Skocz do zawartości

69 pułk piechoty zdjęcia i nazwiska


kjfg

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie jak mogę się dowiedzieć gdzie został przeniesiony mój pradziadek, który był w 69pp Gniezno i następnie pod dowództwem Kutrzeby walczył w Armii Poznań. Ostatnią rzeczą, którą znam jest to , że mój pradziadek był w niewoli w Stalagu 1a razem z żołnierzami z Westerplatte. Mój pradziadek nazywał się Mieczysław Stanisławski. Jak by ktoś coś wiedział proszę o kontakt na facebooko. Szymon Podgórny profilowe biało czerwone . Z góry dziękuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 175
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 months later...
  • 10 months later...
  • 4 months later...
Armaty 7,7 cm FK 16 w latach dwudziestych były na uzbrojeniu 8 i 9 baterii pułków artylerii pieszej: 4, 6, 17 i 25. W sumie 32 działa. 69pp wchodził w skład 17DP, podobnie jak 17pap, stąd może wynikać pomyłka przy opisie zdjęcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało tego, że wchodziły w skład jednej dywizji, to jeszcze w okresie międzywojnia stacjonowały w jednym garnizonie... Trzeba by porównać na zdjęciach budynki koszar 69 PP i 17 PAP (ale nie artylerii pieszej lecz polowej, potem lekkiej). Być może, że kanonierzy przy działach ( a są nimi niewątpliwie), to elewi szkoły podoficerskiej ( patrz: korpusówki na kołnierzach każdego) właśnie z plutonu artylerii pułkowej 69 PP na szkółce przy 17 PAP- ie ?
Być może więc wcale to nie jest całkowita pomyłka, częściowa, lub pomyłki nie ma.
Boję się spytać Kolegi, skąd zaczerpnął o tych 32 działach 77 mm FK16, bowiem po moim zapytaniu w wątku poświęconym WBPM nie otrzymałem odpowiedzi i kontakt się jakoś takoś urwał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu armat 7,7 cm FK 16. Artyleria dywizyjna i artyleria pułkowa, to dwa różne światy. Artyleria pułkowa należała do ciężkiej broni piechoty, podobnie jak armaty ppanc, moździerze czy ckm. Szkoleniem zajmowała się piechota, a nie artyleria. Jeśli na zdjęciu mamy armaty 7,7 cm FK 16, to nie ma możliwości, by szkoleni kanonierzy byli z piechoty. Piechota swoich artylerzystów szkoliła osobno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piechota swoich artylerzystów szkoliła osobno tam, gdzie szkoliła np obsługi innej ciężkiej broni piechoty. Wiem , że dla niektórych jest to lekki wstrząs, ale artyleria piechoty i artyleria to nie było to samo. Kto szkolił obsługi moździerzy i armat ppanc? Tam też szkolone były obsługi pułkowych plutonów artylerii. I nie była to artyleria a piechota.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie