Skocz do zawartości

Czołgi w Gdańsku


jaca2003

Rekomendowane odpowiedzi

Mietek, zajefajne fotki, szczególnie ta z halfem, zdjęcie na pewno zostało wykonane przed budynkiem dworca gł. w Gdańsku. Молодцы najpierw znieczulali się (%) w Oliwie (patrz post kol. Tomen 2007-02-07 23:39), potem zajechali pod dworzec, a na koniec dali ognia na Łąkowej.

P.S, Jeśli ktoś ma ciekawe fotki pojazdów z gdańskim rodowodem, to proszę o wklejanie.
Chciałbym również podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozwoju tego ciekawego wątku.
Pozdrawiam
Blitz45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Zelig,
bardzo mi przykro, ale nie znam odpowiedzi na Twoje pytanie, ten kadr znalazłem na niemieckiej stronie poświęconej historii Gdańska
http://www.br-online.de/bildung/databrd/ode11.htm/ i było jedynym zdjęciem z okresu wojny. Oprócz powyższej strony znalazłem jeszcze coś takiego, http://members.optusnet.com.au/gordmc/Scen-E.htm, ale czy prezentowane tam zdjęcie ma jakiś związek z walkami o Gdańsk tego nie wiem, pozostawiam tą kwestię do rozstrzygnięcia fachowcom.

Pozdrawiam
Blitz45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaca, moje pierwsze skojarzenie z tym zdjęciem, to okolice Targu Siennego ul. Okopowa, (na której znajdowała się podwójna nitka linii tramwajowej). Wrak przewróconego tramwaju widać z lewej strony zdjęcia, mogę oczywiście się mylić. Ale za tą lokalizacją przemawiają też inne szczegóły np. budynki widoczne w głębi.
Zaczynając od prawej strony ,,wysoki” budynek Banku Rzeszy, Bank Ziemski ul.Bogusławskiego(z lewej strony tego budynku widoczna wieża, której wygląd nie zmienił się chyba do dzisiaj).
Kolejny budynek (centralnie na fotce) to Wieża Więzienna (Katownia), budynki z lewej to najprawdopodobniej nieistniejąca zabudowa przy kanale Raduni (Park Konopnickiej, okolice Targu Rakowego). Oczywiście to jest moja interpretacja tego zdjęcia i mogę się mylić, ale taka ilość drzew, jaka jest widoczna na zdjęciu, nie występowała w żadnym innym rejonie miasta.

Pozdrawiam
Blitz45

P.S Jaca, bardzo mi przykro ale mój kolega nie znalazł żadnych fotek ze Stogów, Niemcy zajmują się poszukiwaniem (lokalizacją) czwartego schronu plot. ( chodzi o taki jak na Klinicznej) na terenie 3miasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Beaviso
Nie znam wszystkich szczegółów, ale chodzi o jakiś schron plot. (T750, Osiek, Kliniczna) znajdujący się na terenie 3miasta, więcej informacji na ten temat uzyskasz na tej stronie: http://www.truppenmannschaftsbunker.de/infos.html

Podobny temat był poruszany na forum TPSu.
Pozdrawiam
Blitz45
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to już jest chyba rozwiązane:
- Wo befand sich der vierte T 750 in Danzig? Wer besitzt Fotos?"
- Geklärt! Der Bunker existiert noch. Der Standort ist ausfindig gemacht worden"

Wg mnie znalazł to co chciał. Brakuje mu natomiast jednego z oksywskiego portu. OK, ale nie róbmy off-topicu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Czy ,,KT” ze zdjęcia zamieszczonego przez kol. Piława (post 2007-02-16 01:46), który stoi przed czołgiem Karla Brommanna, może być tym wrakiem ze Stogów (ma podobną ilość odniesionych zwycięstw i jest z tego samego pododdziłu)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem! wątek trochę przygasł...więc wstawiam fotkę blaszki..niby mały krążek ..ale... no właśnie...664 oddział ciężkich niszczycieli czołgów dosiadający Nashorn-ów ..3 kompania wcielona do 4 Dywizji Pancernej WH zdaje się w lutym 1945 ...więc Nasz fryc" na pewno Gdańsk zaliczył...ciekawi mnie numer 1" skoro był pierwszy na liście to czy nie był przypadkiem dowódcą całej kompanii ??? z tyłu było wypisane kiedyś nazwisko tego człowieka ale w tej chwili nic w zasadzie po nim nie pozostało-było wypisane ołówkiem kopiowym...za wszelkie sugestie z góry dziękuję !!!
pozdrawiam całą ferajnę, gdańską i nie tylko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie