Skocz do zawartości

Bitwa Kraśnicka


saku39

Rekomendowane odpowiedzi

I trochę o tamtych czasach oczami zwykłych mieszkańców:

http://www.geocities.com/shebreshin/teka.html

PS: Przepraszam za linki, ale to są dość długie materiały i szkoda zarzucać forum wielostronicowymi kopiami.

A co do I WŚ, to przydał by się osobny dział. W tej chwili te wątki są wplecione w różne działy forum i ciężko coś wyszukać. A to przecież też ważny i ciekawy kawałek historii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio bawiłem się w średniowiecznego skrybę, przepisując dla znajomego opis bitwy pod Kraśnikiem z oficjalnej historii walk armii austro-węgierskiej podczas I wojny światowej - Oesterreich-Ungarns Letzer Krieg" (często podawane w skrócie jako OULK), Band I, Wiedeń 1930 (wyd. 2 - Wiedeń 1931). Polecam - opis bardzo fajny, choć dość ogólny (autor poświęconego bitwie fragmentu dość rzadko schodzi na poziom pułku czy batalionu). Wg OULK bitwa toczyła się w dniach 23-25 sierpnia.

Trochę o bitwie pod Kraśnikiem jest w biografii gen. Tadeusza-Jordana Rozwadowskiego pióra Mariusza Patelskiego (Rozwadowski dowodził artylerią CK-12 DP, która brała udział w tej bitwie), wydanej w 2002 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Jako mieszkaniec Kraśnika chciałbym poinformować, iż najprawdopopodobniej w przyszlym roku planowana jest rekonstrukcja Bitwy Kraśnickiej. Do dzisiaj zachowały się resztki umocnień (okopów) austryjackich w lasach pod Kraśnikiem. W pobliżu znajduje się też mało znany, nieoznakowany cmentarz wojenny...

pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S.P.Q.R masz może jakieś mapki terenów na których toczyły sie walki w Naszych okolicach?"

Mapki - nie, bo IWŚ interesuję się mniej, niż naszym Wrześniem'39 i 24 pułkiem ułanów (mój konik). Jednak rozmawiałem ze starszym człowiekiem, ktory wie, gdzie są te resztki okopów, i chętnie je pokaże (okolice Pułankowice - Ostrów, gdzieś od strony wyjazdu na Lublin).

Można wiedzieć jakie grupy beda brały udział w tej rekonstrukcji?"

Tego jeszce nie wiem, słyszałem tą informację od lokalnego polityka, ponoć Urząd Miasta ma to całą imprezę zorganizować (sam wziąłbym z chęcią w niej udział, kompletuje mundur oficera 24p.u. - ale to nie ten czasookres :(. Jedyne,co może się z tego przydać to dwa chełmy ogacze" wz.16)- jak będę wiedział coś więcej - na pewno dam znać.

pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPQR, I wojna z każdym dniem coraz bardziej mnie interesje, ale jedno Ci powiem - hełmy akurat nic a nic się w tym przypadku nie przydadzą, a wręcz przeciwnie - spartolą najlepsze nawet przygotowania.
Pozdrawiam i życzę udanych przygotowań oraz wszystkiego dobrego w Nowym Roku heeeej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I hełm austryjacki M.17. W/g skromnej, posiadanej przeze mnie wiedzy była to kopia niemieckiego M16. Istniał jeszce inny austryjacki hełm o tym samym symbolu (Berndorfer" M.17, nazwa pochodzi od fabryki, w której go produkowano). I ten się faktycznie różnił od niemieckiego, i to bardzo.
Austryjacy wyprodukowali blisko 500.000 kopii niemieckich helmow M.16 pod oznaczeniem M.17.
Pierwsze partie helmow importowanych z Niemiec wydano oddzialom austryjackim juz w listopadzie 1916 roku. I tu jest jedyny (i zarazem zasdniczy) problem - austryjackie wojsko nie mogło go mieć na stanie rok wcześniej (wtedy, kiedy miejsce miała bitwa kraśnicka...)

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem Iłżaninem, ale moje serce skierowane jest na okolice Kraśnik_Janów. Tam mam narzeczoną i z tym regionem wiążę swoją przyszłość.Szukałem w necie i nie znalazłem żadnej osoby(grupy) któraby działała w tym rejonie. Myślałem raczej o bitwie na Porytowym wzgórzu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rekonstrukcja na porytowym wzgórzu jest nierealna - dobrze zerknij na mape - nadleśnictwo się na to nie zgodzi , no chyba że coś będzie się działo na placu przed pomnikiem lub na polach we Flisach .Najbliższa rekonstrukcja jaka była w tych okolicach to Dzwola i walki z sowietami i niemcami w 1939 roku . Co do samej rekonstrukcji walk o Kraśnik z I wojny to jedynie grupy które znam w promieniu 100km od samego Kraśnika to koledzy z Lublina ( rosjanie ) no i austryjacy w Przemyśla .Mam nadzieję że jak coś będzie wiadomo to kolega S.P.Q.R da znac - chętnie przyjadę . Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak rozmawiałem ze starszym człowiekiem, ktory wie, gdzie są te resztki okopów, i chętnie je pokaże (okolice Pułankowice - Ostrów, gdzieś od strony wyjazdu na Lublin)."

Jak byś sie dowiedział w którym są miejscu to daj znać. Znam te okolice i jakoś nie słyszałem o okopach w tamtym miejscu, zresztą to dosyć rozległy teren. Wiem że walki toczyły się wyżej w strone lublina za wilkołazem, po prawej stronie jadąc w strone lublina.

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie orientuję się dokładnie (nie ta wojna)ale mam kolegę który dzieciństwo spędził w Bożechowie (wieś między Lublinem a Kraśnikiem)i pokazywał mi gdzie na polach były okopy i fanty które znajdowai po oraniu pól.
Wniosek z tego że pozycje były mocno rozciągnięte i mogły się zachować w lasach i nieużytkach warto połazić i popytać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...
Witam. Co do bitew Kraśnickich jest coś na ten temat na wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Kraśnikiem

miałem okazję połazić po lesie na krzywiu tam też jest dosyć dużo okopów, to samo w lesie przed fabryką..

Kolego S.P.Q.R piszesz,że lubisz wrześniowe tereny to tak jak ja lecz w moich okolicach ( gmina Gościeradów) takich miejsc nie ma;/. Mam pytanko czy w okolicy kraśnika są jakieś wrześniowe miejscówki?
Pozdrawiam Tadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie