Skocz do zawartości

Kielce i okolice gdzie szukać???


catan

Rekomendowane odpowiedzi

EVD było zbyt wiele jednostek które się przemieszczały,zwłaszcza pod koniec wojny.Polecam Wydawnictwo Militaria - Kielce 1945.
Ponawiam moją prośbę-może ktoś wie czy w miejscowości Nowa Huta Cisowska jest cmentarz gdzie mogli być pochowani żołnierze w 1944r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 429
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Całością" wojsk dowodził Heinz Guderian . Dowódcą 4 Armii Pancernej był gen.Graser . W jej skład wchodził m.in. XXIX Korpus Pancerny dowodzony przez gen. Nehringa . Okolice Cisowa zabezpieczane były m.in. przez XXXXVII Korpus Pancerny gen.von Edelsheima .
Skoro mowa o Cisowie , lasy w okolicach tej miejscowości należą do Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego . Warto więc zostawić tam po sobie porządek tak żeby później służby nie reagowały alergicznie na każdego z piszczałką .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leszekranger11 piszesz o mogile carskiego żołnierza ze 182 pułku, jestem w posiadaniu nieśmiertelnika rosyjskiego z tego właśnie pułku Grochowskiego. Czy orientujesz sie może coś na temat szlaku bojowego tegoz pułku??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do chor.Posiadam taki sam nieśmiertelnik znaleziony w okopie z I woj. Z tyłu klient wyrył słabo widoczny adres zamieszkania.Takie nieśmiertelniki mieli tylko oficerowie a nie zwykli żołnierze.Ja mam to z ok. kieleckich lasów.JAK znajdę coś o 182 to prześle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Chyba napisałem trochę mało precyzyjnie, oczywiście chodzi mi o Rosyjski tkzw. licznyj znak- a dokładnie: 8 rota 182 pułku Grochowskiego nr żołnierza 44.
A wzmainka o tej mogile zainteresowała mnie tym bardziej dla tego że moja blacha została znaleziona ( i to w całkiem przypadkowych okolicznościach)na Podkarpaciu, a dokladnie okolica St. Woli. Nawet przez jakiś czas nie wiedziałem dokładnie co to jest:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy specjaliści od kieleckiego i przyczółka. Mam do was pytanie. Rozmawiałem swego czasu z partyzantem działającym na terenach Stopnicy . Opowiadał , że po ustabilizowaniu się frontu ( czas to mniej więcej VIII 1944 - 12I1945r , gdyż nie podał dokładnej daty wydarzenia) , na inspekcję niemieckich pozycji przyjechał jakiś znaczny niemiecki generał. Podczas obchodów " okopów pierwszej linii przechodził przez pas odkrytej ziemi pomiędzy fortyfikacjami i został zastrzelony przez rosyjskiego snajpera. Podobno po fakcie była okropna afera.
W związku z tym pytanie - czy nie wiecie co to mogł być za generał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam więc dokleję" się do dyskusji; cmentarz niemiecki znajdował się w Hucie Nowej lecz bliżej Widełek - już go nie ma bo wszyscy mieszkańcy zostali ekshumowani w 2003 r. i przeniesieni do Siemianowic Śląskich. Sam mam działkę w ociesękach,więc do drugiej linii obronnej przyczołka bardzo blisko - zresztą temat odkryć w pobliskim terenie był na forum poruszany nie raz; wystarczy sprawdzić. I jeszcze w sprawie jednostek broniących tych terenow - oprocz korpusu pancernego stacjonowały tam jednostki XXXXII Korpusu / 72,88,91 dywizje piechoty /, te co potem dostały się do kotła pod Ruskim Brodem. I jeszcze o pochowanych Niemcach; wiem od okolicznych mieszkancow gdzie leżą do dzisiaj żołnierze Adolfa w kilku dołach; ale ponieważ wiem co wyprawiali w okolicznych wsiach gdy stał zimą 44/45 front nie spieszę się do żadnej Fundacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Koledzy wiecie coś więcej o tych terenach to chętnie wymienię naszą wiedzę na ten temat./ W moich zainteresowaniach pozostaje obszar; Rakow, Drogowle,Korzecko, Huta, ociesęki,Widełki, Cisow, Niwki, Daleszyce. Do Kolegi to17071990; w omawianym terenie oprocz niemieckich jednostek kręciły się rożnej maści jednostki pomocnicze; Kałmucy czy inni, trudno powiedzieć bo z relacji świadkow wynika że raz mieli to być Własowcy, potem że Kałmucy innym razem że cyt; jacyś Mongołowie". Znani byli wtedy nie z zamiłowania do wojaczki lecz dokuczania mieszkańcom wiosek; rabunki, podpalenia, gwałty to ich ulubione zajęcie. I raz trafiła kosa na kamień ". Chłopi z jednej wioski dopadli taką grupkę i za pomocą narzędzi rolniczych skończyli ich żywot. By Niemcy nie zastosowali represji ciała Kałmukow pochowano za stodołą gdzie leżą do dzisiaj. A o samych Niemcach słyszałem taką informację że mieli w tej miejscowości / w budynku starej szkoły / szpital polowy ktorego nie ewakuowano. Po przejściu frontu Rosjanie wywlekli rannych na noszach i poukładali ich na drodze, po ktorej przejechały czołgi. Resztę za pomocą sznura i koni pochowali miejscowi chłopi tuż za wsią. Takie okrutne makabreski z zimy 44/45 r.
P.S. A czy Kol. to17071990 może sprecyzować pytanie, może pomogę ? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już , odezwij sie ,kolego na mail podany wyżej :). Jeśli wiesz coś fajnego o tych terenach to po prostu pisz na forum , albo jak już wczesniej wspomniałem wal na mial. Ja mogę pomóc jeśli chodzi głównie o powiaty buski i staszowski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Koledzy-co wy tak o tych Daleszycach.Okopy a
i owszem od Świniej Góry'Danków'za Niwami od strony Kielc na Górę Kamień do wsi Smyków koło Celin do Drugni-ale jakby były obsadzone wojna trwałby do 1946.Partyzanty to są ale w nocy w lesie-co słychać i w sylwestra.Nie czarujmy się 20 km dalej na wschód.Może się mylę?Acha jeszcze okopy nad Niestachowem Jak ktoś coś tam znalazł to niech odpisze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie