Skocz do zawartości

Czołg z Westerplatte - niedługo odjedzie" (...)


misio3

Rekomendowane odpowiedzi

Czołg z Westerplatte - gdzieś niedługo odjedzie (...)pytanie gdzie !?

Na Westerplatte rozpoczęły się prace zmierzające do przebudowy obiektu, przywracając go wyglądem do wyglądu z jesieni 1939 roku. Na naszej stronie http://www.tgrh.org/index1.php?akcja=wiecej&art=54 zamieściliśmy artykuł w którym podkreślamy nasze obawy co do losów stojącego tam czołgu T34/76. Również na naszym forum rozgorzała dyskusja http://www.tgrh.org/forum/viewtopic.php?p=5179#5179 . Prosimy o Państwa opinie ta ten temat a w szczególności odnoszące się do naszej propozycji.
Serdecznie zapraszamy do dyskusji na Forum Odkrywcy lub na naszym forum – wg Państwa woli.
Niezwykle cenna będzie Państwa wiedza na temat tego czołgu oraz nieznanych nam planów co do niego.
[ TGRH Stopczyk ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 252
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Świetnie!!!!!
Gratuluje wam świetnego projektu!!
to jest strzał w 10 -tkę. Życze powodzenia w pracach.
Mam pytanie czy sa dostepne informacje o jego stanie technicznym w chwii obecnej i co zamierzacie z nim zrobić??

PS Wyremontujcie tez grudziadzką t34-ke!!!!!!!
pozdrawiam
takraf01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy - tyle co wiem, nie ma silnika i skrzyni biegów , układu chłodzenia i sterującego. Nie ma instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Mogę się mylić bo zaspawane są włazy do niego i w środku nigdy go nie widziałem. Tu też by było miło, jak dowiemy się tych szczegółów od znających temat.
Tak czy inaczej – to wszystko mamy do uzupełnienia. Praktycznie – ten egzemplarz chcielibyśmy wyposażyć we wszystko czego brakuje i nic za to nie chcemy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu zdania będa podzielone. Z jednej strony ten Teciak tam stał tyle lat to po co go ruszać, ale z drugiej strony ten model jest dość rzadki. Jestem przeciwny usuwaniu pomnika. Pozatym stoi na uboczu i nie przeszkadza w wyremontowaniu jakichkolwiek budowli. Może w jego miejsce postawić jakiegoś T34/85? Muzeum Wojska Polskiego ma pare (jak nie parenaście)takich i rdzewieją pod niebem na składowisku" Dla zwykłego szarego turysty to nie będzie różnica jaki to model, wazne że czołg. A ten rzeczywiście wyremontować i ustawić w bezpiecznym miejscu.

Czy przywracanie wyglądu obiektu do wyglądu we wrześniu 39 ma polegać na odbudowie?? troszkę chory pomysł:/
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł jak najbardziej trafiony .
Bo Tecia tam za bardzo nie pasuje a jeszcze pare lat i była by z niego kupa złomu . Owszem zawsze się można spierać czy demontować pomniki ale czy nie będzie to super pomnik tyle że jeżdżący.
Życzę powodzenia .
Oksio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GRH Podkarpacie w pełni popiera podjętą przez TGRH inicjatywę, aby przywrócić czołg do stanu użytkowego i uratować go przed zmianą właściciela. Co mnie osobiście bardzo niepokoi, to właśnie brak rzetelnej informacji co mialoby się z czołgiem stać i gdzie przede wszystkim mialby trafić.
Koledzy z TGRH jasno i przejrzyście określają swoje cele, miejsce ekspozycji, sposób w jaki chcą przywrócić jego świetność.Wszystko chcą uregulować prawnie, więc nie zachodzi obawa, że to jakiś przysłowiowy wałek".Ponadto co ważne, nie chcą stać się jego właścicielem, tylko prawnym opiekunem. Taka moja podpowiedź ;istnieje taka instytucja jak społeczny opiekun zabytków. Możecie z tego skorzystać, tym bardziej jeśli obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.
NIestety nie brak w Polsce ludzi, którzy pod płaszczykiem kolekcjonerstwa zdobywają a następnie upłynniają elementy pojazdów pancernych ( szczególnie niemieckich ) za naszą zachodnią granicę. Rodzi się obawa, że i ten czołg mógłby w najgorszym wypadku podzielić ten los lub stać się kolejnym zardzewiałym elementem czyjejś prywatnej kolekcji, którą może oglądać tylko kilka osób.
Myślę, że tutaj na forum inne Grupy Rekonstrukcji Historycznej równierz swoim poparciem wspomogą wysiłki kolegów z TGRH. W końcu tworzymy jedną brać i może czas najwyższy na tym forum pokazać, że Polacy oprócz kłótni potrafią się jednoczyć i wzajemnie wspierać. Ten czołg może niedługo pjawić się na naszych rekonstrukcjach!!!
GRH Podkarpacie jak najbardziej popiera działania TGRH.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misio 3 - ja wcale nie neguje zasadności wątku ani Waszej inicjatywy. Chciałem tylko podać linka do tematu, który prawie równolegle pojawił sie na Forum. Żeby nikt nie pomyslał sobie, ze znowu ktoś chce coś zlikwidować bez sensu i dla swojego widzimisię. Wg mnie skala zamierzenia rewitalizacji wyklucza wg jego autorów pozostawienie tam czołgu. Dobrze, ze wątek dotyczący jego dalszych losów pojawił się tutaj póki nie jest za późno. Może być wilk syty i owca cała". Czyli przywrócenie terenu WST do wyglądu, o ile to obecnie możliwe, do stanu jak nabardziej przypominającego ten z 1939r.i ocalenie czołgu.
Zreszta ten czołg juz był przenoszony.Widać Westerplatte to miejsce które nie jest mu pisane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Swoje trzy grosze wtrąciłem już do wątku na forum TGRH. Kto zainteresowany - odsyłam, bo nie chcę się powtarzać. Zanim czołg zniknie upłynie wiele czasu. I każdy jak ma jakiś pomysł może się zgłosić do Pom.WUOZ. Bez paniki - temat przecież nie jest zamknięty.
A że czołg w tym miejscu gdzie stoi obecnie, jak i ogólnie na Wtte zwyczajnie nie pasuje to nie trzeba wydaje mi się wielu przekonywać (może oprócz Mr Cronosa, który jak widzę chciałby nam dorzucić na Wtte jeszcze T-34/85; to już może hurtem całe ISy, a potem T-55? No bo ważne że czołg", ale po ch. to już mniejsza o to).
Wg przygotowywanych planów teren gdzie stoi czołg-pomnik będzie przywrócony do stanu z 1939 r. Przez miejsce gdzie stoi on obecnie przechodziła bocznica, która będzie zrekonstruowana dla potrzeb kolei drezynowej (Dydaktyczno-Edukacyjna Trasa Kolei Drezynowej na Wtte), łącząc się z torem głównym koło budynku stacji kolejowej. I to już chociażby wymusza jego usunięcie. Przerzucanie czołgu z miejsca na miejsce na Wtte nie ma sensu, bo należy mu się lepsze miejsce niż Wtte, z którym nie ma nic wspólnego (jak i z Gdańskiem). Jakbym miał więcej czasu to bym tu zeskanował artykuły z lat 80-tych kiedy to podniesiono podobne larum, że zwyrodnialcy" chcą usunąć czołg spod Cmentarzyka. Pozdrawiam. wachmistrz
PS. Z pierwszego postu: Na Westerplatte rozpoczęły się prace zmierzające do przebudowy obiektu, przywracając go wyglądem do wyglądu z jesieni 1939 roku". To zdanie jest bez sensu, bez ładu i składu. Jaka przebudowa obiektu? Jakiego obiektu? Jaka jesień 1939"? Wygląd do wyglądu? Ech... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję, że Mariusz zajął głos w temacie. Słuszna uwaga ( ale po co...?) co do błędów językowych - przyznaje - popełniłem ale nie mam możliwości tego juz zmienić (...) - chyba tym nikogo nie obrazilem ? :o).
Co do Jesieni 1939 - to miesiąc Wrzesień chyba jakoś wypada w tym okresie.

Ale bez docinek.... Cieszę się, że Mariusz powoli ujawnia nam plany co do T34/76.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie