Jump to content

Waffen-SS w Gdańsku 1945 ?

beaviso
 Share

Recommended Posts

Dlatego moja dewiza brzmi: wszystko co czynisz, czyń mądrze i mądrość swą rozważaj ". Ja nie ruszyłem, zająłem się działaniami logistycznymi: mamy już drugiego CS i z M. damy czadu jak zejdzie trochę śniegu. Słyszałem też, że sąsiad strażaka idzie na operację. Dlatego zdrowie jest najważniejsze, grzyby nie uciekną.

• Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W żródłach łotewskich jest lakoniczna informacja
o walkach w pobliżu koszar /płn.cz. miasta/ i w przyległym doń lesie.Myślę że chodzi o te koszary.
Tam było zmagazynowane żarcie furaż, broń
dla 15 lett.Myślę że bezpośredni dowód na to dostarcza
książka K.Przytockiego -Warszawska pancerna str.171.
W jakimś związku z tymi koszarami są wspomniane wcześniej
przezemnie rozbite kolumny z zaopatrzeniem 15. Możliwe
że próbowali ratować co się dało. Ale czasu już nie starczyło im.Nasi czolgiści wyfasowali z magazynów
niemieckich kupę rzeczy.Niestety mam tylko jedną wzmiankę
o Osowej Górze.- na str.172 w/w ksiązki.Pozdro.Czas by wrócić do gdańska.A Generał sporo wie na ten temat.

Się narobiło.Gdzie Rzym gdzie Krym.Nie trzymamy się tematu
koledzy.Miało być o gdańsku.Cały czas uważam że są wśród nas koledzy którzy wiedzą wiele na temat obecności ss w gdańsku w 1945 r.Może macie jakieś blachy elektryczne z
samego dańska i najbliższych okolic ? napiszcie proszę...
Co się tyczy Fromborka myślę że koledzy z Fromborka
by nam mogli coć na ten temat wyjaśnić. Ksiażki swoje
ziemia swoje.Bardzo często ksiązkowe relacje są potwierdzone wynikami naszych eksploracji.Myślę że niewiele
zaryzykuję jeśli powiem że we Fromborku były lotne patrole
policji i ss które pilnowały porządku i dyscypliny. Jakie
nie wiem Pozdro

• 1 year later...
To już rok od czasu jak stworzyłem ten wątek... Ciekawe, czy Koledzy Brivibai i Generał W. jeszcze forum odwiedzają?

Chciałbym rzucić w pierwotnym temacie (SS w Gdańsku) kilka hasełek - może one zaskoczą":

1. SS-Regiment Kaltofen" (od nazwiska d-cy), podległy pod 35.ID oraz pod 542.VGD

2. SS-Polizei Regiment Beck", podległy pod 389.ID

3. SS-Polizei Bataillon ?, podległy pod 12.LwFD

4. atalion" z SS-Waffen Grenadier Division ?????, podległy pod 23.ID

O co chodzi z tymi oddziałami Polizei", przecież dywizja o takiej nazwie (nr 4) walczyła na północnych rubieżach Gdyni?

pozdr, M.

Odzywam się, bo widzę, że kolega beaviso martwi się o mnie. Zaglądam na forum, lecz po prostu nie ma dla mnie nic ciekawego. Ze swojej strony dokładam dwa pododdziały SS w Gdańsku:
-1 zapasowa kompania saperów.
-oddział kawalerii.
Niestety nie mam blaszek tych pododdziałów, ale trochę ich jest u miejscowych. Można jeszcze dołożyć obsługę obozu karnego w Maćkowych-walczyli nad Nogatem.Nie pamiętam czy była wymieniona szkoła podoficerów SS z Chojnic-na mierzei byli,lecz czy walczyli w Gdańsku-nie wiem.