Skocz do zawartości

Buty w wojsku polskim przed 1939


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Siedmioguzikowe też wyciagnałem z chaty nad Bzurą kiedyś, oto one:

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum1/trzewikwz31_1.jpg
https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum1/trzewikwz31_2.jpg

Nie będe się upierał, bo nie mam pod ręka nic żeby to poprzeć ale wydaje mi się, że 8 dziurkowe też były. Poszukam zdjęć. Poza tym znany ogólnie wszystkim kolekcjoner z Wawy kiedyś wykopał wz.31 pod Młocinami i o ile mnie pamięć nie myli to są 8 dziurkowe.

Jeager bardzo fajna sprawa - czy możesz napisać ile takie kosztują i gdzie takie można zakupić ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze nie mozna jasno i wyraznie stwierdzic, ze cos" bylo a czegos" nie bylo. Temat jest trudny. Doskonale kazdy wie, ze armia armaia..." a zdazaja sie odstepstawa i roznice producentow. Ja dopiero zaczynam w temacie wrzesnia i wogole polskich militariow ale mam spore doswiadczenie w militariach US z drugiej wojny.Widzialem wiele niestndardowych rzeczy pomimo, ze jasno okreslone byly modelem. Nie ukrywam, ze latwiej jest cos rozpoznac w armii amerykanskiej niz polskim wrzesniu. Po pierwsze jest duzo ksiazek na ten temat a co najwazniejsze militaria amerykanskiemozna bez wiekszych problemow znalezc na gieldach w europie. Polskie rzeczy, jak np buty zostaly poprostu schodzone a nie istnialy magazyny z milionowymi zapasami. Trafic buty amerykanskie z 42 roku nowe to tylko kwestia pieniedzy, trafic buty poslkie - w jakim kolwiek stanie - to kwestia czasu i sczescia. Przynajmniej ja tak uwazam. Fajnie, ze rozwijamy temat. Mam nadzieje, ze dojdziemy do wnioskow choc nie mowie, ze od razu. No to troche sie rozpisamlem i nie za bardzo w temacie;)
no to czekamy na dalsze info o butach.
Czy ma ktos francuskie MILITARIA MAGAZINE? W kilku numerach byly zaprezentowane sylwetki polsich zolnierzy i tez maily trzewiki, jakby model 1931? Mam te artykuly jak ktos chce to moge zeskanowac buty, choc nie sa dokladnie widoczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeager - świetna robota, mógłbyś może wrzucić więcej zdjęć swojego cuda"? Swoją drogą mógłbyś się podzielić informacjami jak robiłeś swoje kopie?. Bo warunki techniczne trzewików to jedno, a warunki techniczne kopyt do wykonywania trzewików to inna sprawa. Wydaje mi się, że bez tych drugich bardzo trudno będzie sporządzić dokładne repliki. Nie słyszałem niestety, by ktoś miał to cudo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grohl ma racje. Do tej pory nie natrafiłem na wymogi techniczne kopyt do produkcji trzewików wz.31 a zdaje nam sie , że sa one kluczowe do otrzymania jako takiego wiernego kształtu tych butów.

Jeager czy był by s wstanie podać mi dokładne wymiary żebym mógł porównać i przesłac dodatkowe fotki?
schrek1@interia.pl

co do wymiarów to chodziło by mi o
- wysokości
-szerokość
-wymiary przyszwy
-wymiary kwatery
-odległość miedzy dziurkami
-dane obcasa i podeszwy oraz w jaki sposób złączyłeś podeszwę z pod podeszwa?


Schrek

SRHODWACH"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób mówi o warunkach technicznych trzewików. Niektórzy piszą, że same warunki to nie wszystko. Jednak jest chyba sprawą bezdyskuzyjną, że łatwiej zrobić trzewiki z warunkami niż bez nich. Dlatego ponawiam pytanie: Czy któraś z osób zabierających głos w tej dyskusji takowe przepisy posiada?

Pozdr,
Łukasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Warto odgrzać temat. Niestety,bardzo mi przykro,ale szewc się pomylił, gwoździe okazały się niemieckie. Między czasie nawet widziałem takie same w Niemczech do kupienia za jedyne 40 ojro/kg (sic!)
Poszukuję wszelkich materiałów źródłowych do rekonstrukcji butów saperskich wz.31, a najlepiej także wytwórcy. Sprawa się rozchodzi o najmniej 5 par.

Jaeger może Twój szewc by poradził?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty tarawa wyglądają jak trzewiki francuskiej piechoty.
Ale podobno Polacy kopiowali wzór francuskich trzewików i wdrożyli go do produkcji. Nie wiem dokładnie, który to miał być model.
Buty tg 13 są na pewno polskie.
Buty bolas wyglądają jak jeden z typów niemieckich. Firma Bata w przeważającej ilości i przez wiele lat (w tym także w czasie wojny) produkowała na potrzeby armii niemieckiej.
Co prawda firma Bata miała swoją filie Polsce i produkowała również buty dla wojska. Chyba jednak produkowali polski wzór a nie niemiecki. Czy noszono w polskim wojsku wzory niemieckie?

Może taka ciekawostka, która pomoże w identyfikacji:
Do szycia używano trzyskrętnych nici w barwie naturalnej lewoskrętnych. To było określone od 1931r przez departament Intendentury – Nici do obuwia.
Spody obuwia szyte były nićmi ośmioskretnymi.


Pytanie:
Czy ktoś wie co to był ten smar B ??? W jakich pojemnikach, czy pudełkach był pakowany???
Zalecano konserwacje obuwia ćwiczebnego właśnie smarem B, zamiast pastowania.
Obuwie wyjściowe mogło być pastowane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym zapytać jak przedstawiała się sytuacja dotycząca oficerek i saperek uzywanych przez kawalerzystów? Czym (poza kolorem) jedne różniły się od drugich? Czy saperki kawaleryjskie również były podkuwane tak samo jak trzewiki? CZy poza gwoździami stosowano także podkówki?
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saperki kawaleryjskie? Nie słyszałem o takim wynalazku. W WP używano wysokich butów kawaleryjskich, bez usztywnienia z tyłu, różnych typów i maści, wiadomo jak to było, tak samo jak z resztą sprzętu w latach 20tych, dopiero wz31 unormowały sytuację... Nie podkuwano ich gwoździami - nie wyobrażam sobie jazdy konnej w podkutych butach - miały skórzane podeszwy i podkówki na obcasie i czubku buta. Sprawa butów oficerskich wyglądała tak samo jak w innych typach broni - sztywna cholewa itp itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sapreki" - z takim określeniem spotkałem się nie raz ale domyślam się ze ejst określeniem potocznym. Interesuje mnie jednak na ile różniły się one od oficerek (poza brakiem sztywnika)?
Czy były wykonywane z takich samych materiałów? posiadały takie same warunki techniczne?
makul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Warunki techniczne butów wz31 były w jednym z numerów Polskiego Przeglądu Kawaleryjskiego, buty te były robione z grubej skóry juchtowej - gdzie cholewy były licem na zewnątrz, a trzewik licem do wewnątrz. Oficerowie nosili buty zrobione ze skóry cielęcej lub bukatowej(czy jak tam ona się nazywa), delikatniejszej i cieńszej od juchtowej. Standardowe oficerki" były niższe od butów szeregowych, nie miały tasiemek do wciągania, miały sztywnik w cholewie. Do 1936 oficerowie nosili najróżniejsze, zależne od mody, buty oficerskie, w 1936 ujednolicono wygląd butów, które miały charakterystyczne, wydłużone czuby - wzór angielski" - były barwione na czarno i poza tym takie same, jak już napisałem.
Czyli w skrócie - buty oficerskie mają usztywnienie cholewy, są niższe, zrobione z delikatniejszej skóry, były barwione na czarno (szeregowych były zapastowywane)i to tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Horhe - opis butu saperskiego wz 31 z rysunkami znajdziesz w artykule A Smolinskiego w Mars 12/2002. We wstepie sa przedyskutowane typy obuwia uzywane w WP i powody wybrania takich a nie innych typow jako podstawowe.

Ogolnie rzecz biorac jako zasade mozna przyjac ze maszerowalo sie w trzewikach lub butach saperskich, jezdzilo konno lub na pojazdach w butach kawaleryjskich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, znam ten artykuł z MARSa, ale mam niedosyt wiadomości na ten temat. Na moje nieszczęście CAW, CBW czy Instytut Sikorskiego są za daleko od mojego miejsca zamieszkania, czasu też za mało, by na bierząco w ich zasobach poszukać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie