Skocz do zawartości

części talara


Rekomendowane odpowiedzi

hmmm pokemon to czemu nie wykonano takiego samego stempla tylko nieco inny? zdaje mi sie ze kierowano sie estetyka i checia zmian w wygladzie monetki co bylo niekoniecznie zwiazane ze zuzyciem stempla i zastapieniem go nowym egzeplarzem..moze poprostu w mennicy doszli do wniosku ze czas stuningowac monetke :) chociaz to tylko moje domysly..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie widzę więcej róznic oprócz tego, że ta z lewej ma mniejszą średnicę w wyniku uszkodzenia, dłuższego bycia w obiegu, słabszego stopu lub gorszej próby srebra. To samo mamy w boratynkach dominer: z kropką, z dwoma kropkami, z gwiazdką, z dwoma gwiazdkami, z trójkącikiem, bez kropek i gwiazdek itd. Czasem dłuższa broda i bujniejszy fryz Kazika itp. a wykonać stempel to nie hu,hu dlatego też jak komuś (rytownikow) się np. 6 odwróciło i wyszło 9, to wyszła boratynka 1999 he,he i tak zostało, bo stempel nowy to jak napisałem nie hu,hu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak. To cos jak 10 groszy z 1840-wybito wiele wersji i niektóre sa nawet dosc drogie , w tym przypadku moge powidziec jedynie tyle ze ta monetke z prawej strony niejednokrotnie widzialem , natomiast tej drugiej wersji nigdy-ale moze to byc tylko zbieg okolicznosci bo znawca w tym temacie nie jestem.. :)
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie