Skocz do zawartości

Co wojsko ukrywalo w Czerwonym Borze ?


Benny Hill

Rekomendowane odpowiedzi

CZERWONY BÓR I JEGO TAJEMNICA! - W Y J A Ś N I E N I E...
Służyłem w Czerwonym Borze w latach 1977-78 w plutonie dowodzenia, służba w sztabie w pomieszczeniu dostępnym tylko dla dwóch trepów (żołnierzy zawodowych - dowódca jednostki i szef łączności) i 4 żołnierz służby zasadniczej. Schron zaznaczony na zdjęciu czerwonym kółkiem za moich czasów przez okres kilku miesięcy był rozkopanym dołem do głębokości około 3 m w glebie piaszczystej. Widziałem go codziennie przez okno w pomieszczeniu sztabu CT położonym na wysokim parterze w jego środkowej części z oknami na zewnątrz jednostki (patrząc na mapę w kierunku kółka). Niestety z tej wysokości nie byłem w stanie powiedzieć jakie było dno dołu i czy był to strop niższej części. Jedno co mogę powiedzieć schron był ukończony za moich czasów. Mówiło się wówczas, że to schron na wypadek W" (wojny) można się domyślać, że w zamyśle chodziło o wojnę atomową, przypominam sobie coś na temat składu chemicznego w tym schronie ale nie było to nic specjalnego, nic co mogłoby wówczas być jakąkolwiek sensacją. A teraz skąd się wzięła ta tajemnica wokół JW 3455. Otóż, w latach 50-tych ubiegłego stulecia budowano tam tajną jednostkę rakietową. Wykonano część infrastruktury wyrzutni rakiet z ukrytymi wyrzutniami i kanałami sterowania w lesie w pobliżu jednostki (około 300 - 500 m na południowy zachód od jednostki). Prawdopodobnie plany oraz lokalizacja wyrzutni trafiły do ówczesnego wroga jakim był Pakt Północno-Atlantycki. W związku z czym budowę przerwaną a z istniejących zabudowań utworzono jednostkę wojsk inżynieryjnych czyli saperów. W jednostce było 2 kompanie saperów, kompania chemiczna, techniczna, pluton zaopatrzenia, mój pluton dowodzenia oraz kompania p. poż. w sumie ponad 1tys żołnierzy. Na mapie opisałem obiekty, które istniały za moich czasów. W kółku zaznaczyłem miejsce tajemniczego :) schronu. W zaznaczonych obiektach popełniłem jeden celowy błąd. Po to aby mieć pewność, że jeśli ktoś podaje się za byłego żołnierza tej jednostki to będzie wiedział co oznaczyłem błędnie. Zwykły żołnierz nie będzie wiedział, że jednostka miała kryptonim adapter" ale będzie wiedział, że niektórych budowli na terenie jednostki wówczas nie było i właśnie tam znajdowała się jeszcze jedna podziemna budowla wzniesiona jeszcze przed 1976 rokiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Kolego kazmirus" mogłbyś wrzucić mapkę o której mówisz? Faktycznie na południe/południowy zachód od patelni" znajdują się ślady jakiejś dziwnej instalacji. Wczoraj emerytowany trep wspominał mi o zasypanych dwóch(?) silosach. Istnienie tego typu instalacji potwierdzałaby obecność w jej bezpośrednim sąsiedztwie studni głębinowych, osuszenie w latach 60/70 bagien na wschód od niej, gęsta sieć przewodów, które do dziś pozyskują szabrownicy oraz nienaturalnie wyglądające wzgórze niedaleko miejscowości T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie