Skocz do zawartości

Dawna granica między II RP a III Rzeszą


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 213
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Znalazłem też takiego kolosa, wysokość ok.70-80cm wierzch to kwadrat ok.40x40cm. Obok jest mały też z krzyżem. Tylko nie pasują do granicy bo są jakieś 7-8km od niej. Może wyznaczały strefę nadgraniczną? Widziałem ich więcej, ale jest ich zbyt wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te małe słupki miały wykute krzyże, ale czas zrobił swoje, sfotografowałem ten najlepszy.Wczoraj pisałem o słupie w miejscowości Świbno. Stoi przy głównej trasie, właśnie taki wielki betonowy jak zamieściłem fotki. Być może widziałeś go.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te maluszki" wystają z ziemi różnie. Najszybciej znajdziesz w lesie bo w polu to są wyryte sam się przekonałem.Wybierałem się z kolegami w niedzielę przewietrzyć ale czwartek i piątek tak mi dały w kość że zrezygnowałem.Chcieliśmy ponownie zobaczyć Wilkocin. Pozdro i udanej wyprawy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intryguje mnie jedna rzecz, jeśli były to słupki graniczne to powinny mieć sygnatury obu państw. Chyba że wyznaczały pas ziemi niczyjej". Ale po stronie polskiej nie trafiłem na takie , zgadza się przebieg granicy układ dróg w lesie niby to ale czy na pewno?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% nie, te geodezyjne są inne, mniejsze i niezbyt starannie wykonane, na wierzchu mają taki zwykły krzyż albo wcale. W lesie koło Góry jest takie miejsce gdzie trochę ich znalazłem, potem okazało sie że kiedyś były tam pola.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czołem Gregfm, kiedy zrobiłes fotke z Przywsia? Takie ładne malowanie jeszcze :-)
Ten duży blok granitu nie jest graniczny, bo tak w sumie to nie pasuje do lini granicznej. Na swoim podwórku znalazłem takowe 2 sztuki. I tu w sumie mam mały problem. Otóż znajdują się one w blizkim sąsiedztwie transzeji czy jak tam wolicie okopów. Albo one wyznaczały tereny wojskowe albo co?
Zaraz wykonam fotki rawickich słupków i tego z krzyżem.
Woytas - a zanim wyjechałeś z pyrlandii do gdzie mieszkałeś? Tak z ciekawości.

Pozdrawiam
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt celny w Dębnie Polskim (strona polska)

A tak w ogóle, to pod moim nickiem pojawił się zły adres e-mail.
Bocian, jeżeli zaglądasz tu swym łaskawym okiem, to popraw mój adres na mariuszstrozynski@gmail.com (choć od 2002 miałem mariuszstrozynski@wp.pl)

Pozdrawiam z Kalisza
Mariusz ex Rawiczanin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam raz jeszcze.

Tak jak obiecałem wykonałem fotki słupków granicznych. Na zaprezentowanych fotach są sygnatury P oraz D. Żadnych sygnatur numerycznych nie zauważyłem. Od góry jest tylko dokladny rzut przebiegu granicy i to jest na tych słupkach wajfajniejsze. W terenie bedzie to miało zajebisty klimat. Staniesz koło takiego i widzisz dokładnie jak biegła granica. Czy zakreca w lewo czy w prawo, czy może biegnie prosto.
Woytas - teraz smiem twierdzić po dokładnym przyjżeniu sie mapką że te mumery ma mapce są odbiciem nasycenia słupków granicznych w terenie. Zwróć uwagę, przynajmniej u mnie, im odcinek graniczny prostrzy tym mniej numerów pomiedzy kamieniami. Im większa rozpietość numeryczna tym granica bardziej pokręcona".

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie