Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• 0
tosiek175

co to za gondola ? do junaka czy nie ?

Question

witam wszystkich. wszedłem w posiadanie takiej oto gondoli. pan który ja miał od lat 60 twierdził że była ona od junaka(jakieś 8lat temu) teraz nie moge się nic więcej od niego dowiedzieć-gdzie ją zakupił czy posiadał orginalną rame do niej itp. pod czarna farbą znajduje się wiśniowy czy raczej bordowy lakier ze złotymi szparunkami naookoło każdego wytłoczenia. podłoga płaska, w miejscu siedziska obniżona o około6-7cm. posiadam oparcie które ładnie pasuje do gondoli, obicie derma,ścianka półokrągła ze sklejki(może doróbka ale wykonanie wskazuje na orginał). w tylnej górnej części otwór,tak jakby na koło ale raczej do czego innego służył. brak numerów, tabliczki jakichkolwiek napisów. więcej zdjęć moge podesłać na maila. bardzo proszę o wszelkie informacje na temat tej gondoli-fotki,producent, kraj pochodzenia, motocykl do którego była montowana. pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego

Recommended Posts

witam po przerwie. może teraz komuś coś zaświtało i zaspokoi moja ciekawość? będę bardzo wdzięczny.

w necie znalazlem taka stronke, gondola nawet podobna http://www.breinride.home.pl/moto/index.php?option=com_content&task=view&id=114&Itemid=57&limit=1&limitstart=2

z wózkami panowie jest kłopot -było sporo producentów a firmy produkujące motocykle zamawiały je w różnych firmach -ale należy też pamiętać iż było to wyposażenie dodatkowe tak jak drugie siedzenie w motocyklu :):) więc nabywca mógł je kupić zupełnie gdzie indziej np.w jakieś małej manufakturze - czasami wózki są podobne do jakiegoś typu firmowego ale jak sie bliżej przyjrzeć to okazuje sie że jednak różnią się :):) ale może ktoś sie dopatrzy -pozdro

Witam! Proszę mi napisać od jakiego modelu jest wózek, wiem że od Junaka ale chciałbym wiedzieć więcej. Z góry dzięki

kolejny wózek do identyfikacji. materiał gondoli to jakaś dykta lub tkanina nasączona żywicą. pomalowany czymś podobnym, czym malowało się samoloty - przypomina aluminium i jest trudne do uszkodzenia. po usunięciu nieoryginalnej farby wyłoniły się jakieś napisy( niewiem czy oryginalne). tylna częśc to już tradycyjna blacha. gdyby ktoś rozpoznał gondolę z początku postu to też proszę o info , ponieważ do tej pory nie udało jej się zidentyfikować.

Ta ostatnia gondola to samoróbka osadzona na jakiejś fabrycznej ramie. Przód jest zrobiony, jak już się domyśliłeś, z czegoś lotniczego - (zbiornik, zasobnik - idź tropem napisów) a tył dorobiony z blachy. Jakość wykonania całkiem przyzwoita. Takie wydumki byly dość popularne w Polsce w latach 50-60 ubiegłego wieku. Ot potrzeba rynku. Pozdrawiam. Butch.

Butch, a masz może jakąś fotkę oceani?dużo słyszałem o tych koszach ale nigdy nie widziałem zdjęcia a tym bardziej na żywo.

jeżeli jest to samoróbka to przynajmniej rama powinna być oryginalna. pytanie brzmi od czego na jest? nie dość że gondola jest na sprężynach to dodatkowo koło jest resorowane na teleskopie takim jak w motocyklu - czyli z tłumieniem(przynajmniej na taki mi wygląda).

szukałem,szukałem i nie odnalazłem ramy z iża odpowiadającej tej mojej. na IŻ-owych wózkach , na podeście do wchodzenia wytłoczony jest napis - wszystkie wózki od iża które widziałem majątaki. na moim go niema chociaż sama konstrukcja jest podobna.

Być może rama tak jak gondola to też samoróbka wykorzystująca tylko typowe uchwyty do przyczepiania do ramy motocykla. Ale bez konkretnych szczegółowych zdjęć tego elementu nie da się stwierdzić tego jednoznacznie.

rama na 100% jest fabryczna, nie widać w niej też przeróbek. rozwiązaniami zblizona jest do radzieckich ram. ale dziś mam kolejny kosz do identyfikacji - ten to już musi być fabryczny. nawet lakier wyglada na oryginalny. kosz jest bardzo mały i ma specyficzne mocowania.

• Create New...

Important Information