Skocz do zawartości

Topografia lotnicza Polski 1939-1945


korup

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 135
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ważnym, a nie umieszczonym tutaj było lotnisko w Wilamowie d. Wilhelmsdorf dla Kwatery Hitlera w Gierłoży Wolfschanze". Zginął na nim Fritz Todt. Współrzędne: 54°2'36N 21°25'57"E
http://wikimapia.org/#y=54053333&x=21429167&z=12&l=28&m=h
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Kołobrzegu było jeszcze lotnisko w Sianożętach - przynajmniej tak mi mówiono - po wojnie baza Sowiecka , obecnie chyba aeroklub. Acha - na GE widac wyraxnie pas - na wschód od Kołobrzegu ,na samym wybrzeżu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotnisko w Dołubowie woj. podlaskie,w pobliżu Brańska.Wybudowane w pocz.1940 r.przez sowietów.W 22czerwca 1941 r zbombardowane przez Niemców. W panice opuszczone, zostały samoloty, magazyny, baza paliwowa itp.Okoliczna ludność zdążyła dużo wyszabrować przed przyjściem Niemców-organizacja konspiracyjna Podlaski Batalion śmierci dozbroiła się. Zajęte przez Niemców i użytkowane do pocz. 1944 r. Wiosną i wczesnym latem 1944 r. bombardowane przez sowietów. Ostatni nalot nocny wczesnym latem 1944 r. doszczętnie zniszczył m.in. pasy startowe.Niemcy w pośpiechu opuścili lotnisko. Sowieci lotniska nie użytkowali.Zarosło chaszczami.
Lotnisko w Bielsku Podlaskim miało podobną historię z tym, że lotnisko użytkowali sowieci w latach 1944-1946. Potem Polacy. Zlikwidowane na pocz. lat 70 XX w. Były jeszcze niemieckie lotniska polowe w ok. Tykocina. Później napiszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotnisko w Dołubowie woj. podlaskie,w pobliżu Brańska.Wybudowane w pocz.1940 r.przez sowietów.W 22czerwca 1941 r zbombardowane przez Niemców. W panice opuszczone, zostały samoloty, magazyny, baza paliwowa itp.Okoliczna ludność zdążyła dużo wyszabrować przed przyjściem Niemców-organizacja konspiracyjna Podlaski Batalion śmierci dozbroiła się. Zajęte przez Niemców i użytkowane do pocz. 1944 r. Wiosną i wczesnym latem 1944 r. bombardowane przez sowietów. Ostatni nalot nocny wczesnym latem 1944 r. doszczętnie zniszczył m.in. pasy startowe.Niemcy w pośpiechu opuścili lotnisko. Sowieci lotniska nie użytkowali.Zarosło chaszczami.
Lotnisko w Bielsku Podlaskim miało podobną historię z tym, że lotnisko użytkowali sowieci w latach 1944-1946. Potem Polacy. Zlikwidowane na pocz. lat 70 XX w. Były jeszcze niemieckie lotniska polowe w ok. Tykocina. Później napiszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do posta Tomko z 2007-07-11:

Chodzi o Bagicz - było parę postów wyżej;

Do posta Romkol z 2006-11-14

Prawidłowa nazwa: Kąkolewo

Alkali - z 200407-11

Pewnie Podborsko


Tyle na razie po dłuższej przerwie

spp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...
Podany przeze mnie link to betonowy pas startowy lotniska niemieckiego w Świdniku. Czy ktoś z Was jest w stanie zidentyfikować jakieś charakterystyczne elementy wokół pasa? Zaznaczyłem wyraźne punkty. Być może jakiś spec od lotnisk Luftwaffe pomoże?
http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=en&msa=0&msid=117724030988722004922.0004481253202ca207d46&ll=51.234179,22.686059&spn=0.00436,0.010042&t=h&z=17

Dzięki za wszelkie info.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Ponieważ temat został odświeżony to i ja dorzucę swoje trzy grosze. Odwiedziłem w ostatnim czasie Dawne Lotnisko w Krzewicy Koło Międzyrzeca Podlaskiego
Krzewica.....~ N52 04 12 E22 42 05.....? nie jestem specjalistą ale tu chyba jest błąd z tego co na miejscu w terenie ustaliłem załączam fotki i szkic z gogle.
Ponadto jeśli chodzi o Lotnisko w wykazie Korupa Międzyrzecz.....?.....Miedzyrzec (Podl?), inna nazwa lotniska KRZEWICA? To z moich ustaleń wynika iż w Miedzyrzecu Podl istniało lotnisko prywatne zbudowane jeszcze przed wojną przez Potockich i prawdopodobnie Niemcy wykorzystywali je dla samolotów łącznikowych a więc nie chodzi tu chyba o Krzewice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżel temat jeszcze aktualny to dopisz lotnisko w Pobiedniku Wielkim pod krakowem (obecnie lotnisko aeroklubu krakowskiego)korzystało z niego Luftwaffe w czasie wojny a pożniej rosjanie min.podczas bombardowania Wroclawia,podobno są tam jeszcze jakieś resztki schronów wysadzone przez rosjan.Lotnicy niemieccy z tej jednostki kwaterowali w okolicznych wsiach a w Igolomii był jakiś szpital polowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
witam wszystkich forumowiczow,jestem tutaj,poniewaz chcialbym dowiedziec sie czegos o nieistniejacym juz lotnisku kolo Lidzbarka Welskiego.wiem tylko,ze lotnisko powstalo w 1930 roku,potem zostalo przeksztalcone w lotnisko wojskowe [niemieckie],przy nim powstaly zaklady amunicji i czesci do samolotow.w 1945 zostalo doszczetnie zniszczone.mieszkam niedaleko tych terenow i bardzo chcialbym sie dowiedziec,czy istniala tam jakas infrastruktura [wieza,betonowy/utwardzony pas itp.],jakie byly dokladne wspolrzedne lotniska,jesli ktos posiada i moglby udostepnic jakies zdjecia obiektu to bylbym bardzo wdzieczny.moj mail to lesny.grzegorz@gmail.com
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam wszystkich
Trafiłem do tego forum ponieważ poszukuję informacji odnośnie Ciechanowa i jego map/planów(lub ich wyrażne zdjęcia mogą być w fragmentach) w latach 1939-1945 - interesują mnie dokładnie plany/mapy wojskowe(rozmieszczenie wojsk ich ruchy,a także główne punkty obrony - fortyfikacje itp.),plany miasta i okolic Ciechanowa z zaznaczonymi bazami,składami/magazynami,manufakturami niemieckimi działającymi lub pobudowanymiu przez okupanta w latach 1939-1945
Wiem że jest to trudne zadanie - ja szukam już dobre pare tygodni takich map lub planów,staram sie słuchać opowiadań z tamtych czasów iu ogólnie zbierać informacje odnośnie Ciechanowa podczas II Wojny Swiatowej


Z góry dziekuję osobom które mogły by mnie wesprzeć w poszukiwaniach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam, zainteresowały mnie artykuły na temat lotnisk poniemieckich. Pomiędzy Piszem a Rucianem-Nidą znajdował się niemiecki ośrodek badawczo-rozwojowy luftwaffe, a w niedalekiej odległości - w Szerokim Borze była główna kwatera Hermana Goeringa. W okolicznych lasach widać mnóstwo pasów startowych. Czy ktoś coś wie bliżej na ten temat. Ja w niedługim czasie chcę się tam wybrać aby porobić trochę zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam. Może nie zauważyłem, ale czy ktoś z was ma informacje o lokalizacji lotniska niemieckiego koło Ornety? Chodzi mi o lata przed 45, jak jeszcze Niemcy je używali. Najbardziej zależy mi na dokładnej lokalizacji i najlepiej zdjęciach. Proszę o pomoc. Mój mail arielo9@o2.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Witam

Jestem z okolic Zawiszyna i poszukuje informacji o tamtejszym lotnisku. Z tego co wyczytałem na tym forum lotnisko to było niemieckie i znajdowało się poniżej miejscowości Zawiszyn. Z wywiadu z miejscowymi dowiedziałem się że plac gdzie było lotnisko był przygotowany przez Niemców (oczywiście był także przez nich używany i z tamtąd latali) lecz przejęli ten teren Rosjanie i wybudowali tam baraki i hangary. Dowiedziałem się także że lotnisko znajdowało się miedzy drogą z Łochowa do Zawiszyna, rzeką Liwiec a wsią Starowola. Ma ktoś może jakieś inne dane?? zdjęcia?? mapy?? bardzo by mi to pomogło w zlokalizowaniu lotniska i przeszukaniu tamtego terenu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Nakło było lotnisko woj.opolskie położone miedzy trzema miejscowościami Nakło-Otmice-Izbicko przy trasie Strzelce Op.-Opole,nastepne w Kamieniu Śl.najpierw Niemieckie póżniej sowietów istnieje do dzis i jeszcze jedno w okolicach wsi Ligota Dolna przy trasie Strzelce Op.-Krapkowice skad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Witam. iteresuje mnie jakie samolty niemieckie zastała armia polska i radziecka w dawnym Stolp-Reitz obecnie w redzikowie k. Słupska. posiadam smigło od niemieckiego samolotu własnie z redzikowa. prawdopodbnie jest to heinkel tylko nie moge znaleźć jakie modele zostały po niemcach. i pytanie nr.2 na smigle jest wybity numer fabryczny . czy po tym numerze mogę odnaleźć samolot i związana z nim historię??? prosze o kontakt . mój mail: pajonx@tlen.pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam.
Interesują mnie informacje na temat lotnisk luftwaffe w okolicach Łowicza Wałeckiego oraz Drawska Pomorskiego (Zamzow?).
Mój email: seahorse67@o2.pl

Jeszcze pytanie, które kieruję do Korupa: czy Twoja publikacja na temat lotnisk luftwaffe została zrealizowana?

Pozdrawiam serdecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Czy ktos dysponuje jakimiś informacjami na temat polskiego lądowiska w 1939 pn. Mikolajew (tłumaczenie niemickie), po polsku chyba miejsowość Mikołajów, czy było tam ladowisko?. Podejrzewam że dotyczy to lądowiska wykorzystywanego przez Armię Karpaty, a znjdującego się najprawdopodobniej na terenie dzisiejszej Ukrainy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
W owej obszernej liscie lotnisk polowych brakuje dwóch lotnisk z okolicy Chojny Königsberg.....N52 56 30 E14 25 00. Nie wiem może te dwa ponizsze to są te z okolic Chojny tylko są złe współżędne
Königsberg-Devau.....N54 43 30 E20 34 30.....Kalinigrad-Vassilkovo (Kalinin. Zone)
Königsberg-Neuhausen.....N54 47 10 E20 37 05.....Kaliningrad-Guryevsk (Kalinin. Zone)

1.znajduje się jakis kilometr od wsi Rurka-N52 59 12.43E14 28 24.45
2.znajduje się międzyn wsią Chełm Górny a wsią Chełm Dolny N52 52 12.60 E14 35 51.60 to lotnisko musiało być potężne. Chodz po pasie startowym nie ma śladu bo na jego terenie znajduje się żwirownia ale podałem współżędne okopów i stanowisk.
W okolicy lotniska między Chełmem Dolnym a Babinem z kolegą zmalezliśmy fundamenty kilku budynków i basen przeciw pożarowy N52 52 26.17 E14 37 26.49 . Mniej wiecej w tych punkch N52 52 31.06 E14 37 32.52 i N52 52 35.77 E14 37 39.08 znalezliśmy dwa fundamenty betonowe na podstawie kwadratu o dł.ścian około 2m wysoki na około 1m ściany nachylone są pod kątem 30 stopni w jednej ze ścian była drabinka a w drugiej tak jak by wejście, w środku przestrzeń o wym.1m x 1m z wyjściem do góry.A na szczycie tej bryły na każdym narożniku jest szpilka(pręt gwintowany) o śr. okloło 25mm nie moge określić wysokości bo złomiarze nas wyprzedzili. Do środka dobiega 5 rur o średnicy około 8cm .
Głowimy sie jakie bylo przeznaczenie owych podstaw.
A w tym miejscu N52 52 37.54 E14 37 28.04 na małym wzniesieniu zmalezliśmy lekkie zagłębienie z nasypem do okoła o śr. około 4-5m.
Jeśli ktoś coś wie o ciekawych miejscach w okolicy Chojny to bardzo bym był wdzięczny za cyne.
POZDRAWIAM!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie