Skocz do zawartości

Bunkier w Parku Sołackim - Poznań


Darkmenoo

Rekomendowane odpowiedzi

Właściwie schron p. lotniczy. Jest tego więcej w Poznaniu. Najblższe na Kościelnej. Budowane wraz ze wzrostem zagrożenia nalotami aliantów w coraz większej ilości.Sołacz to specyficzna dzielnica - zaprojektowana i w znacznej mierze zbudowana przez Niemców przed I wojną św.Od jesieni 39 r., Niemcy ponownie zaczęli zasiedlać mieszkania po usuwanych Polakach. W pobliżu osiedli, bloków budowano schrony p.lotn. W czasie nalotów zezwolono na chronienie się w nich także Polakom.
P.S.
Jakieś czterdzieści lat temu jako dzieciaczek próbowałem eksplorować ten schron i inne podobne, ze względu na zapachy i miny poślizgowe z reguły szybko wycofywałem się na zgóry ustalone pozycje.
PZDR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, Ja mieszkam na Wołyńskiej i mój dom właśnie słóżył jako schron, znaczy sie piwnica gdzie wejscie jest w domu a wyjscie na ogródku jakies ok. 10m
słyszałem od taty, ze kiedys nawet mieszkał u nas rzecznik poczty na Wartegau. I pamietał za dzieciaka, ze były jakies dokumenty...niestety sie nie zachowały bo to co było niemieckie było niszczone..taka mentalnosc po wojnie. Widziałem tylko talerz, który wiesza sie na scianie z niemiecka glapa" i sfastyka, teraz nie wiem co sie z nim stało a szkoda dał bym fotografie:(
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie