Skocz do zawartości

Pomniki i cmentarze napoleońskie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

w temacie wojen napoleońskich dodać należy także Bitwę nad Kaczawą z 1813 r. dokładny opis przygotowany swego czasu przeze mnie wraz z dokumentacją zdjęciową, którą mogę także przygotować w kilka dni, mógłbym udostępnić. Jest wiele miejsc w których stoją pamiątkowe słupy i są miejsca, gdzie jeszcze niedawno wraz z kolegami znajdowaliśmy ciekawe fanty. Bitwa rozegrała się 26.08 1813 roku na płaskowyżu pomiędzy rzekami Nysa Szalona i Kaczawa (stąd nazwa). miejscowości które zostały obięte bitwą to m.in. Dunino, Winnica i wiele innych. Są także pozostałości po pałacach i szpitalach wojskowych, ale to nie miejsce na dokładny opis bitwy. zainteresowanych proszę o kontakt na maila.

Pozdr
Zocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 345
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam!

zdjęć nie mam - wtedy nie miałem cyfrówki :-((
teraz mam ctfrówkę ale bawię się w mola książkowego i raczej szukam w literaturze niż w terenie :-(((

wyobraźcie sobie że zrobiłem sobie PI i tylko dwa razy znalazłem czas aby pojechać w teren :-(((

dziś natomiast, według listy od Castiglione zrobiłem pierwsze zdjęcia. mam nadzieję,że się przydadzą.

pozdr
Zocik

ps.
Gunship, chyba dostałem od Ciebie wira.
pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam do Castiglione na razie nic nie znalazłem na temat J. lub W . Podczaskiego szukam . do YoWheris na temat działań w Wlkp. w lutym i marcu 1813r doszło do kilku potyczek między wojskami napoleońskimi [przeważnie polskimi] a rosyjskimi .do większych starć pod Rogoznem ,Parkowem ,Obornikami ,Poznaniem i Sierakowem oraz potyczek np. pod Obrzyckiem ,Pniewami ,Międzychodem i Pszczewem .W bitwie pod Sierakowem w nocy z 11 na 12 02 1813r kozacy zaatakowali 17 pułk ułanów litewskich. zgineło i dostało się do niewoli 147 polaków minn.ks. Romuald Giedroyć. Może krzyż w Sierakowie i kurhan to pamiątka po tej bitwie? YARD .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czolem
Slyszalem o pomniku ( teraz to juz tylko resztki ) w miejscowosci Lemierzyce gm. Slonsk; na wprost szkoly Podstawowej; przy pomniku posadzona zostala lipa ( albo juz jej nie ma albo pozostal pien )...od mieszkancow slyszalem, ze pomnik i posadzona lipa zwiazane byly z przemarszem Napoleona ( za inf. nie recze ale moze jakis stare fotki na ktorych czesc pomnika jest gdzies zdobede...)
Pzdr
Sv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pałełek: Jeszcze nie. Nie z braku chęci, raczej z braku czasu. Jak coś będę wiedział na pewno się odezwę.

ZOCIK: Jeszcze pytasz? Jestem wręcz zachwycony :)

YARD: Jeśli coś znajdziesz na temat Podczaskiego koniecznie się odezwij. To rzeczywiście bardzo ciekawa sprawa. I jeśli dowiesz się czegoś o tym Sierakowie, też daj znać.

Sv: Te Lemierzyce są mi kompletnie nieznane. Jeśli więc znajdziesz tę fotkę lub uda Ci się zrobić zdjęcie tych pozostałości to również będę bardzo zainteresowany.
--
Pozdrawiam
C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skomand-w latach 70 na szczycie pomnika była kula armatnia.Również w ściany były wmurowane kule ale mniejszego kalibru.Wiem kto ostrzelał tablicę w 1945r.Gość oglądał efekt swojego ostrzału w1956r.Do lat 80 miałem rodzinę w Jurkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o pomnik gen. Anreppa pod Morągiem to w zasadzie wygląda jak dawniej, tyle że chłopaki z zawodówki w ramach chyba praktyk odmalowali go na biało. Jak bedę przejeżdżał to cyknę fotkę.
Poza tym pomnikiem we wsi Jurki ( czyli tam gdzie lokowana jest cała bitwa ) jest jakiś pomnik przy szkole w centrum wsi obecnie bez żadnej tablicy - próbowałem się dowiedzieć z jakiej okazji to to postawiono ale na dzień dzisiejszy zero informacji. Mam pewne podejrzenia, że też jest związany z ofiarami bitwy. Ale jestem na miejscu i trzymam rękę na pulsie - mam wielkie ambicje rozgryźć tą bitwę do końca :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę zobowiązany za aktualną fotkę z Morąga, a przy okazji może też z owych Jurek?
Panowie, a bywa ktoś może w Dowspudzie? Szukam jakiegoś upamiętnienia (tablica, pomnik) generała Paca (tego od pałaca, hehe). Ponoć pod szkołą jego imienia jest jakiś kamień i tablica, a może coś jeszcze zostało?
--
Pozdrawiam
C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do drhaja. Nie widziałem pomnika w Jurkach przy szkole, ale podejrzewam że raczej jest to pomnik poświęcony poległym w I WŚ mieszkańcom wsi. Po I WŚ w każdej praktycznie wschodnipruskiej wsi istnial taki pomnik. Część z nich przetrwała do naszych czasów. W okolicach Morąga jest ich co najmniej kilka (Kwitajny, Markowo, Łączno, Kalnik...).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam -- do Castiglione- szukałem info. w sprawie płk. Władysława Podczaskiego ,znalazłem ale troche nie na temat . Ppłk. W. Podczaski od 15.04.1831r dowodżil 20pp zorganizowanym w woj. mazowieckim.i to tyle ,ale jeszcze szukam. yard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pamięć :)
To ja jeszcze coś dodam, może to Cię na coś naprowadzi:
Podczaskich było wg Gembarzewskiego wśród kadry oficerskiej Księstwa dziewięciu. Władysław odnotowany jest jako ppor 3 p.p., a następnie od 1 lutego 1813 r. por. 1 p.p. Brak danych na temat dalszych awansów. Być może był spokrewniony z Joachimem gdyż razem służyli w 3 p.p. Byli w tym pułku jeszcze Damazy, Feliks, Teodor i Wincenty. Ten ostatni być
może ściągnął resztę, bo był w tym pułku majorem. U Gembarzewskiego Władysław Podczaski nie jest odnotowany w armii Królestwa Polskiego.
Gdybyś podesłał zdjęcie tego obiektu byłoby może łatwiej znaleźć coś więcej.
--
Pozdrawiam
C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Na liście miejscowości jest nazwa Gręboszów". Jest to wieś, która była własnością napoleończyka, oficera pułku szwoleżerów, późniejszego generała Józefa Załuskiego. Mam szereg informacji na temat jego biografii, w tym także jego pomnika nagrobnego - czy to bedzie interesujace?
Mogę także przedstawic informacje na temat innego napoleończyka, późniejszego pulkownika Gabriela Siemonskiego i także jego pomnika nagrobnego. Obaj zmarli na poczatku II polowy XIX wieku.
Prosze równiez o bliższe dane i wskazówki dotyczące Cieżkowic - o kogo to ewentualnie może chodzic? - sprawdze na miejscu. Pozdr i czekam na sygnał - do milego!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy znam dwie mogiły zbiorowe
1 Połczyn Zdrój
2 Szczecinek
Są tam dwa obeliski ale współczesne.
A w Połczynie to autor pomnika przeszedł sam siebie Do obelisku dokleił hełm francuski z okresu I wojny światowej:-{). Radosna twórczość czasami mnie przeraza. hakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurkord :) Już odezwałem się na e-mail, bardzo licżę na ten kontakt.
hakas: dzięki Ci Panie :) Nareszcie ktoś z okolic Szczecinka. Od roku szukam takiego kontaktu.
Mam zdjęcie takiego pomnika, ale za nich nie mogę odczytać tekstu z tablicy. Czy mógłbyś to zrobić (może w formie fotografii - zbliżeń pomnika)?
I czy mógłbyś coś więcej o tym Połczynie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Przypominam ten nieco zmurszały już temat, bo wciąż prowadzimy nasze poszukiwania i liczymy na dalszą pomoc, którą tu wielokrotnie już otrzymaliśmy.
Kilka nowych miejsc do weryfikacji:

* Duszniki Zdrój - Kościół parafialny Św. Piotra i Pawła - Na przykościelnym cmentarzu znajdują się nagrobki polskich oficerów wojsk napoleońskich.

* Góry Pińczowskie ok.11 km od Pińczowa.
Majątek Dembińskich (tych od Henryka)
Na miejscowym cmentarzu Amelia Dembińska wzniosła w 1839 r. okazałą, klasycystyczną kaplicę grobową. W ściany kaplicy wmurowane są tablice epitafijne. Zejście do krypt grobowych znajduje się w bocznej przybudówce. Przed kilkunastu laty w pobliżu tej kaplicy znajdowała się zapadła mogiła z położoną nań metalową tablicą i napisem: Tu leży Jan Prószkowski, żołnierz gwardii Napoleona, niezmienny przyjaciel domu, w którym lat 50 przesłużył; zmarł w wieku lat 78, dnia 5 kwietnia 1862 r". Dziś już tej mogiły nie ma, tablicę zaś umieszczono w kaplicy.

* Osieczna - 1,2 km na północ od agronomówki zachowały się ślady grobów żołnierzy napoleońskich.

* Wisznice - stary cmentarz. Najcenniejsze są grobowce: Ignacego i Juliusza Sosnkowskiego,

Ignacy Sosnkowski ur. 19 IX 1790 r. w Sosnkowie (pow. płocki). W młodym wieku, gdyż w grudniu 1806 r. wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego. Szybko awansował w hierarchii wojskowej: 13 VI 1807 r. został podporucznikiem, 2 VII 1810 r. – porucznikiem, 18 XI 1811 r. – kapitanem. Brał udział w wojnach 1807, 1809, 1812, 1813 i 1814. W 1812 r. otrzymał Krzyż Virtuti Militari a rok później Legię Honorową. Po powrocie do zajętego przez Rosjan kraju, 13 II 1815 r. wstąpił do armii Królestwa Polskiego. W czasie powstania listopadowego ciężko ranny pod Olszynką Grochowską dostał się do niewoli rosyjskiej.

W Wisznicach pochowano również Aleksandra Sapiehę, ale ponoć nic nie ocalało z jego grobu.

* Zimowiska k.Ustki - 3 dębowe deski z wypisanymi złotymi literami nazwiskami poległych w kościele w Zimowiskach. Najstarsza upamiętnia 6 mieszkańców parafii, którzy zginęli prawie 200 lat temu w wojnach napoleońskich.

Jeśli jest ktoś, kto mógłby pomóc w weryfikacji tych (lub innych miejsc) prosimy o kontakt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem parę lat temu te nagrobki na cmentarzu w Dusznikach - to cmentarz przykościelny (przy kościele św. Piotra i Pawła). Było tych grobów co najmniej dwa. Na pewno na jednym z nich była informacja, iż pochowany tam oficer był odznaczony Krzyżem Wojskowym (czyli VM). Niestety szczegółów nie pamiętam (nie zapisałem sobie nazwisk, stopni etc. nie pamiętam też ile dokładnie było tych nagrobków). Być może będę w Dusznikach w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Jeśli tak sie stanie, to cyknę parę fotek tych grobów.

Pozdrawiam
Leuthen

PS Czytałem dość dawno w jakimś przewodniku po Sudetach, że gdzieś w rejonie pogórskim/górskim na Dolnym Śląsku jest pochowany polski generał - weteran wojen napoleońskich (prawdopodobnie w którymś ze drojów", gdzie się kurował) - żebym to ja pamiętał, jak się nazywał i gdzie to wyczytałem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leuthen:
żebym to ja pamiętał, jak się nazywał i gdzie to wyczytałem..."

Za to ja pamiętam :) Chodzi zapewne o Szczawno Zdrój i generała Łączyńskiego (brata Marii Walewskiej). Wszystko na ten temat znajdziesz tu: http://napoleon.gery.pl/polska/laczynskiolczak.php

Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś informacje i zdjęcia z Duszników. Czas nie jest istotny, bardziej pamięć, więc odezwę się do Ciebie w tej sprawie za jakiś czas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!!
ja również interesuję się tematem więc dorzucę wątek Białostocczyzny. Kilka lat temu przeczytałem że podczas budowy cerkwi (kapliczki?) we wsi Wojszki natrafiono na szkielety ,rzekomo obok znajdując orła napoleońskiego. Jeśli ktoś byłby zdecydowany wyjaśnić sprawę będe wdzięczny. Jest oczywiście tutaj więcej miejsc zwiążanych z tym okresem ale na temat tego nie znalazłem informacji.
Yasioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witamy! oto zdjęcia z połczyńskiego cmentarza o którym pisał HAKAS, w tym miejscu pochowani sa żołnierze napoleońscy którzy zmarli w trakcie odwrotu z Moskwy, bliższych danych nie udało nam sie ustalić, jak się cos dowiemy to skrobniemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie