Skocz do zawartości

Znaleźli Orła"?


aardvark

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.orzel.one.pl/fusion_forum/viewthread.php?forum_id=4&thread_id=157

http://www.albatros-velaves.com/

http://www.orzel.one.pl/fusion_forum/viewthread.php?forum_id=4&thread_id=154

Kurcze, ale byłaby sensacja, gdyby się potwierdziło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nałożyłem sobie na kompie szkice na sonar ... wygląda przekonywująco, w sumie nie wiadomo póki co jak to leży na dnie. Opisy z linków z pierwszego posta są b. intrygujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Wprawdzie zabroniono mi upubliczniania materłału fotograficznego oraz filmowego lecz nie było mowy o zakacie przedstawienia wydruku z rybackiej echosondy ,, -???to już mi sie niepodoba-druga sprawa nie znam sie na tym ale rybacka echosonda ma takie dokładne i wyraźne odczyty ???-pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Raczej wygląda to na sonogram.Obok sonogram U-364 wykonanyprzez Oddział Pomiarów Morskich Urzędu Morskiego w Gdyni i link do strony gdzie są sonogramy statków GOYA" i WILHELM GUSTLOFF"oraz kilka fotek z tej akcji.Pozdrowienia http://www.umgdy.gov.pl/pium/jednostka?kodJednostki=abul4zaqt2.6h27ldaqt1&id=15123&menuId=5631

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.W połowie lat 90-tych TVP3 GDAŃSK transmitowała program pod podobnym tytułem.Podczas prac poszukiwawczych ropy naftowej Holendrzy natrafili na n/n dwa okręty podwodne.Ale po dogłębnych badaniach okazało sie że jednym z nich jest okręt holenderski typu O",a drugi mniejszy starszego typu.(numerów taktycznych niestety nie pamiętam,ale w tym programie były one podawane).Poza tym wydaje mi się, że echosonda rybacka nie ma takich możliwości odwzorowania obiektu.Z drugiej strony chciałbym żeby to była prawda bo wiadomo byłoby gdzie spoczywają i rozwiązano by zagadkę zaginięcia okrętu.CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chcielibyśmy żeby był to Orzeł. Niestety do momontu dokładnego sfilmowania wraku przez jakiś ROV bedzie ciężko określić. To jest jednak głębokość 100 metrów.

Przyglądając sie też zauważyłem owe różnice. Inne położenie wałów napędowych śrub , plus znacznie dłuższe niż na Orle. Nieco inny kształt steru. Kiosk bardzo niewyraźny ale chyba o nieco innych proporcjach.
Oczywiście nie wiadomo na ile zmiany są spowodowane deformacją od uderzenia o dno i 70 letnim okresem spoczywania na dnie. Także obraz z sonaru bocznego bedzie uwarunkowany ułożeniem okrętu na dnie a rufa jest odłamana (chyba w momencie uderzenia o dno gdyż spoczywa bardzo blisko reszty) co może powodować pewne iluzje.
Nic, pozostaje cierpliwie czekać .
Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zanim zaczniecie krytykować - poczytacia dokładnie to co napisał Albatros czyli kierownik wycieczki"
Cytuję:
...Dla wszystkich którzy zadają pytania o to, co to jest i czy to jest Orzeł, czy jest numer boczny, tablica, obudowa działa, czy są jakieś ciała, czy peryskop jest wysunięty, czy w wyrzutniach znajdują się torpedy, ect. Wrak jest przełamany na dwie części. Dłuższa część dziobowa, na której znajduje się kiosk, leży na prawej burcie. Oczywiście po wielu latach kiosk w ogóle nie przypomina konstrukcji stoczniowej. Za hipotezą Orła przemawia tunel artylerii OPL. Nie zachowała się blacha tworząca poszycie zewnętrzne kiosku a zamkięty właz sugeruje, że zdarzenie było nagłe. Brakuje jednak boi. co daje wskazówkę, że ktoś kto mógł być na powierzchni był sojusznikem. Bo po co ją wypuszczać dla przeciwnika? Żeby łatwiej znalazł znienawidzony okręt? Bzdura. A niemcy mieli go za co nielubieć. Druga, krótsza część rufowa, leżąca na stępce, zachowała się w znakomitym stanie. Okręt jest kompletnie przełamany na dwie połowy! Tuż za pomieszczeniem kuchni. Na niezadane pytanie odpowiadam: NIE, NIE WYCIĄGNELIŚMY NIC NA POWIERZCHNIĘ ! Chociaż istnieje tzw. pole szczątków. Nie twiedzę, że nie korciło nas aby to zrobić. Jednak zgodnie z ustną umową całej ekipy uszanowałem wolę ogółu. No cóż człowiek jest tylko człowiekiem.
Za tym, iż to jest Nasz Orzeł przemawia ilość wyrzutni torped, ich rzeczywisty kaliber i oczywiście ich umiejscowienie na samym okręcie. Mam na myśli tutaj również i przede wszystkim wyrzutnie pokładowe. Druga sprawa to kształt zrębnicy dziobowej wraz z tzn. nożycami. Jest on typowy dla konstrukcji holenderskich. Doskonale zachował się tzw. "koziłek zamontowany na dziobie. I on również wskazuje na Naszego Orła.
I to tyle na ten moment. I tak napisałem więcej niż powinienem. Jednak świeżbi mnie dziób i nie trudno zrozumieć, że czlowiek poprostu, tak zwyczjnie, po ludzku chcialby oznajmić światu, że Orzeł zawinął do portu. Większość materiału powstała dzięki zdjęciom z ROV ale zrobiliśmy w sumie trzy zejścia pod wodę i mamy również video z pozycji płetwonurków. Ludzie Ci nurkowali na Trimixie a rzeczywisty czas pobytu na zadanej głębokości wynosił tylko OSIEM minut. Odpowiedziałem WYSTARCZAJĄCO ! (..)
Miet, Albatros."
kon.cyt.

podsumowując
1. kadłub rozłamany na dwie części, ale wielkość i kształt pokrywa się z Orłem.
2. zgadza się ilość i rozmieszczenie wyrzutni torpedowych -tylko ORP Orzeł ze wszystkich alianckjich OP miał 12 wyrzutni, w tym 4 na dwóch aparatch obracalnych.
Żaden holenderski OP nie miał aparatów obracalnych.
3. Charakterystyczny kształt dziobnicy wystepujący tylko na okrętach holenderskich i polskich , wraz z tzw. ożycami" i koziołkiem"
4. Studzienka działek OPL- także charakterystyczna dla OP Polski I Holandii.
5. Co do Kiosku to jak pisze Albatros nie zachowała się blacha tworząca poszycie kiosku - dlatego tak dziwny obraz z echosondy.

Miałem watpliwości - ale to na pewno nie jest O13, O14 czy O15, a pozycja zatopienia i wrak O22 jest powszechnie znany.

Stawiam na Orła.

pozdrawiam

JaH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Wprost przeciwnie.Należy się WAM pełny szacunek-wszak robicie to co Państwo Polskie już dawno powinno zrobić.Zostaje tylko czekać na pełną identyfikację.Jeżeli przyjąłeś moje wypowiedzi jako krytykę-to bardzo przepraszam i życzę powodzenia w tej misji,bo jest to wielka sensacja.Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeśli to jest prawda... kroi się nam na niezłą sensację, a nie daj boże okaże się, że faktycznie brakuje tej boi, to rysuje sie zupełnie inny obraz tragedii naszych marynarz z Orła" :-/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem by ktoś kogoś krytykował, choć pod adresem ekipy już pojawiły się zarzuty oszustwa, niestety - vide www.orzel.one.pl .Jakież to tradycyjnie polskie :(...

Może nie tak, że żaden holenderski OP nie posiadał obracalnych wyrzutni (K XIV- XVIII typ.kolonialny,O16, O 19,O 21-27 niektóre utracone ale tylko na wschodnim teatrze działań).
Zaden z zatopionych na Morzu Północnym tak będzie ściślej.

O 14 i 15 nie zostały zatopione wiec rzeczywiście spośród holenderskich pozostaje O13 i O22. Coraz więcej przemawia za Orłem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co dalej - skończy się tylko na spekulacjach czy jakąś ekspedycją, która potwierdzi/zaprzeczy tożsamości dyskutowanego domniemanego wraku Orła".

Lepiej by chyba było mieć 100 % pewności....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne rzeczy zaczynają się dziać na tamtym forum .
Czyżby ktoś był aż tak arogancki i chciał wszystkich nas robić w balona w tak ważnej dla nas sprawie ? :(
Coś naprawdę śmierdzi w tej sprawie. Te szczegóły , to jak z tymi gołębiami na przystanku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie