Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • 0
draven85

Mauser wz. 1898a

Question

Recommended Posts

tak mi się kojarzy (choć mogę się mylić), że kolbą i celownikiem. obie kolby tych samych rozmiarów, na polskiej, na wysokości celownika (ten bardziej falisty niż niem.) wyżłobienie. tylko nie chciałbym wprowadzać w błąd...jeśli tak, to sorki

Share this post


Link to post
Share on other sites
leszek84pp długi. Z tego co zauważyłem na zdjęciach to jak pisze kolega mjut wyżłobienie na kolbie i celownik płaski" w polskim a w niemieckim z rzuszkiem" ale proszę o potwierdzenie i dobre zdjęcie najlepiej obu :)
pozdrawiam i dzięki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tutaj masz polaczka i niemiaszka obok siebie. Jak widać róznice minimalne i najlepiej porównać bicia na komorach...
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
R51 nie widzę między nimi różnicy a na innych zdjęciach polski ma jak wspomniałem płaski celownik a niemiecki z brzuszkiem

Share this post


Link to post
Share on other sites

a tu jest niemiecki i ma właśnie taki brzuchaty celownik , jeżeli się mylę proszę mnie poprawić :) skany są z TBiU. pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Karabiny systemu Mauser polskiej produkcji miały także garbate" celowniki. Garbatość" czy płaskość" celownika o niczym nie świadczą.
Oto mały wyciąg z książeczki Z. Gowździa i Piotra Zarzyckiego Polskie konstrukcje broni strzeleckiej z 1993 roku, która ukazała się nakładem wydawnictwa Sigma:

W czerwcu 1921 roku Rada Wojenna przy ministrze Spraw Wojskowych przyjęła jako standardowe wyposażenie 7,92 mm kb Mausera wz. 1898. Duży wpływ na tą decyzję miało przyznanie Polsce na mocy traktatu wersalskiego wyposażenia niemieckiej fabryki broni w Gdańsku.
Produkcję kb. wz 1898 uruchomiono w Warszawie w połowie 1922 roku. Brak pełnej dokumentacji technicznej (!!!!!). Do końca roku wyprodukowano 9600 kb, w następnym 12 400 kb. Karabiny produkcji polskiej różniły się tym że łoże polskich wykonane było z drewna bukowego, ustępowały niemieckim pod względem precyzji wykonania. W marcu 1924 roku Komitet ds. uzbrojenia i sprzętu podjął decyzję zastąpienia karabinu karabinkiem.
Na przełomie lat 1931/1932 nastąpiła w wojsku ponownie zmiana założeń taktycznych polegająca na tendencji do wydłużenia celowniczego ognia karabinowego na odległość 1200- 1500 m. Można to było uzyskać przez ponowne przezbrojenie jednostek piechoty w karabiny. Do produkcji przystąpiono w 1936 roku (ze względu na czas wymagany do sezonowania drewna na kolby). Nowo produkowany karabin otrzymał oznaczenie kb.wz 1898 a. Łącznie wyprodukowano 44 500 szt. kb. wz. 1898a.
Był to w zasadzie kb Mausera wz 1898, w którym zastosowano zmodyfikowany celownik, wprowadzono bączek babki i lekko przekonstruowano okucia a co za tym idzie kształt łoża (minimalnie).
Mamy więc dwa długasy: kb wz 1898 i kb. wz. 1898 a. Pierwszy identyczny jak niemiecki (no powiedzmy gorzej wykończony) i drugi rózniący się naprawdę drobiazgami- celownik w tym drugim jest dalej garbaty ale nie ma już takiej skomplikowanej budowy.
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
witam a ja miałem w rękach karabin o oz. 98a prod. Niemieckiej z przyśpiesznikiem spustu [dwa spusty]
podobno bardzo chętnie wykorzystywany przez myśliwych po wojnie!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odświeżając lekko temat - czy do polskich mauserów 1898a stosowano starych, niemieckich pasów nośnych? Tj. z 'szybkorozpinaczem'? W końcu nadal posiadały otwór w kabłąku spustu...
Czy raczej używano pasów nośnych już polskich, do przeciągnięcia przez zamontowane oczko?

Mam kolbę I-szowojenną (tak przynajmniej podejrzewam), lecz w miejscu tylnego montowania pasa ma już 'oczko' (ring?) na pas, prusaki miały tam jedynie otwór na szybkorozpinacz.

Sytuacja niemal jak tutaj: http://www.gunbroker.com/Auction/ViewItem.aspx?Item=257737263

Kłaniam się w pas,
Szuder

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szybkorozpinacz" służył do tego,aby można było zaczepić pas o hocyk na przednim bączku,stosowano to ponoć na paradach itp - pas przylegał ściśle do łoża.
Z tego co widać,to Polskie 98a pomimo haczyka na bączku i kabłąku z otworem posiadały normalny zaczep w kolbie jak kbk.
Jednak można było łatwo takie ustrojstwo zamontować rozpinając knopik na końcu pasa,to też pewnie robiono tak okazyjnie gdy trzeba było polansować się na defiladzie.

Pozdro.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sam się zaplątałem w nazewnictwie :)
Pisząc 'szybkorozpinacz' miałem na myśli to ustrojstwo na końcu paska - http://allegro.pl/pas-nosny-dlugi-mauser-idealna-kopia-i1899409159.html
Ideę haczyka na bączku rozumiem - skracanie.

Jednakże właśnie wszelakie rysunki polskich kb (np. w tym wątku) mają zwykły zaczep paska, nie zaś jedynie 'okutą dziurkę'. Samego paska na rysunkach nie widać.

Nic to, czyli rozumiem, że robiąc replikę polskiego 98a lepiej zrezygnować z paska z rozpinaczem oraz 'drutem do zaczepu na hocyku' ;) i zakupić pas tego typu?
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum5/pas_nony_do_kbk_mauser__polski.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

W przedwojennej instrukcji o broni piechoty takie coś figuruje i zwie się szumnie - klamrą pasa...
Z pewnością nie stosowano poniemieckich pasów,szrotów pamiętających I wojnę w nowych kb98a po 1936r.Polski pas(ala jak ten z linku który podałeś) można było zapinać o oczko" na kolbie lub po założeniu klamry o kabłąk.Nie było by otworu i haczyka,jeśli nie stosowano by tego patentu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i teraz mi się wszystko wyjaśniło!

Czyli, podsumowując, jeśli chcę zrobić replikę 98a, a posiadam kolbę już z uszkiem na pasek (oraz kabłąk spustowy I-szowojenny, z otworem), to nic innego, tylko założyć pas polski vide ten z linku, a w razie 'W' zaopatrzyć się w ową 'klamrę pasa' oraz zaczep do haczyka bączka.
Prawidłowe rozumowanie?

Kłaniam się po stukroć, od dłuższego czasu mnie ta kwestia gryzła :)

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information