Jump to content

Wykolejenie wagonów z fosforem na Ukrainie


pokemon

Recommended Posts

Właśnie niedawno czytałem na onecie, a już wątek spadł. Toczka w toczke procedura jak za Czarnobyle, ale po kolei:
wykoleiło się koło Lwowa (kurcze niedaleko do mnie, bo kilkaset kilometrów :-)) 15 wagonów z fosforem. Kilka się zapaliło i powstała chmura, która poszła w nieznanym może naszym kierunku, bo zawiadomiono Przemyśl.
Zagrożenia: 0,1 g fosforu jest dawką śmiertelną, powoduje marskość wątroby, wysoka obecnie temperatura wzmaga i przyspiesza reakcję. Ale oczywiście nic się nie stało i media informują że nie ma realnego zagrożenia. Ja zalecałbym ostrożność w najbliższych dniach. Niech te chmury przelecą, nie jedzcie wiśni prosto z drzewa ani malin i zachowajcie podstawowe środki ostrożności dla własnego dobra. Echhhhhh szkoda gadać. Ludzkość sama się wykończy :-(
Link to post
Share on other sites
Witam.
http://www.polskieradio.pl/iar/kor.aspx?iID=14248

Ukraińscy strażacy likwidują skutki pożaru 6 cystern z żółtym fosforem. Starają się zapobiec samozapalaniu się tej silnie trującej substancji. Trująca chmura najprawdopodobniej nie zagraża Polsce.
Strażacy twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą. Wodą i pianą chłodzą cysterny, aby fosfor sam się nie zapalał. Na miejscu pracuje 140 strażaków i 32 lekarzy.
Lwowskie oddziały wojska postawiono w stan podwyższonej gotowości. W każdym momencie może zostać rozstawiony szpital polowy. Gotowe są także wojskowe helikoptery.
Samoborski oddział obrony chemicznej, bakteriologicznej i radiacyjnej może zostać przeniesiony na miejsce wypadku.
Oksana Maryskewycz z Instytutu Ekologii Karpat podkreśla, że substancja ta jest trudna do ugaszenia. Fachowcy radzą, aby poczekać aż sama się wypali. Dopiero wtedy będzie można przystąpić do likwidacji efektów katastrofy. Zdaniem Oksany Maryskewycz, władze, jak najszybciej powinny ewakuować ludzi ponieważ następstwa zatrucia fosforem są bardzo poważne. W strefie zagrożenia, liczącej 90 kilometrów kwadratowych, znajduje się 11 tysięcy osób. Dotąd wyjechało z niej ponad 700 osób.
Tymczasem lekarze i przedstawiciele Ministerstwa do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych zapewniają, że nie ma konieczności ewakuacji ludności. Mieszkańcy nie powinni jednak wychodzić z domów, a okna przykryć mokrymi szmatami. Nie należy także wypuszczać bydła na pole i karmić świeżą trawą.
Władze Lwowa twierdzą, że trująca chmura, która utworzyła się w wyniku spalania się fosforu, nie zagraża miastu gdyż przemieszcza się w przeciwnym kierunku. Oznacza to, że najprawdopodobniej nie dojdzie ona do Polski.
Do wykolejenia się 15 cystern z fosforem żółtym doszło wczoraj po południu. 6 z nich zapaliło się.
Przyczyny wypadku wyjaśnia prokuratura generalna Ukrainy. Sprawą zajęły się także Koleje Ukraińskie, MSW i Ministerstwo Środowiska.

Informacyjna Agencja Radiowa
Link to post
Share on other sites
Czy w przemyśle zapałczanym tak drgnęło ?"

Drgnęło, drgnęło i to bardzo. Największe polskie zakłady zapałczane w Sianowie ze 180 letnią tradycją są w stanie upadłości.Ich długi to 700 tys. zł. Natomiast Syndykt masy upadłościowej wartość maszyn i urządzeń wycenił na 1 mln. zł. Zakłady są obecnie rozwiązywane.
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information