Skocz do zawartości

łodzie desantowe 39 ...


PATRON

Rekomendowane odpowiedzi

WItam,
wydaje mi się że już kiedyś był taki temat ale nie mogę coś się doszukać wieć proszę jeszcze raz

czy ma ktoś dane , zdjęcia lub schematy polskich łodzi desantowych pre 39 , chodzi mi głównie o łódź metalową około 5,20 m dł ....


dziękuję PATRON - FWP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodzi desantowych (szturmowych wg owczesnej terminologii)jako takich w WP IIRP nie uzywano. Dept Sap przyjal jako wzor lodzie desantowe US z klejonki i na zasadzie wymiany od attache wojskowego otrzymano rysunki. Wykonano 12 lodzi probnych na letnie manewry 1938. Proby na Polesiu daly znakomite wyniki. Nie weszly jednak na wyposazenie bo dowodcy bronili sie przed roznorodnoscia sprzetu. Tak wiec jako ersatz lodzi szturmowy kontynuowano uzywanie drewnianych pontonow z mostu 4-tonnowego.

Jesli mowa o lodzi metalowej, to pewnie Patronie masz na mysli lodz saperska. Moze masz jakas fotke, zeby sie upewnic o co chodzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginał był swego czasu w skansenie w muzeum w Sochaczewie. Zwało się to łodzią saperką, czy jakoś podobnie. Cała stalowa, w sumie podobna do tej ze zdjęć. Gdzies powinienem mieć jej fotki, jak znajdę obiecuję wstawić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zelazna lodz saperska sluzy do przewozenia ludzi i materialow oreaz do prac pomocniczych przy budowie mostow polowych i pontonowych (NB byla rowniez uzywana jako ponton. KSG). (-)

Dlugosc lodzi 5.45m
Szerokosc 1.5m
Ciezar wlasny 355 kg

Nosnosc lodzi przy dopuszczalnym zanurzeniu 2/3 wysokosci sciany bocznej, wynosi 2.000 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie