Jump to content
Sign in to follow this  
beaviso

Waffen-SS w Gdańsku 1945 ?

Recommended Posts

co do grupy podległej 389 ID to nie słyszałem o tym wczesniej ale mogłoby się to zgadzać gdyż w rejonie występowania 389 ID trafiłem w raz z bodrylem...dość dużą ilość klamerek ss...było ich za dużo na przypadkowych żołnierzy...ale żadna blaszka nie wyszła...

oczywiscie ze jest to oznaczenie wagonu -i dlatego piszę ze bardziej ten szczecin pasuje gdyz - skandynawowie tam przez swinoujscie zawitali a do 3miasta raczej nie . cos bylo natomiast o hermanie von salza ze zostal wczesniej z kurlandi wyslany do 3m (chyba w grudzniu - jakas czesc-ale niesprawdzalem tego) no ale pancerni ani sztab to nie są .wiec moim zdaniem odpada 3miasto. węgrzy to tez napewno nie śa - hunyadi i hungaria mialy inne umundurowanie- nordland wydaje sie najprawdopodobniejszy (ewentualnie d.estonska)

A rynek reaguje bardzo szybko . My tu o Kaltofen , a oni już blaszki mają gotowe !!!

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=15503&item=6154647905&rd=1

Dzięki za odzew, ale - Panowie gdańszczanie! - cały czas nie wiem czy ten Kaltofen" i Beck" to jednostki, które faktycznie walczyły w Gdańsku, czy też moje informacje są błędne?
Sami ich nie wymieniliście, a z kolei mój post przeszedł jakby bez echa - ani nie zaprzeczyliście, ani nie wzbudził sensacji. To jak to z nimi jest, hę? ;-)

Prosiłbym też o słowo wyjaśnienia na temat policyjnych jednostek SS. Czym różniły się od Waffen-SS?

Z pozdrowieniami,
M.

Do brivibai: Jeśli nadal chcesz Latvian Legion" Silgalisa to mogę skopiować, jeśli to może Tobie pomóc w pogłebieniu informacji, ale zajmie mi to parę dni czasu bo nie mogę odbić na ksero wszystkiego na raz. Pozdrawiam.

PS. Dla mnie ta książka jest również pełna nieścisłych informacji, słabo pokrywa się z tym co widać w terenie albo ja źle szukałem.

Niezbadany wątek SS pod Gdańskiem, to obrona Łapina Kartuskiego. Niektórzy mieszkańcy określają, że wsi broniło SS - Polizei(???). Mówią, że mieli zielonkawe mundury(???). Wykopków brak, ale grobik na 15 - 20 nieboszczyków jest.

te fotki to chyba 20 estonska- na jesienie 44 wyładowni w gdyni i zapakowni do pociagów. dowódca I batl 46półku ss mial nazwisko Sooden.pozdro

Szperałem dziś na terenie walk 35.ID w okresie, gdy rzekomo podlegał pod nią SS-Regiment Kaltofen", o który się dopytywałem. Myślę, że słowo zekomo" można z poprzedniego zdania skreślić, bo wyszperałem takie cuś (patrz foto).

pozdr, M.

Zdjęcia od @ndrewa - npis wykonany jest w j. estońskim - tutaj więcej ale po angielsku - Estn. Bat 659
Commander Captain Sooden. Returned to Estonia in February 1944 with ca. 250 men.
In the spring of 1944 all three battalions were transferred, largely disregarding their own wishes in the matter, to the Estonian SS-division and used to augment division to a full three regiment division with three-battalion regiments. "

Ło matko, aaaale wykop! 12 lat. Ale przez ten czas wiedzy w głowie przyrosło :)
I wiem już, że ta klamerka oficerska SS sprzed 12 lat to nie od Kaltofenów", tylko ślad po łotewskiej kompanii, która w połowie marca 1945 trafiła jako zasilenie GR1077 z 542.VGD. Kaltofenów tam nie było, byli kawałek dalej, choć w znacznej mierze też w większości byli to Łotysze, szczególnie w marcu, gdy jednostka po ponad miesiącu nieustannych walk przeszła kolejne uzupełnienia. Pod Gdańskiem przewinęło się ich całkiem sporo, w większości bardzo młodych i nieostrzelanych.

M.