Skocz do zawartości

Dawna granica między II RP a III Rzeszą


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 213
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 6 months later...
Witam serdecznie,
Poszukuję zdjęć dawnej granicy polsko-niemieckiej na terenie powiatu międzychodzkiego oraz nowotomyskiego.
Fotografie, które zamieścili niektórzy powaliły mnie na kolana.
Chciałoby się zobaczyć to na żywo z wehikułu czasu...

Czy ktoś posiada takie zdjęcia, względnie zna osoby, które mają takie rarytasy i szeroką wiedzę na temat życia w dobie II RP na dawnym pograniczu?

Pozdrawiam Wszystkich Miłośników Pogranicza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam, mam pytanie na temat przebiegu granic w powiecie lublinieckim. Interesują mnie głównie budynki zollhaus/-amt koło miejscowości Pawonków i Pietruchowe (oznaczane na mapie jako właśnie budynki zollhaus i zollamt) oraz miejscowość Dzielna (dawniej Gaidy). Załączyłam widokówkę na której jest budynek, w którym mieszkam. Od zawsze nazywany zollem", jednak nie jest tak oznaczony na żadnej mapie. W urzedzie gminy czy starostwie nie mają żadnych informacji na temat roku budowy czy pierwotnego przeznaczenia. Może ktoś pomoże, ma jakieś informacje?
Moja miejscowość wcześniej nazywała się Gaidy, Grenzingen. Kolega woytas we wcześniejszych postach pisał, że posiada mapy okolic Lublińca, proszę o udostępnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
poniewaz pochodze z powiadu oleskiego(opolskie) wiec tereny przygraniczne, straznice oraz budynki strazy granicznej i celnikow to zadna nowosc. ( podaje korzystajac z map google)kilka z nich: budynki na drodze krajowej dk46.opole-lubliniec-czestochowa znajduja sie z 2km na zachod od pawonkowai na polnoc od skrzydlowic. budynki na trasie dk.11 poznan-bytom znajduja sie w polowie drogi miedzy miejscowosciami ciasna i glinica kolo kulikowe. na trasie 494 opele-bierdzany-olesno-czestochowa. to znajduja sie w polowie drogi miedzy bodzanowicami a podleze po stronie bodzanowic przy liswarcie.jest tez granica kolo praszki miedzy miasteczkami gorzowem i praszka na dk42/45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam!
Mam pytanie do szanownych kolegów. Czy kamienie graniczne na leśnym odcinku dawnej granicy polsko-niemieckiej mogą mieć z wierzchu kształt krzyża? Poza tym nie ma nic innego, żadnych symboli P-D. Czy też „wymieniono” je przez nadleśnictwo. Penetrowałem leśny odcinek granicy w Pustej Kuźnicy tzw. kokotku. Dodam jeszcze, że GPS po dokładnym przeanalizowaniu przedwojennych map doprowadził mnie dokładnie tam gdzie były słupki tyle, że słupki, które widać na zdjęciach. Pozdrawiam!
Jeśli ktoś chciałby się wymienić doświadczeniem na temat granicy w powiecie lublinieckim to zapraszam do kontaktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Mam pytanie do szanownych kolegów. Czy kamienie graniczne na leśnym odcinku dawnej granicy polsko-niemieckiej mogą mieć z wierzchu kształt krzyża? Poza tym nie ma nic innego, żadnych symboli P-D. Czy też „wymieniono” je przez nadleśnictwo. Penetrowałem leśny odcinek granicy w Pustej Kuźnicy tzw. kokotku. Dodam jeszcze, że GPS po dokładnym przeanalizowaniu przedwojennych map doprowadził mnie dokładnie tam gdzie były słupki tyle, że słupki, które widać na zdjęciach. Pozdrawiam!
Jeśli ktoś chciałby się wymienić doświadczeniem na temat granicy w powiecie lublinieckim to zapraszam do kontaktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Mam pytanie do szanownych kolegów. Czy kamienie graniczne na leśnym odcinku dawnej granicy polsko-niemieckiej mogą mieć z wierzchu kształt krzyża? Poza tym nie ma nic innego, żadnych symboli P-D. Czy też „wymieniono” je przez nadleśnictwo. Penetrowałem leśny odcinek granicy w Pustej Kuźnicy tzw. kokotku. Dodam jeszcze, że GPS po dokładnym przeanalizowaniu przedwojennych map doprowadził mnie dokładnie tam gdzie były słupki tyle, że słupki, które widać na zdjęciach. Pozdrawiam!
Jeśli ktoś chciałby się wymienić doświadczeniem na temat granicy w powiecie lublinieckim to zapraszam do kontaktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Tak właśnie myślałem, więc niestety przedwojennych kamieni granicznych jest coraz mniej. Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w odkrywaniu historii!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie