Jump to content
Sign in to follow this  
Guest iancurtis

Polskie miny ppanc 1939

Recommended Posts

De facto bawie sie w miniaturowe gry wojenne. Niestety o ile sie nie jest milionerem jak ten dyrektor od filmow Lord of the Rings, trzeba niestety samemu budowac i malowac:) Ze wzgledu na to ze (poza niektorymi wyjatkami jak pojazdy Mars'a) figurki i modele polskiego sprzetu sa rozpaczliwe, podjalem sie wyprodukowania modeli WP w metalu w skali 1/72. Sprawa rozwija sie nieslychanie powoli ale pewien postep jest.

Witam wszystkich.
Ja z kolei jestem w posiadaniu takiej oto skrzyneczki:
Wymiary 47x47 wysokość 37, na skrzynce widnieje napis: 4 szt. min G", (z przodu oraz na bokach) na wieku skrzyni jest napis Próżne skrzynie zwracać ( niestety słabo czytelny) oraz WA I-39. W środku pieczątka wytwórcy (niestety bardzo słabo czytelna)

Ja niestety na dzień dzisiejszy nie mam takiej wiedzy, ale szukam szukam i jeszcze raz szukam. Być moze w instrukcji saperskiej będą jakieś informacje, jeżeli ktoś jest w posiadaniu takowej instrukcji poproszę o pomoc.

W temacie wykorzystania min ppanc.
Chciałbym przytoczyć Ogólny rozkaz operacyjny nr 1 dowódcy 7 DP gen. bryg. Janusz Gąsiorowskiego w sprawie wycofania oddziałów na pozycję główną i jej obrony, wydany w Częstochowie 1 wrzesnia, w godzinach popołudniowych - fragment (pisowania orginalna:
V. Użycie różnych broni.
B. Saperzy: przydzielam do 25 p.p. pluton saperów plus 2 drużyny i 400 min p.panc. z zadaniem wykonania przeszkód p.panc; do 27 p.p. dwa plutony saperów, już są w składzie zgrupowania 27 p.p. i 600 min z zadaniem kontynuowania oczyszczania przedpola i założenia min p.panc.
Uwaga: miny będą dostarczane środkami dowódcy saperów do m.p. dowódców pułków." i dalej w tym samym punkcie:
Osłona prawego skrzydła dywizji minami przeciwpancernymi w rejonie Pustka-Rzęsawy."

Sadzę, że powyzszy cytat pokazuje, że od pierwszych dni wojny wykorzystywaliśmy szeroko miny ppanc. Mam nadzieję, ze Koledzy nie będą mieli nic przeciwko temu, że się tyle rozpisałem :)

Pozdrawiam
tokaan

Miny Armii Kraków, to jeszcze można zobaczyć w Katowickim Muzeum Śl. Kilka odmian miny wz.37. Zapalniki sa malutkie i ich nie prezentują.Podobno w nastepnych odsłonach wystawy. Jak się patrzy na otwartą minę, to dokładnie jak na stonach Denkschriftu, gdzieś w postach to było?