Skocz do zawartości

Wspomnienia żołnierza KOP Wilejka


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 169
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 1 year later...
Jestem synem autora wspomnień. Ten tekst został wypozyczony przez jednego z kolegów mojego ojca i nie został zwrócony.
Jeżeli mozna prosić inicjatora wątku o podanie danych skąd ma ten maszynopis i czy ma może jakieś adresy lub inne dane żołnieży II Pułku KOP WILEJKA" ktory w 1939 wiosną został przeniesiony w okolice Korbielowa i w składzie Armii Karpaty" nosił nazwę II Pułk Strzelców Górskich, to chętnie bym się doiedział wiecej.
Także I Pułk KOP BEREZWECZ" został z Wilejki Powiatowej przeniesiony do Armii KARPATY" jako I Pułk Strzelców Górskich.
W marcu 1939 wiedzieli, ze jest postanowiona wojna Niemiec z Polska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 10 months later...
Witam!
Również jestem zainteresowany dalszymi losami autora wspomnień. Jeśli można, proszę o przesłanie skanów na adres kaktus6202@tlen.pl
Autor podaje w swoich wspomnieniach ciekawą informację o walkach w okolicach Korbielowa i zadanych tam stratach Niemcom. Relacja o tych walkach jest prawie" z pierwszej ręki: m.in. wymienia zdobyte pod Korbielowem płaszcze motocyklistów (w dużej ilości)... W dostępnych, dotychczas opublikowanych opracowaniach (m.in. na stronach internetowych poświęconych Jeleśni, Przyborowie, Korbielowie a także w monografii Armii Kraków" płk. Steblika oraz Teorii grup operacyjnych ..." płk. Polaka) nie wspomina się o tak zażartych walkach.
Wspomnienia te są autentyczne i pozwalają na weryfikację dotychczasowej wiedzy. Osobiście jestem zainteresowany ich dalszym ciągiem, ponieważ, jak sądzę, opisują również szlak bojowy mojego dziadka, który do 1939 był dowódcą Placówki Straży Granicznej w Korbielowie (informacja o napadzie niemieckich dywersantów na placówkę SG w Korbielowie również nie przewijała się w dostępnych opracowaniach). W brudnopisie listu mojej babci do oficera WOP, który w latach siedemdziesiątych XX wieku zbierał dane i relacje o SG w 1939 roku znalazłem informację o potyczce pod Korbielowem i o zniszczonych na postawionych minach ppanc czołgach niemieckich (w ilości 1 - 3). Były to informacje, które moja babcia uzyskała od męża po kampanii wrześniowej (dziadek zginął w KL Auschwitz w 1943 roku - więc dane te są z drugiej ręki).. Szukam informacji o losach funkcjonariusz SG z placówki w Korbielowie, być może jakieś dane będą w dalszej części wspomnień.
Pozdrawiam

kaktus6202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Witam wybaczcie zwłokę jeśli chodzi o dalszy ciąg wspomnień ale jestem na etapie wykończenia domu i brakuje czasu. Obiecuję że jak tylko będę miał chwilkę to wrzucę skany. A tak na marginesie wybrałbym się w okolice Radłowa jeśli jest ktoś chętny.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 7 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie