Skocz do zawartości

Orzełek


yano

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem prawie nie mam wątpliwości" bo jeszcze miałem.Teraz radzę udać się po radę do eksperta. Pewne dane pozwalają sądzić,że jest toorzeł WP,około 1939, według wzoru 1919 BEZ KORONY.Wymiary 61x46,jednoczęściowy,mosiądz srebrzony,tłoczony i wycinany. Na odwrocie ŚRUBKA."
W opisie podano,że orzeł powinien mieć 17 gwoździ w tarczy amazonek, ale na fotografii jest ich 21 !
Na Twojej fotce też jest 21.Twój orzeł jest taki sam jak orzeł z katalogu wystawy -Muzeum Zamkowe w Malborku 1981-83,poz.62.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Catadero mógłbyś mi powiedzieć jaki jest opis tego orła z katalogu wystawy Muzeum Zamkowego w Malborku 1981-83,poz.62; ewentualnie dodać jego zdjęcie gdyż nie mam na razie możliwości do niego dotrzeć. Poza tym nie znalazłem nigdzie potwierdzenia w literaturze, żeby przed 1939 rokiem były bite tego typu orły bez korony. Mój orzełek nie nosi jakichkolwiek śladów srebrzenia i mocowanie na odwrocie jak słusznie podkreśliłeś jest na 2 wąsy, a nie na ŚRUBKĘ. Może bjar_1 ma rację, że jest powojenny bity przedwojenną matrycą, bo jakoś z tym około 1939 rokiem to mi się nie widzi?. Czy taki typ orzełka jest porównywalnie rzadko spotykany (znajdowany) co typowe orzełki przedwojenne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie są tam trzy orły bez korony.I teraz się okazało że bjar miał rację(chylę czoła),i że skubańce pomylili podpisy.

Opis do twojego orła winien brzmieć:
Orzeł Wojska Polskiego,1945 rok.
Orzeł wg wz.1919,b.k.Głowa duża,dziób prosty,mały,wydatne piórko nad okiem.Skrzydła uniesione w liniach skośnych.Nogi małe o upierzeniu dzwonowatym.T.a. z rozetkami i 21 gwoździami.Na odwrocie drucik.
Wym.:61,5 x 43,5. 1-cz.cynk,wycinany ręcznie."

Dlatego nie zgadzała się ilość gwoździ w tarczy amazonek na fotce w katalogu i w opisie do niej.

Tak więc masz orzełka 1945.Cieszę się,że udało się to ustalić. Rzeczywiście może to być znacznie rzadszy egzemplarz niż przedwojenne.Znając sposoby upłynniania rzeczy zbędnych w LWP należy przypuszczać, że pewnie trzeba było zdać o. wz.1919/45 aby dostać nowego, a stare poszły na przetop.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ten orzełek to zwykły wz.19 z uciętą koroną. Mógł byś wykorzytsany w 1, 2 AWP lub też zaraz po wojnie- bardzo częste zdarzenie!

Na moim foto- wz.19 bez korony, orzełek, o którym piszecie- 45-46r., zmodyfikowana matryca wz.19, orzełek wz.19 z usuniętą koroną.

Ot i koniec zagadaki i gdybania...

Pozdrawiam, Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie