Skocz do zawartości

Słupy graniczne


don66

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z kolegów poszukiwaczy z terenów granicznych dawnych zaborów, natknął się kiedyś na stare oznaczenia lub słupy graniczne, lub wie gdzie takie mogą się znajdować.
Jeżeli możecie to dajcie zdjęcia.
Na zdjęciu austrowęgierski słup graniczny z granitu.
Koledzy z okolic Mysłowic pewnie go znają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten został znaleziony na granicy w Mysłowicach. Obecnie go oczyszczono i przeniesiono na ul. Stadionową przed wejście do Muzeum Pożarnictwa. Jest tam jeszcze jeden słup graniczny - pruski, mniejszy, bez godła, a jedynie z wybitym nr kilometra. Niestety nie mam w tej chwili jego zdjęcia.
Poszukuję znaków granicznych na garnicy zaborów na Śląsku, Zagłębiu i w Małopolsce, ale jak dotąd nie trafiłem żadnego na swym pierwotnym miejscu.
Jeżeli ktoś natknąłby się na takowe, proszę niech napisze i poda zdjęcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skali 1:25, 1:75, 1:100. Takie, jakie uda mi się zdobyć.
Masz jakieś ciekawe namiary?
Mieszkam też blisko takiej granicy i słyszałem od starszych, gdzie takie znaki były ustawione, nawet wskazywali miejsca, ale już nie było śladu. Przypuszczam, że może jeszcze się gdzieś zachowały. Może gdzieś zasypane w ziemi, albo u gospodarzy robią za słupki ogrodzeniowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsi winowajcy odnalezieni:
Piątego sierpnia 1914 roku Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Rosji. W nocy z 5 na 6 VIII austriackie władze wojskowe wyraziły zgodę na wkroczenie polskich jednostek strzeleckich do Królestwa. Komendant Józef Piłsudski wydał l kompanii rozkaz wymarszu. Około godziny 4-tej ten pierwszy od r.1864 oddział regularnego Wojska Polskiego wyruszył z Oleandrów w kierunku granicy austriacko-rosyjskiej przez Łobzów, Prądnik, Węgrzce i Bibice do Michałowic. Znajdująca się w pobliżu rosyjska komora celna była opuszczona. Rosjanie już wczesnym rankiem 4 VIII porzucili tę placówkę, podobnie jak położoną w pobliżu strażnicę. Była godzina 9.45. Po przekroczeniu granicy Tadeusz Kasprzycki ogłosił w imieniu nieistniejącego Rządu Narodowego stan wojny z Rosją. I kompania kadrowa zniszczyła słupy graniczne, zaś w samych Michałowicach portrety carskie i inne emblematy władzy rosyjskiej."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moslim, te w muzeum w Mysłowicach mają:
Austrowęgy ok. 150 cm
Niemcy ok. 60 cm
Jak głęboko są wkopane nie wiem.

Neszna, dzięki za odpowiedź i fotkę. Ciekawy jest ten napis, że z muzem KGB w Moskwie". To sukces, że udało się ją odnaleźć i jeszcze sprowadzić do Polski. Napis o pobycie w muzeum dotyczy tylko tablicy, czy całego słupa?

Zkoscian, do Muzeum Pożarnictwa, czy do Muzeum Miasta?
Muzeum Pożarnictwa obiecałem pewne stare dokumenty więc do nich wpadnę, ale jeszcze nie wiem kiedy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by trafiły do jakiegoś muzeum, izby pamięci lub tym podobnej instytucji.
Lub jak są w prywatnych rękach, postaraj się by zostały zachowane. Dobrze by je było postawić do pionu, wtedy efekt byłby lepszy.
Gdzie one się znajdują - rejon kraju lub miejscowość, jeśli można wiedzieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie