Skocz do zawartości

Wspomnienia polskich pancerniaków z września


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam pytanie o publikowane, lub niepublikowane ale dostepne publicznie wspomnienia, relacje, raporty polskich pancerniaków z wrzesnia 1939. Relacji np. pilotów sporo mozna znaleźć, a tutaj chyba całkiem duża luka.

Na poczatek ze swej strony dorzucam dwie z opisem:
-Tomasz Kostuch: Podójna petla, Warszawa 1988 - gość opisuje wspomniania z wojska IIRP i wojenne, Modlin, ćwiczenia na TK3, TKS, 7TP, praktyki w 1938 w 10BK w tym Zaolzie, później 12 batalion w Łucku, znał francuski więc trafił do wdrażania R35 i dalej w 21 batalionie (więc się nie nawalczył), później we Francji walczył u Maczka pod Montbar na R35, cichociemny, Powstanie Warszawskie.

- Mieczysław Białkiewicz: Chrzest pancerny (fragment w Militariach z monografią 7TP) - całość podobno w czasopiśmie Taran marzec 1943 - bardzo ciekawy opis walk 2 bat. panc. spod Piotrkowa - może ktoś ma całość albo to gdzieś wzmowili?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że naprawdę ciekawy wątek i wypełnia lukę . Fragment z wydawnictwa Militaria pt. Chrzest Bojowy naprawdę super - zawsze mam kilka egzemplarzy ksero i rozdaję Wrześniowym Nidowiarkom Pancernym.
Dziękuję za teoretyczną chociażby informację o tym gdzie szukać całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam te wspomnienia z Karaluchów przeciw panzerom - zwłaszcza wspomnienia Orlika są kapitalne.

We wrześniu 2004 w jakimś tabloidzie - Fakcie albo Super Expresie ukazał się artykuł wywiad - z Romanem Nawrockim, który walczył na TKS z nkm 20mm. Tytuł był taki:
Roman Nawrocki - szarżował czołgiem na Berlin, trafił nad Bzurę
Gość wjechal TKSem do Wschowy później walczył nad Bzurą - 2 zniszczone czołgi - dostał się z czołgiem do Warszawy (podobnie jak Orlik - może to czołgista z jego załogi (?) albo TKSy z 20nkm były łowne" nad Bzurą). Artykuł jak to w tabloidach - ale parę ciekawych informacji zawiera - zwłaszcza, że kombatant spisał swoje wspomnienia w grube tomiszcze - czy ktoś je już wydał?
Mam 4 strony skanów z tego artykułu, które wysłała mi wówczas na konto majo obecna Żona. Jak ktoś chce mogę przesłać na maila.

Wspomnienia z września są pewnie w Maczka Od podwody do czołga" - biję się w pierś nie czytałem. A swoja drogą czy było już jakieś krajowe wydanie tej książki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie będzie do końca informacja jakiej oczekujesz ale dawno temu jeszcze w czasach nieboszczki PRL ukazywało się pismo a wolność i lud" - organ ZBOWiD-u - tam czytałem wspomnienia pancerniaka, który walczył we wrześniu w tankietce TKS z działkiem 20 mm. Niestety to wszystko co pamiętam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !
Byłbym zainteresowany taką listą, opracowaną przez Ciebie, Gebhardt.
Andronicus, w 1990 roku została wydana w Polsce książka St. Maczka Od podwody do czołga", KUL Lublin - Orbis Londyn.
Byłbym zainteresowany tymi 4 stronami skanów >Roman Nawrocki.
chrismarg@poczta.onet.pl
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gebhardt,Byłbym wdzięczny za listę
Krzysztof115,Mail ze skanami już poszedł - ok 7 mega.
Dzięki za informacje. Rano wstąpiłem na allegro i kupiłem Maczka. W 1990 wydali Od podwody do czołga" dwa razy - raz przez KUL - Lublin, drugi raz przez Ossolineum - Wrocław.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też wygląda ciekawie:
Bronisław Konieczny, MÓJ WRZESIEŃ 1939, Pamiętnik z kampaniiwrześniowej spisany w obozie jenieckim, Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Księgarnia Akademicka, Kraków 1999
http://www.allegro.pl/item208986614_moj_wrzesien_1939_2_dywizjon_pociagow_panc_.html
Autor, oficer broni pancernej 2 dywizjonu pociągów pancernych w Niepołomicach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witajcie.

Mogę dorzucić jeszcze:

- Majewski Stefan 11 pancerny", Londyn 1942,
- Sokkop Edward Pisane na kolanie", Warszawa 1997
- Aleksander Rummel Wśród zmian i przemian", Warszawa
- Zientarzewski Mirosław 10 Batalion Pancerny" w Militaria i Fakty 6/2001 i 1/2002
- Marcinkowski Władysław Wspomnienia 1934-45" Warszawa 1998
- Wolna Henryka I wrócę do swego domu .." Warszawa 1981
- Proszek Roman 51 Dywizjon Pancerny przydzielony do Krakowskiej BK w czasie Kampanii Wrześniowej 1939 r"PKiBP 29/1963
- Magnuski Janusz Fragment akcji czołgów rozpoznawczych nad Wisłą i Bzurą" PKiBP 133 i 134/1989
- Krzyżanowski K.91 Dywizjon Pancerny" PKiBP 47/1967
- Magnuski JanuszW walce z pancerną nawałą" Za Wolność i Lud 38-39/1977
- PKiBP 127/1987
- Erwin Łaciok red.Wrzesień 1939. Obrona Przedmościa Pragi" Pruszków 1999
- praca zbiorowa Wspomnienia kombatantów" Politechnika Szczecińska Szczecin 1989
- Rychter ???? ????" Warszawa
- Nowak Edward 10 Dywizjon Rozpoznawczy", Kraków ????.

Polecam jeszcze bibliografię Londynskiego Przeglądu Kawalerii i Broni Pancernej.

Pozdrawiam
stifz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Obiecany spis relacji w glownej teczce Broni Pancernej (BI 105) w IPiMGS. Zaznaczam ze nie mialem czasu sprawdzic nazwisk i niektore pisane jak kura patykiem moglem solidnie przekrecic. Litery A-M to sygnatury poszczegolnych podteczek. Nota bene sa to relacje tylko czolgistow, nie wlaczylem pociagow pancernych, kolumn motorowych i osrodkow zapasowych BP. Jezeli to kogos interesuje to chetnie to zrobie przy nastepnej okazji.

A) 1 Baon Cz Lek
Kossobudzki, Zajaczkowski, Wladyslaw C????

B) 2 Baon Cz Lek
Jakinski, Florek, Rzucinski, Karpinski, Hajdenko, Slupski, Swiatkiewicz, Krucinski, Huat, Rejman

B) 21 Baon cz Lek
Lucki, Fijalkowski, Lan (????), Wasilewski, Glowacki

D) 11 Dyon Panc (Maz BK)
Majewski, NN, Kowalewski

E) 21 Dyon Panc (Wol BK)
Glinski + Co slychac, Nr 37, X 1941

F) 31 Dyon Panc (Suw BK)
Grzeszczak

G) 32 Dyon Panc (Podl BK)
Zeltzer, Rudolph (???)

H) 61 Dyon Panc (Kres BK)
Strycharczyk, Szopinski, Prokopiak

I) 62 Dyon Panc (Podo BK)
Stanislawski, NN

J) 71 Dyon Panc (Wlkp BK)
Nowakowski

K) 81 Dyon Panc (Pom BK)
Szystowski, Gorski

L) 91 Dyon Panc (Now BK)
Rodziewicz

L) 33 Dyon Panc (Wil BK)
Lubienski

M) Kompanie cz rozp
32 - Jelinski
91 - Szuder
52 - Co slychac, Nr 37, X 1941
51 - Foltyn + Co slychac, Nr 37, X 1941
92 - Bartosinski, Iwanowski + Co slychac, Nr 37, X 1941
k cz rozp 10 BK - Glowacki
42 - Jazdowski, Jakubowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe są codzienne notatki Stefana Roweckiego z 1939. Wydane kilka razy po wojnie. Spokojnie można dostać na allegro.
Obejmują caly okres formowania WBPM aż do 18 września. Reszta podobno się zawieruszyła.
W sumie nieżle to wygląda wspomnienia Maczka i dzienniki Roweckiego - do brygad pancerno-motorowych są ważne źródła samych dowódców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wacław Zaleski - W Warszawskiej Brygadzie Pancerno-Motorowej 1939" Książka oparta na wspomnieniach własnych (autor służył w I Pułku Strzelców Konnych) oraz innych uczestników walk wrześniowych na szlaku WBPanc-Mot. W dużym stopniu wykorzystuje też wspomnienia płk. Roweckiego, o których pisze Pokemon. Istotny atut publikacji to zestawienie własnych wspomnień z opisami walk, podanymi w innych opracowaniach tego tematu (Szubańskiego, Głowackiego, Steblika, Porwita i in.). Książka według mnie świetna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie