Skocz do zawartości

Korpus Ochrony Pogranicza


grba

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 461
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
obertRobin88" - a co to za źródło ????
wg przepisu (Dz. Rozk. MSWojsk. 1936 nr 15, poz. 189, zał. nr 2) nie przewidywano zielonej wypustki ani na górnej ani na dolnej krawędzi otoku, na tablicy mundurowej KOP (wydana przez Gł. Księgarnię Wojskową, 1937/1938, w zbiorach MWP, opracowali: St. Haykowski i K. Sejda)jest takowa wypustka przy otoku czapki ale wg mojej oceny jest to nadinterpretacja wspomnianego przepisu (czyli po prostu pomyłka opracowujących tablicę)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ksiązki Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939 -J. Prochwicz wydanie pierwsze Barwa i bron . Ponieważ kupiłem tą czapkę z fotki obok i się zastanawiałem nad tym czy jest dobrze wykonana -czy te wypustki zielone maja byc w tym stopniu wojs. na otoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg tego, co się orientuję, to wypustka szmaragdowa (zielona) pomiędzy denkiem czapki, a brytami jest prawidłowa, natomiast wypustka na górnej krawędzi otoku jest zła, bowiem przepis przewiduje tam wypustkę wykonaną przeszywką" barwy granatowej, która miała za zadanie maskować połącznie między otokiem a brytami (bryty to części od krawędzi denka do górnej krawędzi otoku, sa one bardziej widoczne przy rogatywce), jak mnie pamięć nie myli, to czapka KOP jest w zbiorach MWP w Warszawie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 7 months later...
Czy jest możliwość ustalenia lokalizacji strażnicy KOP po jej numerze? Mój dziadek stacjonował gdzieś nad rzeką Wilią, na zdjęciu widać napis 26 strażnica KOP". Znalazłem tutaj zdjęcie 26 strażnicy KOP jednak zlokalizowana jest w Korcu, więc to chyba jakiś błąd.
Postaram dodać zdjęcie jeszcze dzisiaj.
Ponadto na innym zdjęciu dziadek stoi obok słupa granicznego o numerze 216.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numeracja strażnic została przejęta przez KOP po Policji Granicznej i utrzymana w pierwszych latach funkcjonowania formacji (po 1924 r.). W późniejszych latach nie używano numeracji strażnic tylko ich nazwy. Co do możliwości ustalenia jaka to strażnica jest pewna szansa - widziałem archiwalny dokument przejęcia strażnic popolicyjnych przez KOP gdzie wymieniona była numeracja niektórych strażnic, lista była jednak niepełna.
Jeżeli to możliwe proszę o kontakt email.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio odzyskałem trochę rodzinnych dokumentów po moim dziadku. Wśród nich trafiłem na tą ciekawą opinię wystawioną przez dowódcę 19 szwadronu KOP. Trochę mnie ona zdziwiła ponieważ z innych dokumentów, które posiadam (odręcznie wykonany przebieg służby przed wstąpieniem do II Korpusu oraz wpisy w książeczce wojskowej) wynika, iż mój dziadek służył w latach 1931-1932 w 10 pułku ułanów. Niestety za późno aby dowiedzieć się czegoś więcej................ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie