Skocz do zawartości

Czołgi w Gdańsku


jaca2003

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Thuna, nikt się nie kwapi więc odpisuję Ci ja. Numer 1 na blaszce wcale nie musi odpowiadać dowódcy kompanii. pomysł z wklejeniem blaszki fajny-trzeba było wrzucić go w oddzielny wątek np. blaszki pancerniaków z Trójmiasta. Byłoby co wklejać.Pozdrowienia. A propo numeru na blaszce-jestem chyba jedynym, który trafił dwie blaszki jednego oddziału z tym samym numerem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek ma przeszło 10000 odsłon, ale ciekawi mnie czy ktoś z szanownych forumowiczów zauważył ( ba, może odczytał) na zdjęciu wstawionym przez kol Mietek
(post 1007-10-07 23:45), kredowy napis na pierwszym willysie, stojącym na ul. Al. Grunwaldzkiej. Brzmiący Za……w boju (oczywiście to moja teza, dotycząca tego napisu).

Piękna IV z pogranicza Wrzeszcza i Oliwy (wątpliwa lokalizacja) ze zdjęcia Beaviso, też ma swoje tajemnice. Nie została porzucona z braku paliwa jak twierdzą, co niektórzy, ma wyraźne trafienie w pancerz czołowy (z prawej strony). Widoczne na zamieszczonym zdjęciu.

Pozdrawiam
Blitz45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Witam po długiej przerwie, czas na reaktywację.
Na początek chciałbym nawiązać do postu dotyczącego willysa MB z ul. Grunwaldzkiej.
Kol. @ndrew miał 100% racje, ten kredowy napis na masce brzmi: Za wolną Polskę.
Dla porównania dołączam szersze ujęcie tego zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Na zdjęciu z ul. Grunwaldzkiej widać stojącą grupkę polskich oficerów w otoczeniu Rosjan (między pierwszym a drugim willysem), może się mylę, ale ten w środku to chyba sam dowódca brygady płk. Aleksander Malutin (czołg dowódcy brygady widoczny na czele kolumny marszowej, ostatni w szyku to najprawdopodobniej czołg o nr burtowym ,,213”).

P.S
=> Panie generale w., Wywołałeś pan Wika z lasu, pewni poszukiwacze z 3miasta (zamiast sączyć piwo) rozpoczęli poszukiwania legendarnego,,kotka” z 503sPzAbt.
Pozdrawiam
Blitz45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdańsk A.D 1945
Pozwolę sobie zamieścić ciekawe zdjęcie palącej się Wyspy Spichrzów. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie 25 marca 1945 r. przez nieznanego fotografa (udostępnione przez Wolfa Runge w książce Gdańsk 1939).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Skan z najnowszego albumu M. Kosycarz „Niezwykłe Zwykłe Zdjęcia”, zniszczony „gwardyjski” T-34/85 na przedmieściach gdańska. Obstawiam, że jest to ten sam „teciak”, co na zdjęciu zamieszczonym przez kol. Jayms (post 2007-02-11 07:08), czyli przy stawie w Jelitkowie.
Zapytacie skąd ta pewność?
Obydwa czołgi mają tak samo odkształconą lufę.
Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam
Dziś odnalazłem zdjęcie przedstawiające obsługę 152mm haubico–armaty (wz.1937 ML-20),,Za Polski Gdańsk”, prezentowaną dwa posty wyżej.

P.S
Kol. Korabkow dziękuje za obywatelską czujność i wyłapanie mojej wpadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nie wydaje mi się żeby na zdjęciu w tle czołgu był Ratusz Głównego miasta w Gdańsku. Proszę zwrócić uwagę na okna, są za małe za niskie jak na ratusz w Gdańsku. Poza tym fasada wygląda na jasną otynkowaną a nie ceglaną.
Pozdrawiam Gozd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie