastrukturą wewnątrz i wokół jednostek. Spenetrowałm z kolegami również częśc podziemną , nic szczególnego .W rejonie wież w części podziemnej w rejonie dawnego kasyna znajdowała się kotłownia . W części podziemnej przy jeziorze odstojniki i przepompownia ścieków odprowadzająca je do jeziora Krosino. W części stadionu przy stadionie istotnie podgrzewanym, w części podziemnej znajdowały się kanały z instalacją ,rozdzielnie i magazynki części prawdopodobnie zamiennych .Z informacji uzyskanych od osób , które mieszkały od 1945 r. w Złocieńcu, wynika , że w olimpijkach zaraz za mostem stacjonowała jednostka Armii Czerwonej ochraniająca obiekty. Przy olimpijkach znajdował się maleńki cmentarz żółnierzy ACz. , sam widziałem groby z czerwonymi gwiazdami.Po pożarze jednostki w rejonie komendantury w czasie prac wykopkowych żołnierze wykopali 2 skrzynie:1 z dokumentami niemieckimi(plany ) , 2 z fajansową zastawą ( talerze , kubki wazy , sztućce, Każdy egzemplarz oznakowany był gapą wraz ze swastyką" . Obie skrzynie zostały przekazane do sztabu jednostki.Potwierdza się więc przedstawiony na zdjęciu nóż i oznaczenia na jego rękojeści.
Serdecznie pozdrawiam.
Wojciech Macios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam.Odbywałem w tej jednostce służbę zasadniczą w latach 1992-94.Był to wtedy 33 pułk zmechanizowany a ja służyłem w kompani rozpoznawczej.Wtedy nie było czasu na zwiedzanie ale dało się zauważyć że są tylko dwie wieże. A nie cztery jak ktoś napisał wcześniej.bardzo mnie zainteresowała wasza dyskusja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie