Skocz do zawartości

Pomniki i cmentarze napoleońskie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 345
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
cze oki 10km od gory jest gorka w ktorej podobno leza n.a 2 takim miejscem jest gorka za sokolowem pod. przy przeprawie przez bug przy szkole [na gorce jeszcze niedawno stal kibel-zalosne]przy zadnej nie ma tablic przy jednej miejscowi robili droge i kopali kosci pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za informacje z Morąga. Mogę odwdzięczyć się tylko krótką informacją na temat Anrepa:

von Anrep Reinhold K.(?-1807) Pochodził z osiadłej w Estonii rodziny westfalskiej. Brał udział w walkach na Morzu Śródziemnym w składzie ekspedycji amirała Uszakowa. W 1801 r. odbierał Francuzom Neapol. W 1805 r. jako gen.lejt. armii rosyjskiej dowodził desantem na Korfu. Uczestniczył w bitwie pod Austerlitz. Pod koniec 1806 r. walczył na Białostocczyźnie, a na początku 1807 r. w Prusach Wschodnich. Poległ w starciu z wojskami korpusu Bernadotte’a w styczniu 1807 r.

Byłbym bardzo wdzięczny za fotografię przedstawiającą obecny stan obiektu.
Pozdrawiam serdecznie
C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Castiglione:
Witam, jestem z Kościana.Postaram się sprawdzić Rąbiń i Głuchowo i zrobić zdjęcia.
Czy wiesz coś na temat obecności wojsk Napoleońskich w tych rejonach?Czyli od Poznania przez Kościan po Leszno. Sprawdzę jeszcze Goniembice ale o ile się nie mylę był tam jakiś kamienny stół na którym ponoć Napoleon jadł obiad.
Proszę o informacje na maila: sylvek01@interia.pl
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre chęci. Jutro odezwę się na e-mail i podam szczegóły. Co do Twoich okolic, to jachichś większych bitew i potyczek tam raczej nie było. Co najwyżej nasze pospolite ruszenie naparzało się z Prusakami, ale raczej nic wielkiego. Może jakieś przemarsze wosjk. Bitwy i cały ten zgiełk to dalej na Wschód. Na Mazowszu i Mazurach. I jeszcze na Dolnym Śląsku.
Pozdrawiam
C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na jednej z list jest: Miedźna koło Pszczyny
Co tam ma być za pamiątka po wojnach napoleońskich?Wiecie coś czy szukacie w ciemno?Cmentarz?
Mieszkam zut beretem" od Miedźnej-mogę popytać. Tylko o co? O cmentarz? To może coś się znajdzie na terenie koło cmentarza kościelnego.
O co pytać konkretnie?
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedźna koło Pszczyny - figura przydrożna wzniesiona w 1806 r., kamienna, otoczona kamiennym ogrodzeniem. Krucyfiks na wysokim cokole z gzymsowaniem oraz płaskorzeźbą Matki Boskiej Bolesnej (może też jakaś mogiła?). To tylko przypuszczenia, ale zbieżność dat wskazuje na powiązania z epoką napoleońską. W tych okolicach toczyły się walki Francuzów z Prusakami, może to być też jakiś polski oddział, który się tam zapędził. Tak więc jeśli to możliwe i mógłbyś rozpytać, byłbym wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerna koło Krakowa (raczej koło Krzeszowic)klasztor karmelitów, na cmentarzu groby oficerów wojska Księstwa warszawskiego, ale późniejsze, zmarli jako staruszkowie mieszkający pod opieką zakonników
Chruszczobród koło Zawiercia (na południe od Siewierza)- grób generała Gabriela Taszyckiego, uczestnika powstania kosciuszkowskiego, póxniej aktywnego także w czasie wojen napoleońskich.
To tyle co mi się kojarzy, niestety nie mam w tej chwili zdjęć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli idzie o Czerną, to mam w pełni udokumentowany grób gen. Aleksandra Błędowskiego fundowany przez Stanisława Klickiego. Prawdziwe dzieło sztuki! Jesli wiesz coś o innych - byłbym bardzo zainteresowany.
Taszycki zmarł w 1809, więc zbyt wiele nie zdziałał w epoce napoleońskiej, nie notują go żadne spisy armii Księstwa, choć może organizował jakieś pospolite ruszenie w czasie pierwszej wojny polskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,co do rejonów Zawiercia-Kromołów-Myszków-Żarki i okoliczne wioski. Obecnie z tego co mi wiadomo nie zachowały się żadne tam ślady namacalne pobytu wojsk napoleońskich.
Jesli juz to bardziej Koziegłówki koło Myszkowa lub Chruszczobród.
Wiem tylko że w latach 50tych XX wieku w okolicznej wiosce kolo zawiercia natrafiono na skrzynie zakopane z kosztownościami po wojskach napolenskich wycofujacych sie z pod Moskwy. Francuzi podbno są pochowami w zbiorywych mogiłach w lasach za Zawierciem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymienionych przez Ciebie miejscowości:
Kromołów koło Zawiercia - w kościele nagrobek Konstantego Gostkowskiego, generała Wojsk Polskich i Zuzanny z Jordanów (1817), w formie obelisku, z herbami Gozdawa i Trąby. Nagrobek przeniesiony z cmentarza kościelnego.
Bardzo mi zależy by sprawdzić kim był i czy miał związki z epoką napoleońską.
Poza tym bardzo interesująco wyglądają te groby w lasach koło Zawiercia. Czy wiesz coś więcej na ten temat? Czy jest tam jeszcze widomy ślad tych mogił?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dotarła do mnie informacja o cmentarzu z okresu napoleońskiego, ale wycieczka w teren niewiele pomogła w zweryfikowaniu - las, las, las... Może ktoś z was posiada informacje o walkach w okolicach Nowogardu i Dobrej Nowogardzkiej (woj. Zachodniopomorskie), i zechciałby się tą wiedzą podzielić? Czasy Napoleona nie są tym co lubie najbardziej i nawet nie wiem w jakich publikacjach szukać takich danych :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę podać Ci pozycje, gdzie najprawdopodobniej są interesujące Cię informacje: Kroczyński Hieronim, Wojsko Polskie na Pomorzu Zachodnim i Krajnie w 1807, Warszawa 1990. Z tego co pamiętam sporo tam było na temat Nowogardu. Coś o obronie zamku Ebersteinów przez Pruskaków, o walkach freikorpsu Schilla w lutym 1807 z dywizją włoską gen. Teuliego. I może coś jeszcze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podopowiedź. Z kroniki Nowogardu na jaką udało mi się trafić wynika, że dość dużo się tam działo (http://www.kalendarium.com.pl/Kalendarium%202.htm). Cmentarz miałby być jednak ok. 17 km na południe od Nowogardu i może być 'skutkiem' jakiejś małej potyczki która mogła pozostać bez echa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj Żukowice koło Głogowa ponoć wielu żołnierzy napoleońskich zmarło na cholerę a pozatym wiem gdzie były obozowiska napoleońskie,czasem fajne fanty się trafiają.pozdrawiam.ps.wiesz coś na temat Głogowa w temacie napoleońskim?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Castiglione:
pytałem o tę Miedźną, ale tam nikt nie kojarzy Napoleona z przekazów dziadków, babek,prababek itd. Głowę dają,że to figura wzniesiona przez ich polskich przodków, obok pól, gdy nie było jeszcze głównej szosy asfaltowej.Po co? Do modlitw podczas prac w polach.
Ale mam inny pomysł, jesli Ci BARDZO zależy na rozeznaniu tego tematu. Mianowicie popytałbym w miejscowych prafiach, czyli kościołach Miedźna, Brzeźce. Jeśli miało coś po napoleońskich wojskach zostać, to co? Groby. A kto będzie wiedział najlepiej? Kościół katolicki.Oni mają wszystko w swoich księgach pisane. Parafie polskie dziś, które były kiedyś np. niemieckie-przejęły ich księgi.Dlatego, jeśli jakieś groby napoleońskie były-pytaj w kościołach, na pewno księgi z rąk do rąk przechodziły i są.Kontakt znajdziesz albo w książce telefonicznej, informacji 913 TP S.A. albo w swojej parafii. Negocjacje z klerem mogą być niełatwe-ale owocne.
Sam pytałem kiedyś o nieistniejący już drewniany kosciół polski na terenach dzisiejszej Ukrainy-u siostry zakonnej w jakiejś tam organizacji w Krakowie.Wysyłasz kopertę ze znaczkiem i masz info kompletne (jeśli wie) o parafiach w obrębie czy regionie krakowskim czy mazowieckim-jakoś tak to mają podzielone. Podejrzewam,że jakbyś powiedział,że jesteś zapalonym historykiem to by Ci odpisała coś o napoleońskich nagrobkach.
Proponuję zacząć, jeśli chcesz od kontaktu z parafią Miedźna albo Brzeszcze (bo nie wiem dokładnie gdzie tam jest kościół-te wioski są obok siebie). Jeśli chciałbyś coś z terenu krakowskiego-mogę poszperać po starych mailach i jeśli będę miał-przesłać kontakt do tej zakonnicy. Tylko pamiętaj o kopercie zwrotnej i znaczku. Wcześniej do niej dzwoniłem.
No to tyle.Wiele nie pomogłem.
Jakby co-pisz.
pozdrawiam
palu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pałałek :)
Dzięki serdeczne za info z Miedźnej. Jeśli mogę prosić, to podaj ten kontakt. Spróbować nie zawadzi.
Negocjacje z klerem są rzeczywiście niełatwe :( Wiem z autopsji, bo niejednokrotnie miałem okazję. Choć i miłe wyjątki też się zdarzały.

A co do Głogowa... Głogów przez rok był broniony przez francuskich żołnierzy generała dywizji barona Laplane'a w okresie 1813-1814. Była to ostatnia francuska twierdza, która kapitulowała na Śląsku. Warto dodać, że kapitulacja miała miejsce dopiero 17 kwietnia 1814, już po upadku Paryża. Francuski garnizon Głogowa w liczbie 1800 ludzi wyszedł z twierdzy i oddał się do niewoli. Do dziś jest tam tablica pamiątkowa, która upamiętnia to wydarzenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Castiglione, sorki, ale wywaliłem onegdaj ten kontakt do Krakowa :(( Przykro mi.
Ale jak mówiłem-parafia w Miedźnej ma nr telefonu. Dzwoń na info telefoniczną-uzyskasz. Może miejscowy kleryk coś podpowie.
Pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dzięki YARD :) Skałkę znam dokładnie. Na cmentarzu zasłużonych w Poznaniu znalazłem pięciu napoleończyków. Podobnie Kalisz i Rąbiń.
Natomiast dałeś mi niezłą zagadkę z tymże płk. Władysławem Podczaskim. Według moich informacji w kościele w miejscowości SARNAKI koło Łosic znajduje się tablica epitafijna Joachima (sic!) Podczaskiego pułkownika wojsk polskich (zm. 1855) z brunatnego marmuru. Ty podajesz Ociąż i inne imię. Czy mógłbyś coś więcej na ten temat? Byłbym bardzo wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie