Skocz do zawartości

mjr. Edward Bilik d-ca I/41pp


41pp

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Stitz,Twoje uwagi, jak i wielu innych, wiele wniosły, ziarnko do ziarnka",
Krysiek niestety jest to tylko moja hipoteza, a do poparcia tej hipotezy jest tylko grób w Lipie . Malenieckiej czyli mało , bo w efekcie nie wiadomo kto tam leży!! . Więcej niestety nie mam nic!!! Ale myślę że po przeszukaniu ksiąg parafialnych ,/jeśli zawierały by miejsce ekshumacji/ i okazało by się to np. Drzewica czy Odrzywół .TO BY WSZYSTKO GRAŁO !!!
Dziękuję Wszystkim zakręconym" Historią !!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 274
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Na podstawie internetowej listy katyńskiej ustaliłem następujące osoby przynależne do tego 41 pp
Ppor. Henryk SOKOŁOWSKI, ur.1907-05-12,Chojnata, inż. rolnik, 41 pp, zm. 1940, Charków
Ppor. Antoni BIELAN, ur.1907-11-17,: Możejki na Kowieńszczyźnie,41 pp, zm. 1940, Katyń
Kpt. Stanisław CZUPRYNA, ur.1903-07-30,miejsce urodzenia: Józefów, adiutant, 41 pp, zm. 1940, Charków
Ppor. Aleksy PASZKOWSKI, ur.1912-04-15,miejsce urodzenia: Karwów, student, 41 pp, zm. 1940, Charków
Kpt. Wincenty MARSZAŁEK, ur.1899-01-25,miejsce urodzenia: Kruszyna pow. radomszczański, dca komp. 41 pp, zm. 1940, Katyń
Por. Józef MARCINKIEWICZ, ur.1910-03-30,miejsce urodzenia: Cimoszka, doc. dr matem., 41 pp, zm. 1940, Charków
Kpt. Czesław BERNATOWICZ, ur.1898-08-31,miejsce urodzenia: Wiżajny na Suwalszczyźnie,41 pp, zm. 1940, Katyń
por. Witold LITWINIAK, ur.1910,miejsce urodzenia: Siedlce,41 pp, zm. 1940, Charków Ppor. Apolinary SIEMIŃSKI, ur.1904-01-21,miejsce urodzenia: Słucz,t ech. leśnik, 41 pp, zm. 1940, Charków
Ppor. Mojżesz LANDAU, ur.1902-04-08,miejsce urodzenia: Będzin,41 pp, zm. 1940, Katyń
. Por. Kazimierz BOGUSŁAWSKI, ur.1910-04-27,miejsce urodzenia: Bukatowo, nauczyciel, 41 pp, zm. 1940, Charków
por. Wiktor BRONAKOWSKI, ur.1910-05-01,miejsce urodzenia: Netta, mgr, 41 pp, zm. 1940, Charków
Ppor. Aleksander BUTKIEWICZ, ur.1910-11-09,miejsce urodzenia: Suwałki,41 pp, zm. 1940, Katyń
Por. Józef BURBA, ur.1904-01-30,miejsce urodzenia: Suwałki, nauczyciel, 41 pp, zm. 1940, Katyń
Ppor. Stanisław NOCUŃ, ur.1911-05-16,miejsce urodzenia: Mikołajów pow. pińczowski, nauczyciel, 41 pp, zm. 1940, Katyń
Ppor. Władysław KOŁODZIEJSKI, ur.1913-07-10,miejsce urodzenia: Białystok, nauczyciel, 41 pp, zm. 1940, Charków
Por. Władysław ROWIŃSKI, ur.1894-06-16,miejsce urodzenia: Suwałki, nauczyciel, 41 pp, zm. 1940, Charków
Ppor. Władysław PIEKIELNY, ur.1905-11-23,miejsce urodzenia: Szadek pow. sieradzki, mgr chemii, 41 pp, zm. 1940, Katyń
Ppor. Aleksander KORYTKOWSKI, ur.1907-03-12,miejsce urodzenia: Gatne,inż. rolnik, 41 pp, zm. 1940, Charków
Kpt. Wacław TUMIŁOWICZ, ur.1889-02-19,miejsce urodzenia: Konczary na Białorusi,41 pp, zm. 1940, Charków
Ppor. Mieczysław ŚWIERCZEWSKI, ur.1900-04-01,miejsce urodzenia: Warszawa, inż. leśnik, 41 pp, zm. 1940, Charków
Kpt. Seweryn WILK, ur.1901-01-05,miejsce urodzenia: Będzin,41 pp, zm. 1940, Charków
por. Jan KWIATEK, ur.1910-05-22,miejsce urodzenia: Milanów,41 pp, zm. 1940, Charków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Krysiak dzięki za listę; ale czy jest możliwość wyodrębnienia" ofiar z I-batalionu, bo pozostałe II+III walczyły w Warszawie, co jest dość dobrze opisane przez M.Porwita.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Witam po długiej nieobecności. Mam dobre wiadomości. udało mi się dziś nawiązać kontakt z osoba która studiuje losy i wydarzenia w miejscowości Ruda Maleniecka i jej okolic. Przymopnę że to tu własnie poczatkowo złożone było ciało majora Bilika. Wydrukowałem mu całość wątku i obiecał że po zapoznaniu się z nim podzieli się informacjami na ten temat gdzie powoła się na szereg zapisków mu dostępnych. zaznacze tylko że jest to powazna osoba z zawou i zamiłowania Historyk a więc warto poczekać. Myslę ze w ciągu tygodnia uda mi się przesłac te ifrormacje na forum. Opowiedział mi sporo ciekawych rzeczy ale z racji że był to przekaz ustny nie chciałbym czegoś przekłamać a więc poczekajmy na pisemną wersję. Pozdrawiam serdecznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
rybek_M, dzięki za info; szkoda, że nie udało się przesłuchać" Proboszcza!!! Właśnie wróciłem z tamtych okolic i wydaje się /prywatne zdanie/, że utożsamianie I baonu z 41pp może być nieporozumieniem. Wyłazi", że I baon cofał się po osi Przedbórz - Fałków - Ruda M. a odziały pułkowe + D-ca pułku /ppłk Wyderko/, bardziej na północ!
Zobaczymy co czas przyniesie?????
Pozdrawiam!
GW
PS Dzięki!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Dziś był u mnie ten wspomniany informator. Rozmawialiśmy ponad godzinę i narodziło się kilka nowych pomysłów. Niestety nie będę w stanie napisać wszystkiego na forum ale pomysł jest taki. Z uwagi że Pan informator" to człowiek który ma już swoje lata i zasady prosi zainteresowanego czyli użytkownika 41pp" o podanie adresu do korespondencji pocztowej na mój adres mailowy cieslik_s@tlen.pl Ja adres ten przekaże temu Panu i on już podzieli się z 41pp" informacjami jakimi tylko dysponuje. Ostrzega przy tym że może to być kilkanaście stron rękopisu:) Jeśli Ktoś będzie zainteresowany tematem to już proszę się zwrócić do 41pp" o przesłanie kopi rękopisu.

A teraz co jeszcze. W przyszłym roku w Rudzie Malenieckiej organizowane będą obchody 70-tej rocznicy bitwy w Rudzie. Oczywiście już teraz zapraszam wszystkich zainteresowanych. W tej chwili jeszcze nie wiem dokładnie jak one będą wyglądały, ale są plany postawienia chcoaż niewielkiego pomnika i z pewnością przy okazji tej uroczystości bedą opowiadane tamte wydarzenia. Przy organizacji tych obchodów uczestniczy również wspomniany informator i już dziś zapowiada ze z pewnością będzie również cześć poświęcona mjr Bilikowi.Tu zdradzę rąbek tajemnicy że mjr Bilik w Rudzie Malenieckiej był pierwszym pacjentem szpitala polowego w stworzonego w tutejszej kaplicy. O wszystkich sprawach związanych z tymi obchodami poinformuje póxniej za pośrednictwem tego wątku. Pozdrawiam i proszę o kontakt -41pp" na powyższego maila
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem pocztę, ale ta wariuje" Proszę o potwierdzenie odbioru!!!!!!
Dzięki!
PS do Moderatorów Proszę o wyrozumiałość!
Może kolejny zapomniany" batalion odnajdzie swoją prawdziwą historię.
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Mam problem z odzyskaniem hasła dlatego przechodzę z loginu Krysia na Krysa Jeżeli chodzi o wyodrębnienie z listy katyńskiej żołnierzy I baonu to myślę że historyk zajmujący się 41 pułkiem o którym pisaliście na forum ma najlepsze kompetencje w tym kierunku oczywiście jeśli uda mi się poczynić jakieś ustalenia w tym kierunku to o tym napiszę.

Mam w najbliższym czasie napisać krótki artykuł o Janie Borysewiczu Krysi w związku z tym mam pytanie do Stifza skąd pochodzi data zranienia Jana Borysewicza Bzury 12 września. Z tego co słyszałem teczki cawowskie podają że został on ranny dwukrotnie pod koniec września w twierdzy Modlin. Czy można to w jakiś sposób uściślić. Byłbym bardzo wdzięczny za informacje na ten temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Przy okazji wątku o mjr Biliku mam pytanie dotyczące wojennych losów ppor. rez. piech. Jana Przyrowskiego (ur. 14.12.1908 roku) – być może jednego z podkomendnych mjr. Bilika.
W 1931 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie (3. kompania ckm II kursu) i jako tyt. plut. pchor. rez. piech. został przydzielony do rezerwy 83. Pułku Strzelców Poleskich (PKU Warszawa Miasto III). W 1933 roku został awansowany na podporucznika rezerwy. W 1938 roku był powoływany na ćwiczenia rezerwy do KOP.
W cywilu był nauczycielem, m.in. w Raczkach k. Suwałk.
Według informacji siostry, w sierpniu 1939 roku został zmobilizowany do 41 Suwalskiego Pułku Piechoty gdzie objął dowództwo plutonu ckm. Dokładnego przydziału niestety nie znam.
Poległ (zaginął) w bliżej nieznanych okolicznościach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, obawiam!! że Twój por. Przyrowski załapał się " do tej części I/41pp która trafiła do Lwowa, no a potem sprawa jasna Wiesz! Obym się mylił!!!!!!!!!!!!
Pozdrawiam Serdecznie!
GW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ksklodo - z tego co mi wiadomo do wojny Przyrowski Jan uczył w Bakałarzewie. Niestety ciężko stwierdzić gdzie został zmobilizowany w 39r. Faktem jest, że jego ,,kolega z pracy Kamiński Leon - ppor. rez. (był w I/41 pp) padł 15 września nad Bzurą (!!!) i pochowany jest na Cmentarzu Wojskowym Sochaczew a właściwie w Trojanowie. Może byli razem w tym baonie... nie wiem... . Faktem jest, że jest to jeszcze jeden wątek odnośnie I batalionu - jak mocno rozpierzchli się chłopcy z I/41 po okolicy i w jak wielu miejscach się znaleźli po ,,batach" koło Odrzywołu. A przykładowo strz. Inzelewicz Józek padł już 9 września w Puławach (!!!) - niezły rozrzut. Ponadto, z tego co mi wiadomo, wielu suwalskich oficerów rezerwy z 41 pp zabrał do Grodna tuż przed wybuchem wojny ze sobą pułkownik Wolanek (pod skrzydła Zieleniewskiego) do 134 pprez.. Może więc tym śladem...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwisko Przyrowskiego nie występuje na listach ofiar zbrodni katyńskiej.
Też zastanawiałem się nad 134 rez.pp. Niestety nie znam obsady pułku. Z literaturą na jego temat też raczej krucho. Prócz zawierających ogólne informacje o terenie działań itp. nie znam nic co zawierałoby szersze informacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że ppor. rez. piech. Jan Przyrowski odbył świczenia rezerwy w baonie KOP Suwałki. Baon ten został rozwiązany w styczniu 1939 r., a oficerowie rezerwy przydzieleni do tego baonu zostali przeniesieni właśnie do 41 PP. 41 PP przejął także po bKOP Suwałki zadania mobilizacyjne czyli utworzenie III/134 pp.
Zatem prawdopodobnie również ofic. rez. byli przewidziani do tego baonu. Ale nic nie jest pewne na 100%.

Co do ppor. rez. Leona Kamińskiego (ur. 21.7.1906 wg RORez. 1934 w 41 PP, P.K.U. Suwałki) to informacja o jego śmierci w bitwie nad Bzurą jest raczej pomyłką. Owszem poległ on ale pod Włodawą 17.07.1939 r. jako ofic. 134 pp. i pochowany jest na tamtejszym cmentarzu wojennym. Innego Leona Kamińskiego nie znalazłem wśród ofic. WP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem. stifz - i tu już mamy kolejne sprzeczności. Odnośnie por Kamińskiego mam spisaną niegdyś relację kaprala II/41, który znał go osobiście i twierdził, że widział porucznika odjeżdżającego z Suwałk koleją na front wraz z I baonem. I w tym momencie data oraz miejsce jego śmierci są możliwe gdyż tak naprawdę w przeciągu tygodnia po Odrzywole mógł zawędrować w rejon Sochaczewa. Nie jest to aż tak daleko. Trzecia sprawa to oczywiście dane zawarte w elementarzach - ogólnie dostępnych wykazach oraz w pracy Lista żołnierzy WP poległych w 1939r o znanym miejscu pochowania"... Oto na czym się opieram i czym się dzielę. stifz - zabiłeś mi kolejnego ćwika... lecz dzięki piękne... pozostaje jedno - badać dalej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie