Skocz do zawartości

Korpus Ochrony Pogranicza


grba

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 461
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Do trak99:

19. Szwadron KOP w Olkienikach wchodził od 1929 r. w skład Brygady KOP Grodno". Szwadron miał charakter mobilnego odwodu tej brygady. W związku z tym, że KOP jako formacja nie prowadził szkolenia rekruckiego (podstawowego) żołnierzy tak piechoty jak i kawalerii, opierał się na przydziale odpowiedniego kontyngentu żołnierzy przydzielanych po przeszkoleniu w jednostkach armii. Tak w przypadku batalionów piechoty KOP jak i szwadronów kawalerii, pułki przydzielające były zazwyczaj stałe i tak w przypadku Szwadronu KOP Olkieniki" był to 10. Pułk Ułanów. Co ciekawe żołnierze przydzielani do KOP nie schodzili z ewidencji pułków macierzystych. Po zakończeniu służby w KOP ich karty ewidencyjne wracały do pułków macierzystych.
Nie zachowały się wprawdzie rozkazy tego szwadrony, ale dużo informacji jest w rozkazach Batalionu KOP Orany", który obsługiwał szwadron pod względem gospodarczym i administracyjnym. Zajmuję się historia tej brygady KOP - jeżeli chcesz napisz do mnie na maila.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustalenia dla: Pawel_Poznan
Wg odszukanego w moich notatkach, protokołu KOP z przejęcia strażnic od policji granicznej z lat 1925-1926, nie ma strażnicy o numerze 2b ale jest nr 26: Werełejko lub Werełejka, sąsiednia nr 27 w Woronach a 27 w Wardominy.
Nie wiem czy ci to coś mówi, nie sprawdzałem gdzie są te miejscowości ale być może gdzieś na Nowogródczyźnie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 11 months later...
Witam Zacne Grono Odkrywców. Poszukuje informacji o baonie KOP Budsław" gdzie służył mój Ojciec - ppor rez. Henryk Sienkiewicz ( ur 03.09.1912 r. - mieszkał w Wilejce Pow.)- zmobilizowany w sierpniu 1939 r. jako d-ca plut. c.k.m. w Kampanii Wrześniowej był ranny w rejonie Sarny - Kowel na przełomie września-października 1939 r. Podchorążówkę kończył w Lidzie, a przydział mob. przed powołaniem do KOP-u miał do 86 pp Mołodeczno, gdzie odbywał coroczne ćwiczenia rezerwy. Również poszukuję informacji o moim wujku - st.sierż. zaw. Ludwiku Graczyku - KOP Baon Wilejka", który również brał udział w Kampanii Wrześniowej - ostatni raz był widziany w Warszawie w dniu wybuchu Powstania i zaginał bez śladu.Będę wdzięczy za jakiekolwiek informacje. Pozdrawiam serdecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie