Skocz do zawartości

A gdzie szukać w ok. Krakowa ???


PGExplorer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was ! Dopiero rozpoczynam przygodę z odkrywaniem... Mam niewielkie (choc z juz malymi sukcesami) doswiadczenie jak kazdy Krakus z fortami krakowskimi , ale chcialbym dowiedziec sie czy w okolicach Kraka byly jakies bitwy np . gdzie wartoby poszukac... A jesli tak ,to gdzie ?Powiedzmy do 100 km Tutaj mam na mysli militaria oczywiscie ,ale moze zna ktos tez ciekawe miejsca z innego rodzaju fantami ?

Dziekuje z gory i pozdrawiam !

Piotr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicach Krakowa działo się wiele zwłaszcza w '39r np. bitwa 10 B.K. pod Jordanowem, nigdy tam nie byłem jednak podejrzewam, że kampania wrześniowa jak w calej Polsce jest już mocno przeszukana. Wiadomo jednak że z fantami jest jak z grzybami w lesie - nigdy wszystkich nie wyzbieramy. Odsyłam do biblioteki lub księgarni, bo to podstawa naszych wypraw. Pozdrawiam Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Pit_100 ! Wlasnie tez mi sie obilo o uszy a propos Jordanowa... Czyli zatem sprawa warta zaangazowania , zwlaszcza ze grzyby tez lubie zbierac ;) i masz racje nigdy wszytkich nie wyzbierasz jak i fantów militarnych...

Pozdrawiam i zyczę wielu sukcesow exploracyjnych !!!
P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie informacje, które być może Ci się przydadzą, a mianowicie:
,,Wieczorem 10 B.K. przybyła na miejce i w nocy z 1 na 2 września zajęła pozycje obronne na linii Rabka, Jordanów. W tym samym czasie przybył do Suchej 12.pp celem wzmocnienia obrony. 1. bat. tego pułku zajął pozycję nad Suchą, 2.-pod Jordanowem. W rejonie Suchej, a także Makowa Podhalańskiego broniące się oddziały zagrodzić miały drogę Niemcom uderzającym na Wadowice, Kalwarię i Myślenice. Z oddziałami 7. DP wroga biły się od rana pododdziały batalionu KOP ,,Berezwecz'', opóźniając ich marsz na Milówkę.(...) Tymczasem 10.BKZmot. po całodniowych aktywnych walkach w dniu 3 września pod Jordanowem, w rejonie Krzeczowa i Mszany Dolnej, również 4 września zadawała ciężkie straty wojskom 22. korpusu. Szwadrony 24. p.uł. uderzyły na oddział 4.D.Lek i zmusiły je do odwrotu. Odebrano Niemcom dwa pasma wzgórz pod Kasiną Wielką i Mszaną Dolną, wzięto jeńców''

To tak na dobry początek szukania wspomnień tych namacalnych i nienamacalnych. Pozdrawiam i życzę wielu ciekawych pamiątek po 10 Brygadzie Kawalerii Zmotoryzowanej, doborowej jednostce wojska polskiego w 1939r. Pozdrawiam Piotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz się tak zwrócić:) Miło było mi pomóc,a w wolnym czasie powiniem coś jeszcze wysłać tylko może na maila będzie łatwiej. Jak możesz i chcesz to podaj swojego maila. Gdybyś miał jakieś ciekawe miejscówki koło Warszawy to chętnie posłucham:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zyczenia :)
Oczywiscie ,ze chetnie skorzystam z pomocy wszelakiej,wszak zoltodziob ze mnie jak narazie hehe. Niestety nie bede w stanie Tobie pomoc Piotrze,ja nawet nie znam swoich terenow a co dopiero Warszawy i Mazowsza. Ale z tego co mi sie wydaje,Wasz region jest znacznie bogatszy w wydarzenia ...
Czekam zatem na mail - pgoutsider@interia.pl

Darz grunt ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe ,no tak . Rozbawiles mnie tym textem,udal Ci sie :)
A tak calkiem serio,to na pewno w tak wielkiej aglomeracji (jak na polskie warunki) , to poszukiwaczy jest ze 2 razy wiecej niz w takim Kraku np. A w dobie dostepu do tanich stosunkowo aut,to kazdy moze wszedzie dojechac... Zatem ksiezycowy widok,to bedzie niebawem powszechnosc... Moze wiec jakies Podlasie ,albo Bieszczady partyzanckie... ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
kolego Leuthen a gdzie można nabyć tą ksiązke?jak btys mógł napisać w jakiej księgarni w Krakowie mozna ją kupić albo w Wawie?może gdzieś w necie jest dostępna?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie