Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Wilniuk

1 DP pod Lenino

Recommended Posts

Mam pytanie czy żołnierze 1 DP w bitwie pod Lenino walczyli w hełmach czy w rogatywkach

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam!
Dlaczego mieli by wyrzucać hełmy???(może chodzi tu o nieprzydatność ruskich garnków, czy może wagę albo zbędni ciężar???). Istnieje jeszcze jedna teza że Polacy chcieli się wyróżnić spośród Rusków i nosili rogatywki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z rozmów z jednym z kombatantów z 2. DP Postawili obok siebie ruski hełm i niemiecki i strzelali do nich. PO testach nasze hełmy poszły do rowów". CHoć traktuję to z przymrużeniem oka ;-). CHodziło o wagę,podczas długich marszy każde kilo się liczy. I kiepskie wyszkolenie żołnierzy czy to tych z Rosji czy z partyzantki. Cóż partyzancka dusza"- tam też hełmów nie nosili.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie do końca zgadzam się z twoją tezą, np. w Pułku Ułanów Karpackich II. KP żołnierze nie nosili spinaczy, w polu jak i poza służbą, choć było to obowiązkowe w polu. Żołnierze tegoż pułku mieli też swoje tradycje i ładownice, które otrzymali na wyposażeniu w Afryce, używali do końca wojny zamiast standardowych MK II, które zostały im przydzielone. Jak widzisz nie tylko chodziło o przetrwanie, ale także o powszechną modę żołnierza.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panowie, to trochę głębsza sprawa z hełmami, i nie tylko dotyczy Kościuszkowców". Pod Cassino, chociaż na kronikach nie bardzo widać, Polacy też nie garnęli się do hełmów - wspominał o tym Melchior Wańkowicz, przypominał zabawne historie jak wściekali się alianncy lekarze na polskie rany i nie robienie użytków z hełmów.

Oczywiście regulaminy regulaminami, noszono hełmy, ale...

Co do rogatywek to było to w tej szarości i burości kolorów umundurowania Armii Czerwonej tak polskie i niepowtarzalne, że czasami inaczej duma nie pozwalała.

Rogatywka poza tym od razu dawała znać Niemcom, z kim ponownie mają do czynienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information