Skocz do zawartości

28 Pułk Artylerii Lekkiej z Zajezierza


TicTac

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 116
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 weeks later...
Witaj TicTac
Czy mógłbyś napisać coś więcej o sobie, skąd Twoje zainteresowanie 28 PAL? Domyślam się że chodzi o krewnego, tak jak w moim przypadku. Mój dziadek słuzył w 28 PAL, jako porucznik i dowódca 6 baterii II dywizjonu. Przeszedł cały szlak od Widawy do Modlina. Później oflag VII A w Murnau Laufen, Włochy i Szkocja. Nie jestem w posiadaniu żadnej pamiątki po słuzbie w Wojsku Polskim z września 1939 r. Jedynie jestem w posiadaniu naszywek z munduru z PSZnZ. Dziadek zmarł niespełna 20 lat temu i całą moją wiedzę o nim mam z książek, które wcześniej Ci polecałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale przypomniałem sobie ze mam trochę zdjęć dziadka i żołnierzy 28 PAL, jednak muszę się uporać z ich pomniejszeniem. Jak to zrobie to je zamieszczę. Ponadto zamieszczę zdjęcia z ubiegłorocznych obchodów święta 28 Pułku Artylerii Lekkiej w Zajezierzu, na których byłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!
Mój dziadek służył w wojsku w latach 1931-1932 w 28 Pal. kończąc słuzbę w szkole podoficerskiej.
Ok. 25 sierpnia 1939 r. został zmobilizowany do Zajezierza i wyruszył pod Wieluń. Tam niestety zaginął w pierwszych dniach września.
Wiem że był w obsłudze baterii- jakiej? -jeszcze nie wiem .
Miło Cię poznać i mam nadzieję , że wspólnie sprawimy, że wiadomości o 28 Pal na forum odkrywca" będzie coraz więcej. Może dołączą inne osoby , które również posiadają informacje , zdjęcia i podzielą się nimi z nami i z czytelnikami forum.
Zaglądaj na strony związane z Wieluniem.Myślę, że będzie tam kopalnia wiedzy o 28 Pal.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Na ebay-u zdjęcie opisane jako Wieluń przedstawia dwie armaty na piaszczystej drodze. Czyżby to były 75-i. Co o tym myślisz TicTac ??


http://cgi.ebay.de/Polnische-Panzerjaeger-Pak-Geschuetz-Beute-bei-Welun_W0QQitemZ300202869166QQihZ020QQcategoryZ15504QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to też z niemieckiego Ebay-a - 2-3 dni temu, nasi ale już po walce- na niemieckich cieżarówkach -może to być 15pp Wilków, 36pp LA z Warszawy lub 72 pp z Radomia lub 28 Pal z Zajezierza wszyscy wlaczyli we wrześniu 1939r ,w ramach 28 DP, w okolicach Wielunia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do osoby ppłk. Błaszczyka, to jego grób znajduje się na cm. komunalnym w Dęblinie, ale zapewene niewielu wie że to nie jest pierwotne miejsce pochówku. Ppłk. Błaszczyk zmarł 8.09.1939 r. w szpitalu polowym w Stężycy z odniesionych ran w dn. 6.09. I w pobliżu tego szpitala został pochowany, a w 1941 r. przeniesiony na cm. wojskowy (obecnie komunalny) w Dęblinie. W 1944 r. pod Parotnią poległ Jego syn a spoczywa w Brzezinach gm. Stężyca. Ciekawe czy Tic Tac, coś wie o 11 daplot. który w 1938 roku był skoszarowany w Zajezierzu tuż przy 28 pal-u?
Pozdrawiam krajan 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie