Skocz do zawartości

Strzebiń-Polegli lotnicy


osman

Rekomendowane odpowiedzi

31.05.2002 na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach odbył się symboliczny pogrzeb Leona Wrzeszcza i Adam Barana - dwóch polskich lotników, którzy polegli 1 września 1939 roku w Strzebiniu. Zostali oni pochowani przez Niemców w polowej mogile żołnierskiej obok strzebińskiej leśniczówki. W 1958 roku ekshumowano szczątki obu lotników i przeniesiono je do jednej z 8 mogił zbiorowych ofiar wojny na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach. Zbagatelizowano wtedy jednak informacje strzebińskiej ludności, że byli to lotnicy. Pochowano ich wówczas wraz ze szczątkami więźniów byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Gliwicach. Po wielu latach poszukiwań zdołano wreszcie ustalić dane personalne obu poległych. Okazało się, że byli to por. Leon Wrzeszcz (ur. 4 kwietnia 1910) i st. sierż. Adam Baran (ur. 19 listopada 1904) z 26. eskadry obserwacyjnej II Pułku Lotniczego w Krakowie. Gliwicki Oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zaproponował ustawienie symbolicznego nagrobka w kwaterze wojskowej Cmentarza Centralnego. Projekt nagrobka ze śmigłem został zatwierdzony przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.

http://www.um.gliwice.pl/index.php?id=8908/1&bium=378

Czy ktoś wie w jakich okolicznościach polegli Ci lotnicy ?
Czy zna ktoś znaki rejestracyjne tego samolotu ? (Może było już zdjęcie na e-bayu)

Pozdrawiam osman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Jerzy Pawlak Polskie eskadry w wojnie obronnej" Warszawa 1991, str. 366:
Po południu [1 września] por. obs. Wrzeszcz i st. sierż. [pil.] Baran polecieli na rozpoznanie płd.-zach. rej. Częstochowy i nawiązanie łaczności z jednostką sąsiadującą z 7 Dyw. Piech. Załoga z lotu nie powróciła, zestrzelona nad m. Strzebin. Obaj lotnicy polegli."
W Indeksie nazwisk" na końcu książki jest informacja, że Leon Wincenty Wrzeszcz poległ 1.09.1939 roku w locie bojowym zestrzelony przez OPL.
Por. obs. Leon Wincenty Wrzeszcz był dowódcą I plutonu 26 Eskadry Obserwacyjnej, startował z lotniska Zadębice-Przyrów 12 km na wschód od Częstochowy. Pluton wyposażony był w 4 samoloty Lublin R-XIIID i 1 RWD-8.
Tyle J. Pawlak.
Pozdrawiam - Szarubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam.
Właśnie zajmowałem się ostatnio tą załogą o czym można przeczytać na innym forum. Nie uzyskałem jeszcze w pełni zadawalających odpowiedzi ale coś już ustaliłem. Jestem umówiony na dłuższą pogawędkę z jednym z nielicznych już świadków tej tragedii. Link podany przez osmana pokazuje faktycznie tylko pomnik upamiętniający tragedię lotników I/26 EO z 1.IX.39 r.Postaram się załadować coś na forum co przedstawia zdjęcie z 1.IX. i współczesne z mojej wyprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jest miejsce pierwszego pochówku naszych lotników. Upamiętnione kopcem z łupanego kamienia i ogrodzone. Szkoda, że tylko w taki sposób upamiętnione.Może pan Adam Sikorski trafi tam z telewizją i programem Było nie minęło" - powiadomiłem go o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie