Skocz do zawartości
  • 1

Identyfikacja łuski


Dykta

Pytanie

Witam. Mam łuskę do zidentyfikowania. Niestety nie wszystkie napisy da się odszyfrować, po trochę jest uszkodzona przy spłonce: 25 38 P207 IX?1 Znak zapytania to oznaczenie którego w ogóle nie mogę odczytać, chyba jakaś cyfra. Proszę o pomoc, bo nie znam się na tym, a łuska zdobi półkę w moim pokoju. Średnica 12mm, długość 58mm.
Pozdrawiam. Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

Mietek - masz rację co do szyjki. Akurat w tej jednej jest ona tak dziwnie zwężona, w pozostałych jest normalnie wyprostowana". Móglbyś puścić skan dna tych łusek z lat 70 i 80 XIX w, porównałbym ze swoimi, które też mogę przesłać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mietek - a co w takim razie oznacza to przeweżenie(zamiast kresek?) właśnie w 11mm łusce mauser? Chodzi o to przewężenie drugie od dołu. Wśród swoich łusek zauważyłem , że pierwsze przewężenie(od dołu)posiadają wyprodukowane po 1885,a moze jeszcze póżniej - nie mają daty bicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! A czy ktoś znalazł nabój bądź łuskę do Mausera 7,92 mm o oznaczeniu: SS-TV DWM 1938, nie dzielona, bicia rozmieszczone co 120 stopni. Oczywiscie to SS jest pisane runami. Chcialem sie dowiedziec czy jest to rzadkie czy moze ktos z Was znalazl jakis egzemplarz... W Toruniu wyszly 2 naboje - oba ze stalowymi pociskami. Niestety nie posiadam juz swojego, moj kumpel jeszcze ma 1 sztuke.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Janka.
30-06 SAKO to łuska naboju myśliwskiego choć faktycznie jest to nabój wojskowy. Skonstruowano go w 1903 roku do karabinu wojskowego Springfield. Po modernizacji w 1906 roku został przyjęty wraz z bronią i otrzymał oznaczenie .30-06 Springfield (.30 = kaliber, 06 = wzór naboju). Używany w armii amerykańskiej po dziś dzień jako nabój M2. Sako to fińska fabryka amunicji. Nabój jest dłuższy od naboju mausera - długość łuski to 63 mm (mausera 57 mm).

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ma to związek z faktem, że łuska jaką masz była od naboju ślepego (a może z gazem łzawiącym?) Zwróć uwagę na zagięcie do wewnątrz końca szyjki.
Jeśli jest wgłęnienie na mauzerach 11mm, to może były i kółka i wgłębienia (zastąpione potem przez kreski). W zależności od lat?
Te które mam sa starsze (z 70 tych lat 19 wieku) i na nich sa kółka ( a właściwie okręgi) - jedno lub dwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze SS-TV to nie Telewizja SS ;) Frozzer, masz racje, to ammo produkowane dla Totenkopverbande, pytanie ile tego bylo i co to robilo w Toruniu. Jk juz to powinny byc gdzies po obozach, a nie tu, u nas byl tylko oboz przesiedlenczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bjar - mój spis, jeszcze ich mało ;)
______________
Mauser PL
--------------
N 29 N 67
N 33 N 67
orzeł 29 N 67
orzeł 29 N 67
orzeł 29 N 67
orzeł 36 N 67
Pk 31 DZ 67
Pk 32 N 67
______________________
Mauser niemiecki
----------------------
P28 VIIg1 2 37
P186 VIIIc1 13 37
P370 IXw1 14 38
P VIIg1 37 37
HASAG 10 67 40
_________________
Mosin carski
-----------------
T 09
911 T II Ługańsk
911 T II Ługańsk
911 T II Ługańsk
911 T II Ługańsk
911 T II Ługańsk
911 T II Ługańsk
913 K I Ługańsk
913 K I Ługańsk
913 K II Ługańsk
913 K II Ługańsk
Ługańsk 914
Ługańsk 914
13 Sankt Peterburg II (|)
13 (|) II Sankt Peterburg
13 T III Sankt Peterburg
T 13
T 13
T 13
T 13
T 13
T 13
T 13
T 13
T 13
________________
Mosin PL
----------------
MESKO 91 7.62x53R
M St 4 53
________________
Mannlicher
----------------
AH * 40 *
________________
Lebel
----------------
ART.D 15 A.VIS.SD 2
ART.D 15 A.VIS.SD 2
WESTERN 1918
WESTERN 1918
RS 17 II 4
________________
Enfield
----------------
R/|\L 16 VII
________________
???
----------------
S&B 30-06 SPRG
S&B 7x64
8x57 JS S&B
znaczek 84 12
3 gwiazda 80 gwiazda
3 gwiazda 42
3B gwiazda 41
________________
krótkie
----------------
21 86
21 93
21 82
21 82
21 82
21 82
21 82
9x19P. 97 21
9x19P. 97 21
9x19P. 96 21
9x19P. 96 21
SK 9mm LUGER
________________
PZDRW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam łuskę do zidentyfikowania. Niestety nie wszystkie napisy da się odszyfrować, po trochę jest uszkodzona przy spłonce: 25 38 P207 IX?1 Znak zapytania to oznaczenie którego w ogóle nie mogę odczytać, chyba jakaś cyfra. Proszę o pomoc, bo nie znam się na tym, a łuska zdobi półkę w moim pokoju. Średnica 12mm, długość 58mm.
Pozdrawiam. Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łuska ta ,to 7,92 x 57 Mauser.

38-rok produkcji (1938)
P207-Metallwarenfabrik Odertal G.m.b.H. Odertal
IX?1-oznaczenie zakładu galwanicznego ,platerującego miedzią stalową łuskę ,tam gdzie jest znak zapytania powinna być litera ,lub 2 litery
25-seria


Oznaczenia zakładów galwanicznych-(chyba ze strony Szczura...)

a Aug.d. Haer Metallwerke, Troisdorf
b Sundwiger Messingwerke, Sundwig Kreis Iserlohn, Westfalen
c Vereinigte Deutsche Nickelwerke A.G., Schwerte/Ruhr, Westfalen
d Vereinigte Deutsche Nickelwerke A.G., Werk Laband, Oberschlesien
e Trierer Walzwerk A.G., Werk Burg Bezirk Magdeburg
f Mansfeld AG, für Bergbau-u. Hüttenbetrieb, Abt Kupfer-u. Messingwerke, Hettstedt/Südharz
g Hirsch Kupfer-u. Messingwerke A.G., Finow/Mark
h Wielandwerke A.G., Metallhalbfabrikate, Adolf Hitlerring, 147, Ulm am Donau
j R.und G. Schmöle Metallwerke, Menden (Westfalen)
l Dürener Metallwerke A.G., Werk Metallhalbfabrikate Düren, Düren (Rheinland)
m F.A. Lange Metallwerke A.G., Neusilberfabrikate, Aue (Sachsen)
n Westfälische Kupfer-u. Messingwerke A.G., vorm.Caspar Noell, Lüdenscheid (Westfalen)
o Eduard Hueck Metallwarenfabrik, Lüdenscheid (Westfalen)
p Stollberger Metallwerke K.G. (von Asten, Lynen-u.Schleicher), Stolberg (Rheinland)
q William Prym Metallhalbfabrikate, Stolberg (Rheinland)
r Deutsche Messingwerke Carl Eveking A.G., Metallhalbfabrikate, Berlin-Niederschönnwalde
s Dynamit A.G., vorm. Alfred Nobel-u.Co, Werk Skt Lambrecht
t Dürener Metallwerke A.G., Eichborndam 141-165, Hauptverwaltung Berlin-Borsigwalde
u Osnabrücker Kupfer- u. Drahtwerke A.G., Klosterstraße 29, Osnabrück
v Kabel-u. Metallwerke Neumeyer A.G., Klingenhofstraße 72, Nürnberg
w Hugo Schneider A.G. Messingwerke, Hugo Schneider Straße 87, Taucha-Leipzig
x Busch-u. Jäger Lüdenscheider Metallwerke A.G., Lüdenscheid, Westfalen
y Sächsiche Metallwarenfabrik AugustWellner Söhne A.G., Aue, (Sachsen)
z Kupferwerk Ilsenburg A.G., Ilsenburg (Harz)


Spróbuj dojrzec co to za litera i zobacz jaka to fabryka.

pzdr

bjar_1


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

el0

Dykta - zobacz czy łuska jest elaborowana? (czy ma taką obręcz wybitą dookoła) takie kreseczki ||||||||"

zobacz też tu w przykładach są łuski z zakładów galwanicznych i elaborowane. (masz na fotce obok)

http://members.lycos.co.uk/szczur/index.php?k=MAUSER_NIEM_DO

PZDRW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście pewni?? Słyszałem tylko o kółeczkach wybijanych na dnie. O kreseczkach to znam wersję, że oznaczały do którego miejsca ma wejść nabój w taśmę parcianą do MG.
Jednak nie pasowało mi to bowiem były też kreseczki na łuskach z kolorami spłonek jak do kb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie