Skocz do zawartości

Rkm 7,92mm wz. 15 Chauchat"


smochy

Rekomendowane odpowiedzi

Do którego rkm?

Do Chauchata na amunicję Lebel, czy do tego na amunicję Mauser?

Jeśli chodzi o pierwszy mam szereg zdjęć ładownic, jeśli chodzi o drugi, nie mam pojęcia.

Nie wiem natomiast (bo nigdy nie widziałem zdjęcia) czy Polacy używali takich samych ładownic jak Francuzi (ale dlaczego nie). Będę wdzięczny za fotografię.

Jak tylko dotrę do skanera wrzucę fotografie ładownic francuskich.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
witam!
widzę Panowie, że macie podobne problemy jak i ja....
Planu chauchata są obecenie w końcowym stadium opracowywania i niedlugo przystapie do przekuwania ich w metal. niestety ciągle mam problem jaki magazynek zastosować......Podobnie jest z ładownicami. Mysle jednak, że zrezygnuje z robienia ladownic skórzanych na wzór francuski (noszone na pasie) a wykonam brezentowe (znalazlem zdjęcie takowych).
i prośba do krzysiek": czy możesz przeslać mi skany z tej książki o ktorej wspominasz? (bomst@wp.pl)
smochy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogus dawał to zdjęcie, ale znalazłem przyzwoitą odbitkę i wykadrowałem. Brezentowa torba na kilka magazynków. Były jeszcze ładownice skórzane, ale nie przypominam sobie żadnego polskiego" zdjęcia , na którym by występowały.. Celowniczy tego km ma zwykłe ładownice karabinowe (ale to ,że celuje, to wcale nie znaczy,że ma funkcję celowniczego - zdjęcie jest, i owszem, z przewrotu majowego, ale raczej pozowane..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Pan prawdopodobnie nie jest celowniczym. Gdyby w ten sposób celował z Chauchata, karabin prawdopodobnie złamałby mu kość policzkową - najczęstsza kontuzja celowniczych CSRG. :)

Tutaj jedna z wersji ładownic na magazynki z Ebay. Różni się odrobinę od standardowej, ale w dopuszczalnym zakresie.

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wzór z 1 wojny światowej - z roku 1916. Francuzi nie wprowadzili innych toreb na magazynki do czasu wycofania rkm. Identycznych używali Amerykanie. Jakich używali Polacy nie wiem.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z powyższej strony, żeby było w wątku. To jest ładownica na dwa magazynki, wcześniejszego typu (noszona półokrągłą częścią do środka).

Celowniczy nosił dwie takie ładownice.

Pozdrawiam
Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzę fotk z 9 psk, ale nie obiecuję, że go na nich znajdę. Na stanie były na pewno jeszcze w 1928 r.
Jako ciekawostkę, która być może się przyda, moge podać, że przyrządy do ich czyszczenia były w torbach brezentowych (adnotacja dot. ich rodzielnika z Rozkazów dziennych 9 psk).

Pozdrawiam Dudzin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Francuzi używali skórzanych ładownic do końca wojny, natomiast Amerykanie tylko i wyłącznie pokazanych powyżej brezentowych.

Skórzane zbierały kiepskie recenzje - magazynki ulegały uszkodzeniom przy padaniu, a odkształcenia magazynków (wraz z zabrudzeniami) były przyczyną 90% zacięć Chauchata.

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 month later...
A jednak zgodnie z panami Demaison i Buffetaut istniały polskie Chauchaty przerabiane na amunicję mauserowską tj. 7,92x57

Cytat z książki w tłumaczeniu moim:
"Większość karabinów została przystosowana w połowie i pod koniec lat 20 do niemieckiej amunicji Mauser 7,92x57mm, w związku z przyjęciem tej amunicji jako standardowego naboju karabinowego przez Polską Armię. Raporty wskazują, że konwersja była udana, i potwierdzają, że została dokonana w polskich warsztatach.
Magazynek używany w modyfikowanych CSRG raportowany jest jako taki sam jak używany w 7.92mm BAR Model D" produkowanym przez FN. Jednak, zachował się niezwykły polski CSRG na Mauserowską amunicję 7,92mm w kolekcji Britsh MoD Pattern Room (Pokój wzorów Brytyjskiego Ministerstwa Obrony?). Niestety karabin nie ma magazynka, ale gniazdo magazynka wydaje się być identyczne do gniazda w US Model 1918 Chachuat, co wskazuje, że przynajmniej początkowo używano jednokolumnowych magazynków 7,92.

W książce opublikowane jest zdjęcie tego CSRG wraz z polskimi biciami."


Ci panowie się mylą. Nie był masowej konwersji polskich Chauchatów. Owszem kilka sztuk Mle 15 zostało przerobionych w Polsce na 7,92mm x 57, ale był to wyłącznie egzemplarze pokazowe do Jugosławii, powstałe w związku z ichnim konkursem na coś takiego. Nasza oferta przepadła i jugosłowiańskie Chauchaty na amunucję mauserowską zostały przerobione z udziałem FN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie