Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

marcjew

Obelisk-Wolka Tarlowska.

Recommended Posts

Witam!
Przejezdzalem dzis przez Wolke Tarlowska znajduje sie tam pamiatkowy obelisk i tablica poswiecona pobytowi Jozefa Pilsudskiego.
Hmm...obelisk jeszcze stoi natomiast tablica znikela.Co sie z nia stalo?Mam taka nadzieje ze jest w renowacji!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam
Przepraszam ze dopiero teraz, ale czekałem na 11 listopada
naiwnie licząc, że tablica znajdzie się na swoim miejscu.
Niestety została skradziona i zapewne wylądowała na jakimś skupie złomu.Z rozmów z miejscowymi podobno sprawa przez kilka miesięcy nie została nawet zgłoszona na policję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Historia obelisku jest długa i ciekawa. Miejscowi twierdzą, że postawiony został w okresie międzywojennym i upamiętniał pobyt Marszałka w Tarłowie w dniach 1 , 2 lipca 1915 roku. W czasie II wojny tablica została z niego zdemontowana i zaginęła. Po 1945 roku ze wzgłędów oczywistych obelisk nie mógł być odbudowany. Pomysł odbudowy został zrealizowany po przemianach na końcu lat osiemdziesiątych. Odnalezione zostało przedwojenne zdjęcie na podstawie którego dokonano rekonstrukcji. Nad tablicą umieszczono medalion z podobizną Marszałka. Dziwne w tym wszystkim jest to , że inicjatorem odbudowy był wójt o przekonaniach lewicowych, a obecny prawicowiec sprawą zbeszczeszczenia pomnika od roku się nie interesuje. Przykre to i smutne szczególnie w rocznice odzyskania niepodległości. Bitwa na polach tarłowskich i zdobycie reduty tarłowskiej było znaczącym wydarzeniem w czynie legionowym, tak znaczącym, ża odnotowanym na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Widocznie walka i poświęcenie Legionistów dla części z nas jest dzisiaj warte kilku tanich win , bo nie przypuszczam by złodzieje dostali za tablicę coś więcej.
Czy mają się sprawdzić słowa Jacka Kaczmarskiego :
że jeszcze Polska wtedy żyła gdy za nią ginęli ..."
pozdrawiam smutno
hilary

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information