Skocz do zawartości

Radio wrześniowe


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
witam !

Właśnie na Alle... udało mi się kupić lampy z odbiornika o numerze fabrycznym 670 , oraz lampę DET 9X z nadajnika .
Niestety los samego sprzętu jest nieznany.
Ponawiam prośbę do kolegów którzy mają dokumentację radiostacji N2 o podanie częstotliwości pośredniej odbiornika .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Dzięki za krytykę", na PW, ale nie widzę podstaw, aby pośrednia, była w okolicach, 1MHZ, to przeczy, zasadą konstrukcyjnym, a przedwojenni inżynierowie" , nie byli idiotami".
Szanowny Panie RUTUS, może kondki" , od obwodów pcz. się urwały", i dlatego te wyniki!
Przecież, lustrzanka", przy pcz. 480kHz i odbieranej , 6000kHz, dwa obwody wejściowe, to lekko" licząc jest tłumienie 60dB, albo lepiej!
I jeszcze jedno, nie ma pojęcia częstotliwość, pośrednia, stroi" się 0,8-1,1 MHz.
Ona jest jedna i może się gibać" w zakresie 3-6kHz, od częstotliwości środkowej", np 480kHz.
Ale może , jak zwykle się mylę!
Chyba że, są jakieś kwity", z UE!
Pozdrawiam
sp9gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno, troszkę złośliwie, kręćcie" czym się da , a za chwilę to nawet z tych 8" szt. N2 /wg fiku/ nie zostanie ani jedna, ale to Wasza sprawa!
Dobro prywatne, Święta Rzecz".
PS. Piotr, Załącz to co mi wysłałeś. z RA. co zrobiono z N2, kondensator mu został!!! i jeszcze zrobił publikacje"./fotka/
Żenada!!
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie!
Z Kol. Piotrem, /fiku/, próbujemy, od prawie pół roku, /odtworzyć, ożywić/ sprzęt radiowy IIRP, a nawet zrobić wierne repliki. Robimy to z własnych środków i własnego czasu!
Wiadomo że N1, czy N2 , ROD, RKD, nie wzbudza takich emocji", jak wyciąganie z sadzawki" , kilkunastu ton po niemieckiego" złomu!
No cóż, sprzęt radiowy, nie wymaga , TV, spychaczy, ciągników, i szumu" medialnego!

Ale wymaga cierpliwości i dokładności!
I POMOCY LUDZI DOBREJ WOLI!

Bo technika, technologia, lat 30-tych, jest bardzo różna, od dzisiejszej.

Tego nie da się znaleźć na Wiki!
A tych którzy to wiedzą, jest coraz mniej!
Pozdrawiam
sp9gmv, ex sp5gmv.
Posłusznie proszę o przykładne" ukaranie mnie!
Grzegorz Wiklik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawostka o której pisał Grzegorz, która powinna też trafić do wątku Miecze na lemiesze". Kondensator z odbiornika N2 w prezentowanym w piśmie Radio Amator z 1960 roku nadajniku.
Tak niestety chyba skończyła spora ilość wojennych radiostacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41pp - nie rozumiem czemu na mnie psioczysz ?

Jeśli piszę do Ciebie ,że pośrednia 468kHz być może nie jest prawdziwa - to nie jest personalny atak na Ciebie . Broń Boże daleki jestem od tego.

Interesujesz się sprzętem radiowym - chwała i gloria - bo mało jest ludzi których to obchodzi.

Nie ma niestety ( ja nie dotarłem ) dokumentów z okresu przedwojennego opisujących szczegóły techniczne strojenia odbiornika N-2. Cóż w takiej sytuacji robić ? Pytać i dyskutować - co staram się robić.

Pozdrawiam Serdecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, jak nam się uda odpalić mój egzemplarz to może się wszystko wyjaśni, środek wygląda na niegrzebany. Komuś tylko przydał się zacisk anteny. Niestety lampy są do niczego, ale nad tym właśnie Grzegorz teraz pracuje.
Ja bym tak nie lekceważył pamięci Pana Edmunda K /sp9wq/, bo raz że to stary krótkofalowiec, dwa że w 1939 obsługiwał tą radiostację więc kto będzie to wiedział lepiej? Drugiego takiego źródła już chyba nie ma.
Ale miejmy nadzieję że zagadka jest bliska rozwiązania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech dobra...jeszcze raz powoli i na spokojnie .

Schemat odbiornika N-2 jest w sieci i jest ogólnie znany.

w torze p.cz są dwa obwody rezonansowe ( w tym jeden z dodatnim sprzężeniem reakcji ). W każdym z nich jest konensator mikowy ( w pierwszym 50pF , w drugim 45pF ) oraz kondensator o pojemności zmiennej. ( trymer ) oprócz tego są dwa trymery połaczone szeregowo - sprzęgające obydwa obwody rezonansowe. Jeśli w odbiorniku trymery były i tak kręcone - to co pozostaje ? albo pytać albo głowkować samemu. Jeśli dwa trymery wkręcimy dla uzyskania pojemności największej to maksymalne wzmocnienie układu pcz jest dla częstotliwości około 800 kHz. ( i taka jest częstotliwośc generacji układu powyżej punktu wzbudzenia )
Jak trymerki wykręcimy - to mamy to samo tylko na częstotliwości około 1,1 MHz. Zeby nie było - mierzone nie ma oko tylko za pomocą porządnego generatora , oscyloskopu i cyfermiary - do takich pomiarów zestaw wystarczający. piszę około bo nie pamiętam a nie chce mi się teraz szukać w papierach.
Dlatego napisałem ,że p.cz stroi się" - skrót myślowy.

Ja nie neguję 468 kHz. Być może pojemności już nie te co trzeba - ale cóż robić? wylutować i sprawdzać?

pozdrawiam .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt,,,,,, na razie nic bym nie robił, poczekajmy do uruchomienia N2 fiku, jeśli poczułeś się urażony, to przepraszam, nie było to moim zamiarem!
PS. Zdajemy sobie sprawę, że sprzęt łączności, to sprawa delikatna i tu się nic wypiaskować" nie da, a i Pan Kazio z palnikiem, też bezużyteczny.
gmv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie