Jump to content
Sign in to follow this  
Guest

Pomniki i cmentarze napoleońskie

Recommended Posts

Guest
Od pewnego czasu poszukujemy w naszym kraju miejsc, które w jakiś sposób związane są z czasami epmire'u. Niedawno przedstawiliśmy w serwisie http://napoleon.gery.pl kilka takich obiektów. Były to nekropolie z czasów wojen napoleońskich oraz pomniki upamiętniające ten okres. Wciąż szukamy informacji oraz fotografii, które mogłyby przybliżyć takie miejsca naszym czytelnikom.
Być może ktoś z Państwa podczas wędrówek i poszukiwań natknął się na interesujące nas obiekty?
Prosimy o kontakt osoby, które byłyby skłonne nam pomóc. Wszelkie informacje prosimy kierować na adres: wlonab@wp.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Dziekuje za namiary, choc ten pomnik jest mi akurat znany. Bardziej interesują mnie przydrożne, zapomniane niekiedy obeliski lub nekropolie. Może coś jeszcze komuś się nasuwa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
W Chojnicach koło mleczarni jest cmentarz żołnierzy francuskich zmarłych w pobliskim szpitalu.Zachowały się tylko szpalery drzew i jakies betony ale chyba to póżniejsze.Pzdr.Ryszard

Share this post


Link to post
Share on other sites
W miejscowości Krzywosądz właściwie to wioska jest figura w polu z okresu napoleońskiego.była w niej chyba nawet taka mała rzeżba żołnierza napoleońskiego.
Pozdrawiam Etam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Byłbym ostrożniejszy. Posty te są czytane również przez hieny cmentarne i wkrótce te miejsca będą dokumentnie zryte.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Dziękuję za informacje, tym bardziej, że są one dla mnie zupełną nowością :)
Jeżeli powyższe obawy mają przełożenie na rzeczywistość, proszę kierować kolejne informacje na mój e-mail podany w pierwszym poście.
Liczę bardzo na Waszą pomoc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Raned bym nie demonizowal. Z resztą wystarczy poczytać o tamtym okresie. Za wojskiem ciągnely hieny, maruderzy. Polegli od razu byli grabieni ze wszystkiego (ranym w zimie zabierano ubranie itp.)., resztę rabowalo chlopstwo.
Wiec nie sadze aby jakowes hieny cmentarne byly by tym zainteresowane. Zas temat jest bardzo ciekawy i chetnie się wiecej dowiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgadzam się z Mietkiem. Poległy lub ranny był odzierany" przez kolegów, przeciwników czy też miejscową ludność ze wszystkiego, co miało jakąkolwiek wartość. Na pewno nic cennego nie znalazło się w grobach zmarłych w lazarecie. W przypadku np. Powstania Listopadowego zjawisko odzierania trupów" oraz obrabowywania rannych i jeńców opisał m.in. mjr Leon Drewnicki we wspomnieniach a moich czasów". Poza tym nawet jeżeli przy zmarłym były jakieś drobne metalowe przedmioty - to chyba niewiele jest wykrywaczy które zlokalizują je przy zmarłym, jeżeli jest on pochowany głęboko. Dlatego też wydaje mi się, że umieszczone w tym wątku informacje na temat miejsc związanych z wojnami napoleońskimi nie będą raczej wykorzystywane przez hieny cmentarne.
Mieszkam natomiast w rejonie potyczki pod Grochowem, stoczonej 25 kwietnia 1809 r. przez WP z armią austriacką. Na pobojowisku nie zachował się niestety żaden ślad po tym zdarzeniu, nie słyszałem o żadnych znaleziskach z epoki, mało kto nawet wie, że w miejscu gdzie stoi jego dom walczyli i ginęli żołnierze. Mam jedynie przypuszczenia, że pusty placyk przy jednej z uliczek (która kiedyś była odcinkiem starego traktu litewskiego) skrywa ponurą tajemnicę - ale nie mam pomysłu jak to sprawdzić.
Pozdrawiam
SZZ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Mam już dość sporo ustaleń związanych z tematem. Jeśli ktoś jest szczególniej zainteresowany sprawą pomników i nekropoli napoleońskich proszę o sygnał, a umieszczę tutaj jakieś ciekawe informacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja interesuję się również okresem wojen napoleońskich, a zwłaszcza wydarzeniami, które miały miejsce na ziemiach polskich i chętnie bym poczytał o pomnikach i nekropoliach z tego okresu na forum.
Warto by w przyszłości pomyśleć o zebraniu dostępnej wiedzy na ten temat i opublikowaniu w formie przewodnika, tak jak uczynił to Pan Tomasz Chludziński - wydając Śladami Powstania Listopadowego".
Pozdrawiam
SZZ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Na razie musisz się zadowolić tym, co ukazuje się w serwisie http://napoleon.gery.pl Radzę pogrzebać w archiwum, jest już tego dosyć sporo.
A w przyszłości? Kto wie? Może coś z tego wyjdzie.

Tak więc na początek sprawa, która mnie osobiście szczególnie zbulwersowała:

Pomnik, który odnosi się do wydarzeń sprzed prawie dwustu lat, stoi w Krzemieniu. Upamiętnia on pochówek kilku tysięcy żołnierzy francuskich i polskich zmarłych podczas odwrotu wojsk napoleońskich spod Moskwy, tzw. traktem napoleońskim, w 1812 r., a byli to tylko ci, którym udało się sforsować rzekę Bug. Część z nich nie doczekała nawet tego i tylko dzięki ofiarności towarzyszy broni ich ciała mogły spocząć na polskiej ziemi (Krzemień znajdował się już na terenie Księstwa Warszawskiego). Historia wystawionego pierwotnie bezimiennym bohaterom pomnika sięga 1936 r. Niestety miejsce pochówku jak i sam pomnik sprofanowano i zniszczono, dokonał tego tutejszy aparat komunistyczny w latach 60-tych XX wieku. Dyrektor tutejszej szkoły był do tego stopnia perfidny, że w miejscu pochówku wybudował szkolne szalety. Na szczęście w 1993 r. z inicjatywy miejscowych patriotów pomnik odbudowano (niestety już w innym miejscu).

Share this post


Link to post
Share on other sites
OK, powiem wprost, nie tylko hieny cmentarne ale użytkownicy wykrywaczy metali. Takie pismo jak Archeologia żywa od kilku lat nie podaje nazw miejscowości i pisze głównie o wykopaliskach w Namibii czy Egipcie, bo jakiekolwiek wyjawienie nazwy miejscowości przyciągało poszukiwaczy z wykrywaczami. Jeszcze 10 lat temu było wiele pomników wielu bitew po których już dzisiaj nie ma nawt śladu, dzięki hienom cmentarnym, złodziejom figur, zbieraczom złomu itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Raned. Dla złodziei złomu jest wszystko jedno co to jest byle było złomem.

O napoleońskich grobach był tez wątek:
http://www.odkrywca-online.com/index1.php?action=forum&iletab=jedna&sub=pokaz_watek&ktory=12593&id_forum=0&&sq=Wilno&wi=13405#13405

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem ,czy ta informacja już jest? Przy drodze ze Szprotawy do Przemkowa,blisko wioski Szprotawka przy drodze leży kamień upamiętniający zniszczenie tej wioski przez wojska rosyjskie;podobno gdzieś w okolicach tej wioski jest zbiorowa mogiła żołnierzy zmarłych w lazarecie,ale nikt tego grobu nie znalazł (do przeszukania ładnych parę hektarów lasu).Krąży też opowieść,że gdzieś jest zakopana francuska (bądź rosyjska)kasa pułkowła.Były też jakieś drobne potyczki,bo czasem znajduje się drobiazgi,głównie rosyjskie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do Szprotawy, to już coś mam na ten temat:

Niejednokrotnie w Szprotawie hucznie obchodzono urodziny cesarza niezwykle iluminując całe miasto. 27 maja 1813 r. miała miejsce bitwa, podczas której Francuzi wyparli Rosjan z miasta. Wycofujące się oddziały rosyjskie wysadziły wtedy w powietrze swój skład amunicji, przez co wybuchł wielki pożar pochłaniający wschodnie rubieże Szprotawy. Do dnia dzisiejszego zachowały się bogate opisy tamtych wydarzeń. W archiwach francuskich zachował się m.in. taki fragment (dotyczący już odwrotu wielkiej armii): „...tegoż dnia podjęto działania mające na celu ukrycie kasy wojennej: część zakopano na obszarze majątku [cenzura - coby nikt nie pojechał kopać :)]Niemcy przypuszczają, że skrzynie zostały odnalezione przez Neumanna - późniejszego właściciela majątku w [cenzura].

Pamiątką z tamtych dni jest kamienny pomnik stojący przy szosie do Szprotawki, po lewej stronie, ok. 0,5 km przed wsią.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ślesin niedaleko Konina, biała piękna Brama Napoleońska.Wybudowano ją ,bo mial przez nią przejeżdzać Napoleon, niestety jego droga wiodła inaczej.Ale brama,coś w rodzaju łuku triumfalnego pozostała.Grzebiuszka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ślesin niedaleko Konina, biała piękna Brama Napoleońska.Wybudowano ją ,bo miał przez nią przejeżdzać Napoleon, niestety jechał inaczej.Ale brama,coś w rodzaju łuku triumfalnego pozostała.Grzebiuszka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wierzchowice koło Głogowa. Według Archiwali do archeologii dawnego obszaru Kreis Glogau" znajduje się grób z okresu wojen napoleońskich. Badania przeprowadzone w 1932 roku przez niemców. Obecnie stanowisko bez dokładnej lokalizacji i numeru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ślesin jest ogólnie znanym miejscem i nie zaskoczyło mnie to zbytnio. Może mało kto wie, ale takich łuków triumfalnych jest w Polsce więcej. Jeden z nich stoi w Jabłonnie. Wzniesiony przed rokiem 1842 wg projektu Henryka Marconiego dla uczczenia pamięci księcia Józefa Poniatowskiego - jednego z właścicieli Jabłonny. Na zwieńczeniu napis: Poniatowskiemu". Posągi przedstawiają wojowników rzymskich i niewiasty z tarczami.

Co do tego tego cmentarza w Chojnicach: czy to na pewno nekropolia żołnierzy napoleońskich z czasów I Cesarstwa? Sporo takich cmentarzy również z okresu wojny francusko-pruskiej 1870-71. Stąd moje wątpliwości.

Próbowałem sprawdzić Krzywosądz i trafiłem na kapliczkę... ale poświęconą powstańcom styczniowym, więc pytanie: skąd wiadomo, że ta wzmiankowana związana jest z epoką napoleońską?

Wierzchowice koło Głogowa - no cóż, wypada żałować, że nie można podać lokalizacji.

Pozdrawiam i ciągle liczę na pomoc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak zeszło na Chojnice, to w tychże okolicach (Czarna Woda?), jest droga nazywana Drogą Francuską", czy podobnie, bo budowana przez Francuzów (info z jakiejś książeczki dotyczącej regionu). Może ktoś wie więcej, jak nie to będę musiał znaleźć stare notatki:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Troszkę schodzimy na inny tor. Miało być o nekropoliach napoleońskich, a nie o miejscach gdzie przebywali czy obozowali francuzi. W historii miast mało jest info na temat tych mogił. Obrona Głogowa przez francuską załogę trwała jakieś 3 miesiące, a poddali się z powodu głodu. Nie wiadomo ilu poległo dokładnie ani gdzie są ich groby. Historia jest zbyt uboga i milczy.
Może zatem jednak rozwiniemy wątek o obozowiska? Temat epoki napoleońskiej jest bardzo interesujący może dowiemy nowych faktów potwierdzonych fantami z tego okresu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nanook1978 - nie miało byc tylo o nekropoliach ale o innych miejscach, więc obozy też wchodzą w temat.
Fedruk - super, dzięki za informacje. Z tego co pamiętam, było też o szpitalu, czy obozie dla budujących drogę.Wiesz cos na ten temat?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Skoro tak to dla informacji. Wielki obóz koło Głogowa za wsią Brzostów, obóz w Królikowicach koło Bytomia Odrzańskiego (miejsce jest zaznaczone na mapach jako francuska sosna"), tak naprawdę rośnie tam dąb zasadzony przez fancuzów podczas urodzin cesarza. Obóz sie wówczas spalił z powodu widowiskowych fajerwerków), niestety poszukiwania niepotwierdziły tego, brak jakichkolwiek fantów w tym miejscu. Może historycy sie pomylili z lokalizacją miejsca?. Może ktoś coś na ten temat wie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Twierdza Modlin - pierwsze fortyfikacje w widłach Bugu i Narwii wykonali właśnie Francuzi. Najbardziej znanym obiektem jest tzw. Reduta Napoleona. Trafiło się kilka napoleońskich guzików.
PZDR.
Daniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information