Skocz do zawartości

mjr. Edward Bilik d-ca I/41pp


41pp

Rekomendowane odpowiedzi

W połowie października odwiedziłem tereny Drzewica - Odrzywół, dysponowałem aktualnymi mapami 1:25000 niestety są mało przydatne, należało by na nie anieść" mapę WIG-owską 1:100000,. Zdaję sobie sprawę że to praca trochę pod włos", ale nie widzę innej możliwości weryfikacji pokrycia terenu.
Pozdrawiam
G.W.
do bjar_1 czy w Końskich istnieje obecnie jakiś odpowiednik dawnego ZBOWiD i czy w jego zasięgu jest Ruda+Lipa Maleniecka??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 274
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Proszę zapytać gdzieś tutaj http://www.umkonskie.pl/ ,bo mimo iż dobrze znam Końskie, nie wiem gdzie znajduje się poszukiwana organizacja...
Wydaje mi się, że Ruda Maleniecka i okolice wchodziły w zakres zainteresowań dawnego ZBOWiD-u, nie wiem jak jest teraz.

pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. oto zdjęcia grobu zrobione wczoraj po południu. niestety wcześnie robi się ciemno i są szare. Rozmawiałem z księdzem naszej parafii. Jeśli ktoś potrafi w przybliżeniu powiedzieć kiedy mogła być przeprowadzona ekshumacja tzn w jakich latach to ksiądz obiecał ze przeszuka parafialne księgi z tych lat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5
Ciekaw jeszcze jestem skąd na pomniku to zdjęcie. nie jest to pewna informacja bo nie potwierdziłem jej jeszcze przez większy wywiad ale moi rodzice twierdzą że nie było go od początku na pomniku. Spytam jeszcze starsze osoby może one będą coś wiedzieć. może warto by pójść tym tropem. Ktoś kto miał zdjęcie może ma tez jakieś informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Interesuje mnie osoba Jana Borysewicza (Krysi) wymieniona przez Kskloldo jako dowódca plutonu w 2 kompanii I/41pp. Jeśli to możliwe chciałbym sie dowiedziec jakie jest źródło tej informacji, by ustalic czy wymieniony jest interesujący mnie Jan Borysewicz dowódca II/77 pp AK. Według biogramu tego dowódcy podczas kampanii wrześniowej służył on w 41 pp w 29 DP. W biogramie nie ma jednak przypisów. Co do Jana Borysewicza miał on brata stryjecznego o identycznym imieniu, który w 1942 r. był por. a na konotacje wrześniowe może wskazywac pseudonim Bzura" Ogólnie interesuja mnie wszystkie informacje na temat 41 pp po opisanych przez Ludwika Głowackiego starciach pod Ryczywołem. Interesująca jest też informacja stifza Co do resztek pułku to kwat. 41PP kpt. Żukowski został dcą baonu rozbitków w Garwolinie" Za ewentualnie udzielone informacje z góry dziękuje. Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie 125 książki Wojciecha Markerta, 77 pułk Strzelców Kowieńskich w latach 1918 - 1939, Pruszków 2003, czytamy że 27 lub 28 września 1939 do 77 pp dołączyły dwa plutony 41 pp pod dowództwem kpt. Majkowskiego. cytuję W Krasnobrodzie -- Walka toczyła się -- o dominujące nad okolicą wzgórza.-- pododdziały 39 DP gen., Olbrachta rozpofczęły natarcie, które wyrzuciło Niemców ze wzgórza 323 i Krasnobrodu. -- 26 września Polacy wznowili natarcie, zajmując po południu wzgórze 304, z którego jednak zostali wyrzuceni. Kontrataki niemieckie również się załamały. W walce wziął udział 77 pp, który zajmował pozycje w lesie, prawdopodobnie w okolicy Garbnika. --. Wieczorem gen. Olbracht uznał, iż nie zdoła się przebic w tym miejscu i postanowił cofnąc się -- 77 pp -- pozostał na stanowiskach naprzeciwko miasta. -- Następnego dnia do oddziału przybył gen. Wołkowicki, który wspólnie z dowódcą pułku postanowił wykorzysta lukę między cofającymi się Niemcami, a nadchodzącymi Rosjanami i maszerowac na południe z zamiarem dotarcia do granicy węgierskiej. Wcześniej stwierdzono że Niemcy opuścili Krasnobród. Tego dnia do pułku dołączyły -- a następnego - dwa plutony 41 pp pod dowództwen kpt. Majkowskiego -- Otoczenie i rozbrojenie oddziału ppłk. Nowosielskiego prawdopodobnie miało miejsce rankiem 28 wrzseśnia 1939 r. w rejonie Lubaczowa przez pododdział 3 lub 5 DK," (ss. 124 -127)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Informacja o ppor. J. Borysewiczu pochodzi z Rocznik Oficerski 1939" oprac. R. Rybka i K. Stepan, Kraków 2006.
RO 1939" podaje stan z marca 1939 r. Wymienionych jest tam tylko dwóch oficerów o tym nazwisku Jan i Zygmunt.
Na listach starszeństwa Jan wymieniany jest jako
Starszeństwo z dniem 1 kwietnia 1938 r. ur. 14.IX.1914 r. - 41 pp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuję za udzieloną pomoc. Wg mojego biogramu Jan Borysewicz ur. się 12 września 1914r. Bliskośc z datą 14 września upradopodabnia że chodzi o tę samą osobę. Albo biografista korzystał z innego źródła albo może ktoś pomylił sie przy przepisywaniu może do RO 1939" (14 rok i 14 września )a może przy przepisywaniu z RO 1939 do biogramu. Jeszcze raz bardzo dziękuję Spróbuję dotrzec do RO może znajdę tam jakieś info na temat innych Krysiaków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przeszukałem Internet w kwestii życiorysu Jana Borysewicza Krysi", chodziło mi po głowie to nazwisko i znalazłem ppor. rez. piech. Jana Borysewicza w 35 PP jako dcę plut konnego w kompanii zwiadu, ranny 12.09.39 nad Bzurą. Być może był to brat Krysi" gdyż zmarł on w 1968 (lub 1988) w Polsce jako major prawdopodobnie ur. w 1913 r. W jakimś biogramie Krysi" znalazłem info, że był absolwentem seminarium nauczycielskiego co wykluczałoby raczej bycie oficerem słuzby stałej. Czy coś wiadomo na ten temat?

Wymieniony w RO 1939 ppor. piech. sł.st. był absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Maz. w 1938 r. lokata 176 przydział do 41 PP w Suwałkach.

pozdrawiam
stifz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, poszukuję potwierdzenia lub zaprzeczenia informacji, mój dziadek nieżyjący już niestety, Józef Głuszenia ur.12.12.1910r. opowiadał że służył w 41pp w Suwałkach prawdopodobnie jego zaginiony brat również służył w tym
pułku, poszukuję jakichkolwiek i informacji być może uda sie wyjaśnić również dalsze losy zaginionego brata ...
Pozdrawiam
Paweł Pasternak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Pawle, ozpuściłem" wici i może da się odtworzyć dzieje wojenne tego zapomnianego" pułku. /chodzi o o pułk bez dwóch batalionów/ bo te zostały zatrzymane do obrony Warszawy
Pozdrawiam
G.W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za info na temat Bzury" Biogram Jana Borysewicza Krysi znajduje się w Szlakiem Narbutta" nr 7 lipiec 1993, wg niego po ukończeniu seminarium nauczycielskiego w 1935 Krysia" odbył służbę wojskową na dywizyjnym kursie szkoły podchorążych w Zambrowie a następnie wstąpił do szkoły Podchorążych Piech w Ostrovii. Na początku okupacji ukrywał sie w Wilnie jednak w drugim kwartale 1940 podjął decyzje o przedostaniu się do Armii Polskiej jednak w drodze na Rumunię został pochwycony przez sowietów i osadzony W Brześciu nad Bugiem. Uciekł podczas ewakuacji więzienia w 06.1941 i powrócił w rodzinne str. na Nowogródczyznę. Przeszłośc wojskowa Komendanta Krysi" funkcjonuje w ogólnej wyobraźni II bat 77 pp AK objawiając się w relacjach. Np nadleśniczy WAsiliski Bolesław Sztrom wspomina że w 1941 r Jan Borysewicz przybył do niego i stwierdził Panie jestem zawodowym oficerem Wojska Polskiego, z Pańskim bratem Władkiem ukończyłem szkołę oficerska w Zambrowie - proszę mnie zadekowac". Natomiast moje wątpliwości budzi przekaz biogramu oparty prawdopodobnie na jakiejs tradycji ustnej że Jan Borysewicz Krysia" dowodził podczas kampanii wrześniowej kompanią (w 41 pp) Z jednej str mogło dojsc do zniekształcenia w drodze przekazu ustnego pierwotnej informacja z drugiej jednak strony po rozbiciu I/41 pp i w wyniku znacznych strat w korpusie oficerskim Jan Borysewicz mógł faktycznie objąc dowództwo nad liczniejszą grupą cofającyh się żołnierzy niż jego własny pluton.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co do oddziału Zielińskiego to prawdopodobnie chodzi o grupę płk Zieleniewskiego (tzw grupę Trzech Pułkowników).
W jej skład wchodziły m.in. resztki 77 PP dowodzone przez ppłk Gąsiorka. Tak jak pisałeś w jednym z poprzednich postów w skład resztek 77 PP dowodzonych przez płk Nowosielskiego weszły dwa plutony kpt. Majkowskiego (nota bene nie znalazłem takiego kapitana w RO). Być może do tej drugiej części 77PP też dołączył jakiś oddział 41PP.

Na temat gr. płk Zieleniewskiego jest książka Tomasza Bordzonia z Biłgoraja. (Jeszcze jej nie mam.)

Pozdrawia
stifz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kolejny szczegół na temat 41 PP.
Ppor. rez. piech. Karol Stanisław Pigłosiewicz (ofic. żywn. 41PP) został dcą I plut. w 2 komp baonu Wilk"(Kowel) w SGO Polesie.
Baon dołączył do DK Zaza. Składał się różnych rozbitych oddziałów (43 PP, komp. Rawicz z OZ14DP).

stifz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Odkrywcy, wnieśliście dużo do tego tematu, ale pozwolę sobie postawić taką hipotezę: Może 41pp składał się z dwóch elementów /pomijam dwa bataliony zatrzymane w Warszawie/, mianowicie z D-ctwa pułku i oddziałów pułkowych, przebywających w ok. Sulejowa, i których naturalną drogą odwrotu byłaby linia Sulejów- Opoczno_ Drzewica- /wododział Pilicy i Radomki po przeprawy na Wiśle. Oraz gołego" I/41pp , Przedbórz -Falków - R. Maleniecka- Końskie.????
Uprzejmię proszę o wszelkie uwagi.
Pozdrawiam
G.W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przeciw Twojej teorii przemawia informacja (np. w J.Wróblewski Armia Prusy"), że I/41PP brał udział w walkach pod Drzewicą gdzie został rozbity.

Możliwe, że 8.09.39 baon nie miał pełnego składu, co może potwierdzać informacja o dowodzeniu nim przez kpt. Mendysa.

Może jakaś jego część z mjr. Bilikiem oderwała się (zagubiła np. podczas poszukiwania wyższego dowództwa lub przez odcięcie od sił głównych przez npla) i pomaszerowała na Przedbórz -Falków - R. Maleniecka- Końskie.

stifz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Głowacki podaje na str 74 info że resztki I/41 pp skoncentrowały się 9IX w Grabowskim Lesie na zach od Głowaczowa (odległego o 60 km od Drzewicy.) Prawdopodobnie skoncentrowanie rozproszonych sił nastąpiło już wcześniej jednak częśc batalionu niewątpliwie dołączyła do innych jednostek jak uczynił to Pigłosiewicz tracąc definitywnie kontakt z macierzystym batalionem 8 września(Jak podaje Stifitz Ppor. Karol Stanisław Pigłosiewicz został dcą I plut. w 2 komp baonu Wilk" z SGO polesie) . Kontakt z bat utraciło także dowództwao tej jednostki a zarządzanie nią przesunęło się po śmierci mjr Billika prawdopodbnie na poziom dowódców kompanii i plutonów. Jest prawdopodobne że niektóre plutony dołączyły do innych jednostek moze nawet przedostały się na zaplecze wroga jak 77 pp.

Może ppłk Wyderko posiadak pluton bądź drużynę oslonową

Jeżeli chodzi o ruch na osi Przedbórz -Falków - R. Maleniecka- Końskie, to jakie przsesłanki wskazują na ruch pododdziałów I/41 pp na tej trasie. Czy jest to ruch jakiejś jednostki czy też hipoteza ta opiera się na jakiejś relacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jażeli chodzi o kpt Majkowskiego to W RO 1939 znalazłem tylko jednego Majkowskiego w stopniu kpt mianowicie Józefa Majkowskiego ur 24.11.1901 topografa w WIG. Może osoba ta na czas kampanii poprosiła o przydział liniowy i w ten sposób dostała się do I/41 pp.

Z drugiej strony mogło dojśc do przekręcenia nazwiska w toku sporządzanej prawdopodobnie z perspektywy czasu relacji.
Pozdrawiam Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie