Skocz do zawartości
  • 0

Kulki ołowiane


bodep

Pytanie

Mam takie pytanie - chodzę z wykrywaczem po terenach gdzie toczyły sie walki i podczas I i podczas II wojny światowej i w zwiazku z tym nurtuje mnie jedna rzecz , czy ołowiane kulki ze szrapnelów i same szrapnele były używane tylko poczas I wojny swiatowej - czy może też w kampanii wrzesniowej w 1939r?
Pytanie takie nasuneło mi się, gdy te same kulki zacząłem znajdowac w miejscach walk Armii Poznań - podczas Bitwy Nad Bzurą. A spodziewałem sie raczej odkryć związanych z II wojną światową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

a) kaliber kuli 13.5 mm -pistoletowa rosyjska lub kartaczowa
b) kaliber kuli 14.1 mm -sztucery francuskie
c) kaliber kuli 15.5 mm -pistoletowe pruskie
d) kaliber kuli 16-16.5 mm -karabiny, karabinki i pistolety francuskie
e) kaliber kuli (17-17.6 mm) -karabiny pruskie (kule 16.98 mm i 17.65 mm), karabiny austriackie (kule 17.2 mm) karabiny saskie (kule 17.65 mm)
f) kaliber kuli 18-18,5 mm -kule rosyjskie do zakupionych w Anglii karabinów Brown Bess o kalibrze lufy 19 mm,
g) kaliber kuli 19.2 mm -prawdopodobnie kula do karabinu rosyjskiego.
h) kaliber kuli 25 mm- ?????????????????????????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszkiet, który zaczął dominować na polach bitewnych od końca XVIw., mógł strzelać na odległość 250 a nawet 300m i był to szczyt jaki osiągnęła broń palna z lufą niegwintowaną (późniejsza broń skałkowa mimo, że zasadą odpalania ładunku prochowego była dalszym poważnym udoskonaleniem broni palnej, zasięgiem strzału nie przewyższała już muszkietu lontowego). Podane powyżej wartości zasięgu strzału skutecznego, należy jednak traktować jedynie orientacyjnie. Faktycznie bowiem, ogień prowadzono ze znacznie bliższej odległości (z uwagi na niską celność). Różne kalibry (od 10 do ponad 20mm), różna jakość luf i różne wielkości ładunku prochowego powodowały, że każda z tych broni miała także inną siłę przebijającą."
Info: http://www.husaria.jest.pl/bpalna.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się spytałem:)
Na moim zdjęciu są też kulki bez śladów gwintowania.
Pochodzą z jednego miejsca które mnie męczy, a id. kuleczek bardzo by pomogła.
Więc dołączam się do prośby o identyfikację.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie - chodzę z wykrywaczem po terenach gdzie toczyły sie walki i podczas I i podczas II wojny światowej i w zwiazku z tym nurtuje mnie jedna rzecz , czy ołowiane kulki ze szrapnelów i same szrapnele były używane tylko poczas I wojny swiatowej - czy może też w kampanii wrzesniowej w 1939r?
Pytanie takie nasuneło mi się, gdy te same kulki zacząłem znajdowac w miejscach walk Armii Poznań - podczas Bitwy Nad Bzurą. A spodziewałem sie raczej odkryć związanych z II wojną światową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fraktal- w jakim województwie znalezione te duże kulki?

Mam takie(2,5cm) i napewno nie pochodzą od szrapnela. Mają ślady po gwintowanej lufie.
Czy u Ciebie też występują takie ślady?

Ma ktoś pomysł co strzelało takimi kulami?
Dzięki i pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko jedną, raz tylko tam byłem (odległa miejscówka). Znaleziona niedaleko Środy Wielkopolskiej. Jakieś niewielkie uszkodzenia powierzchni ma, jak to ołów. Jednak nie widzę na niej śladu po gwincie. Ogólnie to nic nie znaczy, bowiem okrągłe pociski są typowe dla broni gładkolufowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie