Skocz do zawartości

Kwartnik krzyżacki


Rekomendowane odpowiedzi

http://radiozet.allegro.pl/show_item.php?item=290401043

Metal wygląda na srebro (cóż innego w tamtych czasach w kolorze srebra, co pozwala monetom zachować się w tak ładnym stanie). Cena 200zł, za 400 na alledrogo nie poszła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopicki nie podaje. Ale jeżeli:
W czasach Winrycha państwo krzyżackie osiągnęło największy zasięg terytorialny i największy stopień gospodarczego rozwoju, a gospodarka i pieniądz stały się jednym z instrumentów polityki Zakonu i wielkiego mistrza. Zreformowano system monetarny, wprowadzając do obiegu bardziej wartościowy, bo o wyższej zawartości srebra - szeląg, rozwinął się handel zakonny, znajdujący się w rękach urzędników zwanych szfarzami, a wielkie szfarnie w Malborku i Królewcu zaczęły osiągać olbrzymie zyski."

A w innym miejscu:
Wartość systemu monetarnego w Malborku wprowazono przez wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode byla następująca: 1 grzywna pruska = 4 wierdunki = 24 szkoje = 45 pólszkojcy = 60 szelągów = 180 kwartników= 720 denarow = (fenygów). Wartość jednej grzywny zmieniała się w zależności od okresu, w którym obowiązywała. W czasach krzyzackich średni koń bojowy kosztował około 10 grzywien, płaszcz damski – pół grzywny , 1 owca – 8 skojców, 1 korzec przenicy – 10 brakteatów."

To wynika z tego, że jeżeli podniósł zawartość srebra w szelągu, a jeden szeląg to trzy kwartniki, to naprawdę wątpię, by moneta niższa w wartości trzykrotnie była bita ze złota, skoro nie bito z niego szelągów (jak czytamy osiągnięciem Winrycha było podniesienie próby srebra w szelągu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie