Skocz do zawartości

Przyczółek sandomierski - zdjęcia.


to17071990

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 133
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 months later...
  • 2 years later...
Według zachodnich historyków, Tygrys nr 502 w rzeczywistości miał oryginalny numer 002. Zamiany numeru dokonali Sowieci, już po zdobyciu tego czołgu, z nam niewiadomych powodów.
Więcej:
http://www.achtungpanzer.com/tiger-tamers-battle-for-sandomierz-bulge-august-of-1944.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosjanie odstawiali różne takie dziwactwa

A wersja o numerze 002 miała by w sumie sens. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest to czołg w wersji dowódczej.

Według etatu z lat 44/45 batalion czołgów ciężkich miał 3 kompanie, każda po 3 plutony (4 czołgi w plutonie i 2 w dowództwie kompanii). Do tego kompania dowodzenia i dowództwo batalionu (3 czołgi)
Cyfry w numerze taktycznym oznaczają w kolejności kompanię-pluton-wóz w plutonie. 0 oznacza dowództwo
002 oznaczało by w tym momencie albo czołg dowództwa batalionu albo kompanii dowodzenia (nie jestem pewien)
Natomiast 502 oznaczałby trzeci wóz z dowództwa piątej kompanii (biorąc pod uwagę, że czołgi w dowództwie kompanii były oznaczone _00 i _01). Lekko bez sensu.

Zdaje się, że nie ma ani jednego zdjecia tego wozu przed zdobyciem. Na wszystkich poza numerem 502 ma już rosyjskie napisy na lufie i błotnikach


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Trooper85 14:20 22-11-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, czy ma ktoś zdjęcia z Oleśnicy? Od Stopnicy 10km. Od Pacanowa 6km.
Moja żona ma tam rodzinę, która mówiła, że na polach może być dużo fantów. Ja znalazłem jedynie szczątki zapalnika i kilka marnych łusek, ale lokalni tam działali od lat. W szkole masa broni, hełmów itp. Fajnie by było dziadkom pokazać fotki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Ta górka przed Grzybowem na której stoi Pz. III czy coś na obozie harcerskim z kolegą odłączyliśmy się od zastępu i tam wyszliśmy. Szliśmy przez duży las- sądze ,że tam można by coś znaleźć bjar_1 Ty mówiłeś ,że jesteś z tych okolic jak masz jakieś ciekawe informacje to Czy mógłbyś wysłać ?
Będę wdzięczny :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
RE: Przyczółek sandomierski - zdjęcia.
to17071990 (2585 / 182)
2007-11-27 21:16:00

Wjazd kolumny pancernej na Łysą Górę.

Czy aby tu chodzi o Łysicę? Czy to jest rok 1944?
Podobne nazewnictwo - łysa góra , Niemcy używali w stosunku do Iłży. Taki opis spotkałem w niemieckich dokumentach z 1939 roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie