Skocz do zawartości

25 Pułk Piechoty 7DP (Piotrków Trybunalski)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Potrzebuję wszelkich informacji o 25pp, od szlaku walk po rozbrojenia (Wrzesień 1939).
Dysponuję kilkoma ciekawostkami w temacie, mam nadzieję że chętnie się wypowiecie.
pozdrawiam!
Dawid.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witaj bjar_1.

Gdzie można nabyć książkę Dariusza Kamińskiego ,Dzieje 25 pułku piechoty Wojska Polskiego w latach 1918-1939".
Z tego co znalazłem w necie jest to praca magisterska absolwenta Akademii Świętokrzyskiej Filia w Piotrkowie.

A co do publikacji o 25 PP to jest jeszcze zeszyt z cyklu Pułki Polskie w Kampanii Wrześniowej 1939 Wacława Makulca;
- Kowalik Stefan Tak było. Wspomnienia jeńca wojennego.", Polska Fundacja Kulturalna, Londyn 1979;
- Makulec Wacław Dzieje 25 Pułku Piechty w latach 1918-1939", Muzeum Okręgowe w Piotrkowie Trybunalskim, Piotrków Trybunalski 1991

Pozdrawiam
stifz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Krzysztof Spruch, który jest pracownikiem Akadamii Jana Długosza w Częstochowie popełnił na temat 7 Dywizji doktorat pod następującym tytułem:

7 Dywizja Piechoty w walkach o granice II RP w latach 1919-1939"

A oto opis doktoratu, który pewnie jest do wgładu (po uzyskaniu stosownych zgód w Akademii)

Celem pracy jest udokumentowanie całokształtu losów wojennych Częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty. Przstawienie udziału w walkach toczonych w latach 1919-1920 o granice odrodzonego Państwa Polskie i udziału w Kampanii Wrześniowej 1939 roku oraz ukazanie wszelkich uwarunkowań, które miały bezpośredni związek z historią wojenną Dywizji. Praca udawadnia istotną rolę 7 Dywizji Piechoty, która odegrała w skali całości operacji wojennych prowadzonych przez Wojsko Polskie na froncie wschodnim w 1920 roku, a także przedstawia znaczenie działań Dywizji w 1939 roku, przy czym odnosi się także do istniejących w literaturze przedmiotu i powszechnej świadomości ocen i opinii krzywdzących bądź też fałszujących dokonania bojowe dywizji. Praca składa się z pięciu rozdziałów, w których chronologicznie przedstawione zostały wydarzenia składające się na historię wojenną 7 Dywizji Piechoty. Dzieli się ona w zasadzie na dwie odrębne części. Rozdziały I i II dotyczy okresu walk o granice Państwa w latach 1919-1920 (geneza dywizji, działania bojowe), zaś IV i V rozdział pracy odnosi się do Kampanii Wrześniowej 1939 roku (przygotowania do wojny w okresie marzec-sierpień, udział w działaniach wojennych we wrześniu). Niejako łączy" je rozdział III w którym przedstawiono wybrane zagadnienia z dziejów dywizji w okresie międzywojennym (przejście na organizację pokojową w 1921 roku, zmiany w strukturze organizacyjnej i dyslokacji do pierwszych miesięcy 1939 roku, udział dywizji w objęciu przez Państwo Polskiego Obszaru Górnego Śląska w 1922 roku, oraz w wydarzeniach majowych 1926 roku).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzypol1: wydano też książkę, ale w milimetrowym nakładzie i umknęła :(
z ciekawostek wiem gdzie została zakopana chorągiew pułkowa i po wojnie w nienaruszonym stanie ujżała światło dzienne.. poszukiwało jej ZHP, jednak znalazł się jeden z byłych żołnierzy 25pp który zaprowadził harcerzy na miejsce zakopania owego sztandaru.
Niestety nie mam pojęcia w którym muzeum obecnie spoczywa :(

ostatnio trafilismy kilka śladów 25pp w terenie. na wiosnę czeka nas żmudna przeprawa przez mokradła i gęste lasy.

zachęcam do wyowiedzi :)
dziękuję wszystkim biorącym udział w wątku.
pozdrawiam!
D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie