Skocz do zawartości

Post mortem.Katyń - A Mularczyk


tm/39

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że wątek będzie gorący . Książkę nabyłem i już czytam.
Najbardziej się cieszę że wszystko jest w odpowiedniej kolejności najpierw książka ,póżniej film .
Może już ktoś przeczytał ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • Odpowiedzi 121
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
No cóż czekałem coś około dwóch tygodni i nikt się nie odezwał.
Faktycznie temat może nie jest wakacyjny , ale film ma premierę we wrześniu więc niema wyjścia .
Ja przeczytałem i naprawdę inaczej wyobrażałem sobie opowiadanie które w przyszłości posłuży za scenariusz do filmu poruszającego temat mordu katyńskiego.
To spojrzenie na temat z perspektywy oczekujących kobiet na powrót syna,męża i ojca po przeczytaniu wydało mi się nawet ciekawe.
Naiwność wprost proporcjonalna do wieku im starsza tym gorzej , czy może to tłumaczyć miłość matki , a może pokolenie ???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Panowie , premiera już blisko jeszcze raz ponawiam apel o czytanie książki.
Każdy z pewnością wie, że odpowiednia kolejność to najpierw książka później film.

Zwiastun jest super .
Krótko , a wszystko powiedziane !!!
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednia kolejność ?
Kwestia wyboru chyba zależy od czytelnika/widza a nie od jakiejś odpowiedności" ...

Mnie ten film bardziej interesuje pod kątem tła jakim jest dramat Katynia, a nie pod kątem wierności adaptacji książki p. Mularczyka :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kol. bolas : A ja już chciałem pożyczyć koledze książkę .

Wiadomo ,każdy wybiera kolejność indywidualnie .
Moje zdanie jest jak wyżej z prostej przyczyny .
Czytasz książkę działa Twoja wyobraźnia.
Oglądasz film to wyobraźnia reżysera , dostępność środków - ogólnie tzw. wizja.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie na temat, ale chyba dobrą ekranizacją były Młode Lwy". Piszę chyba, bo nie czytałem tej księgi Shawa. A z kolei nie przeczytałem, bo do dziś mam przed oczami Marlona, Deana Martina i chyba odruchowo patrzyłbym na powieść, przez pryzmat świetnego skądinąd filmu.
Na szczęście przy Cienkiej czerwonej linii nie popełniłem tego błędu. Księga jak wiemy wspaniała, a film, cóż, podobała mi się jedynie gra Seanna Penna, ( który notabene w filmie, w porównaniu z powieścią jest tam grzecznym chłopczykiem ), krajobraz i muzyczka w tle. Ale o gustach się nie dyskutuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Propo filmu Wajdy - zauważyliście że masa oficerów chodzi w rozpiętych płaszczach ? Zawsze zdawało mi się że w WP, szczególnie wśród korpusu oficerskiego płaszcze noszono jedynie zapięte. Noszenie z rozpiętymi guzikami, czy w ogóle na luźno z rozwianymi połami uważano za niechlujstwo ... natomiast w filmie Wajdy (na zdjęciach) widać nagminne noszenie rozpiętych ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie uderzyło to, że wszystkie mundury, płaszcze, czapki są... czyste. po tygodniach walk we wrześniu i miesiącach pobytu w obozie, mundury wyglądają jakby wyszły z fabryki. nie są przybrudzone, znoszone, poprzecierane i niekompletne. faktycznie, może rekonstruktorzy byliby lepsi ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że mundury są czyste i noszone perfekcyjnie nie powinno spejcalnie dziwić. To było bardzo ważne, żeby pokazać czytość i wyższość sylwetki nad Rosjanami. Czesto można spotkać sie z opiniami że jeńcy, szczególnie oficerowie wyglądali o wiele,wiele lepiej od Rosjan. W tym filmie, a w sumie w udostępnionych przed premierą rażą mnie raczej niedociągnięcia - rozpięte mundury, coś noszonoe niechlujnie itp ...

Dla przykładu wrzucam fotkę z jakiegoś Offlagu w Niemczech, grupa żołnierzy polskich wraca z pogrzebu swojego kolegi. Spójrzcie na szyk i prezencje - połowa wojny, mundury po kampanii wrześniowej i cieżkich warunkach, dodatkowo noszone jako jedyne w niewoli - a jak to wygląda. Jak święto w czasie pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie